O nas
Kontakt

Czy możemy ocalić miejsca światowego dziedzictwa przed zmianami klimatycznymi?

Laura Kowalczyk

Czy możemy ocalić miejsca światowego dziedzictwa przed zmianami klimatycznymi?

Climate Now odwiedza Pałac i Ogrody Sanssouci w Poczdamie w Niemczech, miejsce światowego dziedzictwa kulturowego zagrożone zmianami klimatycznymi. Susze, fale upałów i ulewne deszcze zbierają żniwo w tym historycznym, 300-letnim krajobrazie. Czy przetrwa kolejne 300 lat?

Miejsca światowego dziedzictwa kulturowego są coraz bardziej zagrożone skutkami zmian klimatycznych. W tym odcinku Climate Now widzimy, jak menedżerowie pałaców i ogrodów króla pruskiego Fryderyka Wielkiego pracują, aby dostosować się do rosnących temperatur, stale rosnących fal upałów i sporadycznych ulewnych opadów.

Na całym świecie najgorętszy sierpień w historii

Na początek przyjrzyjmy się usłudze Copernicus Climate Change Service, która potwierdza, że ​​na całym świecie mieliśmy właśnie najgorętszy sierpień w historii, z temperaturami o 0,7 stopnia Celsjusza wyższymi od średniej z lat 1991–2020.

Usługa Copernicus dotycząca zmian klimatycznych realizowana przez ECMWF
TEMPERATURA POWIERZCHNI MORZA

Był to także najgorętszy sezon od czerwca do sierpnia w historii. W sierpniu fale upałów pojawiły się w Portugalii, Włoszech, Francji, Afryce Północnej oraz w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych.

Usługa Copernicus dotycząca zmian klimatycznych realizowana przez ECMWF
ANOMALA LODOWA NA ANTARKTYCE, SIERPIEŃ 2023

Fale upałów uderzyły także w oceany. Linie na powyższym wykresie pokazują codzienne globalne temperatury powierzchni morza każdego roku od 1979 roku.

Od początku lat 80. XX w. obserwuje się wyraźny wzrost, ale czerwona linia na rok 2023 wskazuje, że powierzchnia morza jest średnio o ponad pół stopnia cieplejsza niż w poprzednich latach, co jest kolejnym nowym rekordem.

Usługa Copernicus dotycząca zmian klimatycznych realizowana przez ECMWF
ANOMALA LODOWA NA ANTARKTYCE, SIERPIEŃ 2023

Przechodząc do Antarktydy, gdzie panuje zima, możemy zobaczyć, że koncentracja lodu morskiego była poniżej średniej na dużych obszarach zacienionych na mapie na czerwono.

Usługa Copernicus dotycząca zmian klimatycznych realizowana przez ECMWF
ANOMALA ZAKRESU LODU NA ANTARKTYCE, SIERPIEŃ 2023

W sierpniu odnotowano również rekordowo niski poziom zasięgu lodu morskiego – miary obszarów, na których co najmniej 15% oceanu jest zamarznięte.

Międzynarodowa Fundacja Polarna
Anomalia dotycząca zasięgu lodu morskiego na Antarktydzie, sierpień 2023 r

Od maja tego roku zasięg lodu morskiego na Antarktydzie jest na niespotykanie niskim poziomie.

Pałac i ogrody Sanssouci w Poczdamie w Niemczech zagrożone zmianami klimatycznymi

A teraz wróćmy do naszej historii i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pałacu i Ogrodów Sanssouci w Poczdamie w Niemczech.

Europa ma wiele historycznych ogrodów i pałaców, zabytków, które zostały zbudowane z myślą o trwałości – ale czy mogą przetrwać w obliczu przyspieszających zmian klimatycznych?

W XVIII wieku posiadłość ta była letnim placem zabaw Fryderyka Wielkiego – król pruski nazwał ją Sanssouci – miejscem „bez opieki”. Ale dzisiaj, przy milionie odwiedzających rocznie, jest o co dbać. Zdaniem Michaela Rohde, dyrektora ogrodów w Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów, w dobie naporu zmian klimatycznych też jest się czym martwić.

„Od około dziesięciu lat odczuwamy tutaj skutki zmian klimatycznych, ale ostatnie sześć lat było znacznie bardziej dotkliwe. Pada tu rzadziej, mamy wpływ ciepła, mamy glebę, wysychanie wód gruntowych, nie ładuje się już. I oczywiście mamy w związku z tym problem upadających drzew”.

Wiadomości Euro
Pałac i ogrody Sanssouci w Poczdamie, Niemcy

Utrzymujący się niski poziom wód gruntowych sprawia, że ​​drzewa są bardziej podatne na ataki grzybów i owadów.

Liczba drzew umierających tu rocznie wzrosła z kilkudziesięciu lat temu do kilkuset obecnie.

