Nowe badanie przeprowadzone na mieszkających wspólnie parach heteroseksualnych z całego świata wykazało, że partnerzy mogą mieć wspólne wysokie ciśnienie krwi. Domyśl.
Czy oboje jesteście w związku heteroseksualnym i macie wysokie ciśnienie krwi? Nowe badanie wykazało, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój partner również będzie miał wysokie ciśnienie krwi.
Z badań opublikowanych w środę w czasopiśmie Journal of the American Heart Association wynika, że od 20 do 47 procent małżeństw lub par partnerskich żyjących w tym samym gospodarstwie domowym, będących w średnim wieku lub starszych, oboje partnerzy mieli wysokie ciśnienie krwi.
Międzynarodowe badanie przeprowadzono w USA, Anglii, Chinach i Indiach.
„Wiele osób wie, że wysokie ciśnienie krwi jest powszechne u osób dorosłych w średnim i starszym wieku, jednak ze zdziwieniem odkryliśmy, że wśród wielu starszych par zarówno mąż, jak i żona mieli wysokie ciśnienie krwi w USA, Anglii, Chinach i Indiach”, senior stwierdziła w oświadczeniu autorka Chihua Li, doktorantka na Uniwersytecie Michigan w USA.
„Na przykład w USA wśród ponad 35 procent par w wieku 50 lat lub starszych oboje mieli wysokie ciśnienie krwi”.
W badaniu wzięło udział 3989 par ze Stanów Zjednoczonych, 1086 par z Anglii, 6514 par z Chin i 22 389 par z Indii.
Wysokie ciśnienie krwi występuje częściej w USA i Wielkiej Brytanii
Częstość występowania nadciśnienia tętniczego u obojga partnerów w Anglii wynosiła 47%. W USA było to 38 proc., w Chinach 21 proc., a w Indiach 20 proc.
W Chinach ryzyko wystąpienia tej choroby u żon, których mężowie cierpieli na nadciśnienie, było o 26% większe w porównaniu z kobietami, które pozostawały w związku małżeńskim z osobami bez nadciśnienia.
W Indiach ryzyko wystąpienia choroby u żon, których mężowie cierpieli na nadciśnienie, było o 19 procent większe, podczas gdy w USA i Anglii ryzyko to było wyższe o 9 procent. Podobne stowarzyszenia istniały dla mężów.
„Wysokie ciśnienie krwi występuje częściej w USA i Anglii niż w Chinach i Indiach, jednak związek między ciśnieniem krwi par w Chinach i Indiach był silniejszy niż w USA i Anglii” – Peiyi Lu, doktorantka doktorant z epidemiologii w Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia – stwierdzono w oświadczeniu.
„Jednym z powodów może być kultura. W Chinach i Indiach panuje silna wiara w to, że rodzina powinna trzymać się razem, aby pary mogły mieć większy wpływ na swoje zdrowie”.
Ograniczenia badania obejmowały tylko jeden pomiar ciśnienia krwi dla uczestników i dotyczyły tylko par heteroseksualnych.
Autorzy stwierdzili, że badanie to pokazuje potencjał leczenia nadciśnienia w parach.
Według unijnej agencji statystycznej Eurostat 22 procent mieszkańców państw członkowskich ma wysokie ciśnienie krwi.
Badania wykazały, że wysokie ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu.