O nas
Kontakt

Czy moda jest gotowa pożegnać się ze skórą?

Laura Kowalczyk

Behind the scenes at a leather factory in Fuzhou, Fujian Province of China

Przemysł skórzany stawia czoła coraz większej liczbie konsumentów i firm zwracających się w stronę wegańskich alternatyw, podczas gdy naukowcy zbliżają się do produkcji toreb i butów z tkanin wyhodowanych w laboratorium. Czy to koniec skóry?

Czy praktyka wytwarzania skórzanych skórek dla zwierząt może wkrótce wyginąć?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że jest to bardzo realna możliwość, a grupa pracuje nad stworzeniem butów wykonanych z całkowicie naturalnej „skóry zwierzęcej”, a nie z tradycyjnej skóry.

Eksperci z firmy 3D Bio-Tissues z powodzeniem wyhodowali tkankę o wymiarach 10 cm na 10 cm kwadratowych, co stanowi kamień milowy w produkcji naturalnej, przyjaznej dla zwierząt alternatywy dla skóry.

Chociaż nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym możemy na dobre odwiesić kurtki ze skóry bydlęcej, jest to krok we właściwym kierunku dla tych, którzy od lat walczą z tym procesem, wzywając do położenia kresu całej branży.

Alternatywy przyjazne zwierzętom

Wiceprezes PETA ds. projektów korporacyjnych, Yvonne Taylor, nie kryje pochwał dla innowacyjnych firm, takich jak 3D Bio-Tissues tworzących skórę hodowaną w laboratorium, mówi Kultura TylkoGliwice„Skóra wyhodowana w laboratorium wygląda i w dotyku przypomina prawdziwą… Branża modowa kwestionuje obecnie skórę ze względu na jej wpływ na środowisko, a w miarę jak materiały wegańskie zyskują na popularności, zbliżamy się do przyszłości mody wolnej od zwierząt”.

Organizacja charytatywna VIVA i inne oficjalne instytucje szacują, że każdego roku hoduje się i zabija oszałamiającą liczbę miliardów zwierząt, które służą przemysłowi skórzanemu. Chociaż znaczna część zwierząt uwzględnionych w tej liczbie jest również wykorzystywana do produkcji mięsa, konsumenci, a także branża modowa coraz częściej rezygnują z tkanin, co nawiązuje do unikania prawdziwego futra w ubraniach.

Pleather – tkanina z tworzywa sztucznego przypominająca skórę – od dawna jest wyśmiewana ze względu na tani wygląd i efekt potu. Aby uniknąć plisowania, marki od głównych ulic po haute couture stosowały mądrzejsze i bardziej pożądane alternatywy.

W 2019 roku Chanel wypuściła złoty kapelusz typu boater wykonany z Piñatexu, sztucznej skóry pochodzącej z liści ananasa
W 2019 roku Chanel wypuściła złoty kapelusz typu boater wykonany z Piñatexu, sztucznej skóry pochodzącej z liści ananasa

Wśród nich H&M, Hugo Boss i Chanel pracowały ze skórą ananasową, a zarówno Stella McCartney – która nigdy nie używała żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – jak i Hermès stworzyły projekty ze skóry grzybowej.

Gigi Hadid spaceruje po wybiegu kolekcji Stelli McCartney na sezon S/S 2023 – firma nigdy w swojej historii nie używała produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego
Gigi Hadid spaceruje po wybiegu kolekcji Stelli McCartney na sezon S/S 2023 – firma nigdy w swojej historii nie używała produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego

Wiele osób nadal postrzega skórę jako materiał wysokiej jakości i wytrzymały, co Yvonne Taylor z PETA pragnie zmienić.

„(Musimy) zmienić nastawienie do skóry wraz z pojawieniem się w modzie stylowych, opłacalnych i atrakcyjnych opcji wegańskich”, mówi, dodając: „to coś, co już się dzieje i skóra wyhodowana w laboratorium pomoże to osiągnąć”.

W 2021 roku naukowcy z Tufts University w Massachusetts wykorzystali druk 3D do stworzenia skórzanej alternatywy, która bardzo przypominała prawdziwą skórę zarówno pod względem wizualnym, jak i mechanicznym. Tradycyjny jedwab nie jest jednak przyjazny zwierzętom i w celu wytworzenia tkaniny zabijane są jedwabniki – zatem w oczach niektórych ekspertów z branży wynalazek nie posunął się wystarczająco daleko.

Wyczyn PETA podczas lutowego Tygodnia Mody w Londynie miał na celu zainspirowanie ludzi do porzucenia skóry zwierzęcej
Wyczyn PETA podczas lutowego Tygodnia Mody w Londynie miał na celu zainspirowanie ludzi do porzucenia skóry zwierzęcej

Chociaż wiele firm i konsumentów już dystansuje się od skór zwierzęcych, wybierając skórę wykonaną z naturalnych materiałów, w tym jabłek, korka, kaktusów, ananasów i winogron, prace 3D Bio-Tissues prawdopodobnie jeszcze bardziej zrewolucjonizują branżę — a ich praca nie jest odosobniona.