„Ogrody to jedyna kategoria pomników, która żyje, to żywe pomniki. Nigdy nie było tak dramatycznie jak teraz. Potrzebujemy pomocy – personelu i środków finansowych. Wtedy będziemy mogli dokonać adaptacji do klimatu” – wyjaśnia.

Katharina Matheja jest działaczką na rzecz ochrony przyrody w Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów i niedawno wprowadziła nawadnianie oszczędzające zasoby, co wcześniej uważano za nie do pomyślenia w zabytkowym ogrodzie w stosunkowo wilgotnym kraju, takim jak Niemcy.

„W tak eksponowanym miejscu jak tutaj musimy teraz po prostu stale nawadniać i to działa dobrze” – mówi.

Wiadomości Euro
Katharina Matheja jest działaczką na rzecz ochrony przyrody w Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów

Ogrodnicy eksperymentują także z sadzeniem naturalnych sadzonek z terenów parkowych, zamiast jak dotychczas kupować drzewka ze szkółek. Pomysł jest taki, że młode rośliny, które tu przetrwały, mają większą szansę przeciwstawić się suszy i upałom w przyszłości.

„Mamy nadzieję, że to drzewo będzie lepiej przystosowane do tego miejsca niż drzewo pochodzące ze szkółki, gdzie jest rozpieszczane substancjami odżywczymi i wodą, i że będzie mogło się tutaj lepiej rozwijać” – mówi Katharina.

Pomimo nadziei, jakie Katharina wiąże z tymi drzewami, wyjaśnia wyjątkowe wyzwania związane z zarządzaniem obiektem światowego dziedzictwa kulturowego w obliczu zmian klimatycznych.

„Dla nas, jako obiektu światowego dziedzictwa kulturowego, jako pomnika ogrodu, bardzo ważne jest, abyśmy trzymali się historycznych planów z 1740 r. lub nawet z połowy XIX w. Musimy trzymać się tych specyfikacji. Gdyby był tu buk miedziany , próbujemy w tym miejscu posadzić buk miedziany i nie ma prawie żadnej swobody. Nie możemy nagle umieścić tutaj innych gatunków. Próbujemy eksperymentować z odmianami i pochodzeniem na niektórych marginalnych obszarach, ale mamy bardzo ograniczone możliwości i dla dla nas bardzo ważne jest, aby pomnik ogrodowy pozostał taki, jaki był pierwotnie przeznaczony” – wyjaśnia.

Według działaczki na rzecz ochrony przyrody Kathrin Lange, kierownika działu konserwacji w Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów, niektóre pałace w Sanssouci borykają się obecnie z bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi, szczególnie wysoką wilgotnością, która niszczy meble i pokrycia ścian.

Wiadomości Euro
Uszkodzenia Pałacu z powodu zmian klimatycznych

„Bardzo oczywistymi przykładami są zmiany punktu rosy, gdy kondensacja spływa po ścianach, rozwój pleśni w rogach, gdy materiały przesuwają się względem siebie i w ten sposób oddzielają się od podłoża” – mówi.

„To wszystko zmiany klimatyczne wywołują te reakcje. W rzeczywistości największe zmiany odczuwamy wraz ze zmianą wilgotności, jaką wpadamy do pomieszczeń. Wilgotność jest w rzeczywistości głównym czynnikiem wpływającym na zmianę materiałów”.

Wiadomości Euro
Pałac i ogrody Sanssouci w Poczdamie, Niemcy

Kathrin Lange ma kilka możliwości przystosowania się do upałów latem – może wprowadzić system wentylacji wcześnie rano i późnym wieczorem, aby schłodzić wnętrze i ograniczyć liczbę gości, aby zmniejszyć nagromadzoną ciepłotę ciała i kondensację.

Niemniej jednak niepokoi ją drzewa i gałęzie spadające na budynki, fontanny, posągi i ścieżki, nie tylko ze względu na ryzyko dla zwiedzających, ale także dlatego, że koszty odbudowy w tym samym stylu i przy użyciu tych samych materiałów mogą być zaporowe.

w ciągu ostatniej dekady menadżerom Sanssouci trudniej było zachować ten cenny obiekt w takim stanie, w jakim cieszyła się nim pruska rodzina królewska.

Krajobrazu nie można modyfikować – drzewa, ścieżki i drogi wodne powinny pozostać takie, jakie zamierzyli projektanci, i istnieje nadzieja, że ​​uda się to zrobić, twierdzi dyrektor ogrodu Michael Rohde.

„Jeśli wdrożymy wszystkie strategie adaptacyjne, a może także zastosujemy przystosowane rośliny i drzewa drzewiaste, będziemy w stanie zachować podstawową strukturę” – podsumowuje.

Ochrona tych obiektów dziedzictwa kulturowego na przyszłość w miarę ocieplania się planety będzie ogromnym wyzwaniem, a połączenie monitorowania i inteligentnej adaptacji nieuchronnie będzie potrzebne, aby zachować je w jak najlepszym stanie przez nadchodzące stulecia.