Szacuje się, że skóry wyhodowane w laboratorium pojawią się na rynku w ciągu najbliższych kilku lat na całym świecie, a wiele firm odnotuje szybki postęp w tej dziedzinie.

Weźmy tylko jeden przykład z Kalifornii, start-up biotechnologiczny VitroLabs opracowuje laboratoryjne alternatywy dla skóry i pracuje nad tym, jak dostosować garbowanie i wykończenie tych elementów, a także uczynić je tak trwałymi i atrakcyjnymi jak prawdziwe.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez VitroLabs (@vitrolabsinc)

Jaki jest prawdziwy wpływ skóry hodowanej w laboratorium na środowisko?

Pojawiły się pytania dotyczące wpływu uprawy skóry w laboratorium na środowisko, a niektórzy zastanawiali się, czy jest to bardziej szkodliwe dla zmian klimatycznych i mniej naturalne niż używanie skór zwierzęcych.

Naukowcy szacują, że hodowla zwierząt, będąca sercem przemysłu skórzanego, jest odpowiedzialna za aż 18% wszystkich emisji gazów cieplarnianych, głównie w wyniku wydalania metanu. Wydaje się, że alternatywy wyhodowane w laboratoriach całkowicie to wyeliminują, ale tylko wtedy, gdy tradycyjny przemysł całkowicie się zatrzyma, co jest mało prawdopodobne w perspektywie krótko- lub nawet średnioterminowej.

Uważa się, że również uprawa skóry wytwarza jedynie niewielki ułamek zasobów i energii zużywanej w ramach dawno ustalonych metod uprawy.

Pracownik fabryki w Srinagar w Indiach niesie kawałki garbowanej surowej skóry
Pracownik fabryki w Srinagar w Indiach niesie kawałki garbowanej surowej skóry

Proces garbowania jest często krytykowany przez ekologów, którzy twierdzą, że może on wprowadzać do atmosfery toksyczne substancje, takie jak chrom, aluminium i pochodne smoły węglowej, powodując problemy zdrowotne u osób je spożywających.

W 2011 roku pięć osób, którym powierzono czyszczenie zbiornika na ścieki w garbarni w indyjskim mieście Vaniyambadi, udusiło się z powodu toksycznego gazu chemicznego. Nie był to odosobniony przypadek, ponieważ wiele innych osób straciło życie w podobny sposób, a niezliczona liczba innych cierpiała z powodu skutków ubocznych przemysłu garbarskiego.

Czy popularność skóry może kiedykolwiek całkowicie zniknąć?

Skóra wykonana ze skór zwierzęcych, ku rozpaczy niektórych organizacji charytatywnych i aktywistów, jest nadal niezwykle popularna. Torby takie jak modele Birkin i Kelly luksusowej marki Hermès – wykonane ze skór krów i kóz – są prawie zawsze wyprzedane, mimo że ceny często sięgają dziesiątek tysięcy. Ich projekty, wykonane z bardziej egzotycznych skór, takich jak aligatory, krokodyle, strusie i jaszczurki, są szczególnie rzadkie, co czyni je jeszcze bardziej pożądanymi i cenionymi wśród niektórych megabogatych konsumentów.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krisa Jennera (@krisjenner)

Klan Kardashian jest wielkim fanem skórzanych torebek Hermès

W Chanel, gdzie obecnie prawie nie da się kupić torebki za mniej niż 9 000 euro, klientów nadal przyciągają wzory ze skóry jagnięcej i pytona, a niemal ciągłe podwyżki cen oferowane przez markę nie wydają się odstraszać bardzo zamożnych, którzy mają nie odeszli jeszcze od skóry na rzecz tańszych alternatyw.

Najwyraźniej jest jeszcze wiele do zrobienia, ale wiele marek konsumenckich po cichu zmierza w kierunku przynajmniej zastanowienia się nad współpracą z takimi firmami jak 3D Bio-Tissues, których celem jest hodowanie „skóry” na metry i współpraca z markami zainteresowanymi produkcją towary o tych samych właściwościach co skóra, zarówno trwałe, jak i estetyczne, unikając przy tym wszelkich problemów etycznych.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Will’s Vegan Store (@willsveganstore)

Will’s Vegan Store to jedna z coraz większej liczby marek odrzucających tradycyjną skórę

Firmy stojące za tą nową technologią mają nadzieję wprowadzić na rynek w pełni zrealizowany produkt w ciągu ambitnych pięciu lat.

Te pięć lat nie może minąć wystarczająco szybko dla Yvonne Taylor, która twierdzi, że „branża modowa kwestionuje obecnie skórę ze względu na jej wpływ na środowisko, a w miarę jak materiały wegańskie zyskują na popularności, zbliżamy się do przyszłości mody wolnej od zwierząt”.