O nas
Kontakt

Czy można uzyskać dotacje rządowe na pompy ciepła? Oto wszystkie granty dostępne w Europie

Laura Kowalczyk

France has deployed the most heat pumps in Europe.

Pompy ciepła są drogie, ale dzięki dotacjom rządowym stają się one dostępne dla właścicieli domów.

Pompy ciepła w coraz większym stopniu okazują się technologią strategiczną w procesie przechodzenia na ekologiczną energię, lecz dla większości ludzi są one zbyt drogie.

„Czyste ogrzewanie musi być ogólnie najbardziej atrakcyjnym finansowo wyborem” – mówi Jozefien Vanbecelaere, dyrektor ds. europejskich Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). Wzywa rządy do oferowania dotacji do pomp ciepła z długoterminową wizją.

W Wielkiej Brytanii koszt zakupu i instalacji powietrznej pompy ciepła wynosi około 10 000 funtów (11 500 euro), podczas gdy typowy kocioł gazowy kosztuje od 2500 funtów (2897 euro) do 3000 funtów (3477 euro). Zatem początkowy koszt jest średnio od dwóch do czterech razy wyższy niż w przypadku kotła gazowego.

Różne inicjatywy ustawodawcze UE, w tym REPowerEU, który promuje przejście na czystą energię i politykę dekarbonizacji, wzywają państwa członkowskie do ustanowienia programów dotacji dla pomp ciepła. UE dąży do zmniejszenia swojej zależności od gazu, zwłaszcza dostarczanego przez Rosję. Kilka krajów uruchomiło już programy dotacji.

Jakie zatem rodzaje dotacji na pompy ciepła są dostępne w krajach europejskich? I czy są na tyle atrakcyjne, aby zachęcić ludzi do działania?

Wielka Brytania zwiększyła dotacje na pompy ciepła o 50 procent

Rząd brytyjski podjął działania mające na celu przyspieszenie wzrostu liczby zastosowań pomp ciepła. W październiku 2023 r. rząd zwiększył dotacje na pompy ciepła o 50 procent, z 5000 funtów (5795 euro) do 7500 funtów (8692 euro).

Program modernizacji kotłów zapewnia dotacje mające zachęcić ludzi do zastąpienia istniejącego ogrzewania na paliwa kopalne bardziej wydajnymi, niskoemisyjnymi systemami grzewczymi. Należą do nich powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz, w ograniczonych okolicznościach, kotły na biomasę.

Istnieją trzy główne wymagania, które należy spełnić. Musisz być właścicielem nieruchomości, zainstalować (lub planować instalację) nowego systemu grzewczego 1 kwietnia 2022 r. lub później i wymieniać systemy grzewcze na paliwa kopalne (takie jak olej, gaz lub prąd).

Możesz uzyskać 7500 GBP zniżki na koszt i instalację powietrznej pompy ciepła (ASHP) lub gruntowej pompy ciepła (GSHP); i 5000 funtów za kocioł na biomasę.

Program dotacji jest dostępny tylko w Anglii i Walii, ale w Szkocji dostępne są inne nieoprocentowane pożyczki i dotacje.

Można go wykorzystać łącznie ze wsparciem w ramach programu Great British Insulation Scheme, którego celem jest ulepszanie najmniej energooszczędnych domów w Wielkiej Brytanii i pomoc w walce z ubóstwem energetycznym. Zatem właściciele domów nadal kwalifikują się do dofinansowania, jeśli otrzymali już fundusze na zwiększenie efektywności energetycznej swojej nieruchomości, na przykład poprzez jej izolację.

Z oświadczenia rządu wynika, że ​​instalacja pompy ciepła może być tańsza niż przeciętnego kotła gazowego, jeśli właściciele nieruchomości otrzymają dotacje. Potwierdzenie dofinansowania do 31 marca 2028 roku.

Rząd Wielkiej Brytanii jest ambitny i wyznacza sobie cel na poziomie 600 000 instalacji rocznie do 2028 r. W 2022 r. zainstalowano 72 000 pomp ciepła.

Według rządu większość domów i firm w Wielkiej Brytanii nadaje się do zainstalowania pompy ciepła. Obejmuje to analizę, z której wynika, że ​​90 procent brytyjskich domów ma wystarczającą izolację i wydajność elektryczną, aby zapewnić pompę ciepła.

Najwięcej pomp ciepła uruchomiła Francja

Według raportu EHPA „Dotacje na pompy ciepła do budynków mieszkalnych w Europie”, odzwierciedlającego dane z początku 2023 r., właściciele nieruchomości we Francji mogą otrzymać dotację w wysokości do 15 000 euro, jeśli kupią gruntową pompę ciepła i do 9 000 euro w przypadku powietrznego źródła ciepła. pompa ciepła dla istniejącej nieruchomości. Program MaPrimeRénov, którego kontynuacja planowana jest w 2024 r., obliczany jest na podstawie dochodu rodziny.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2021 r. dotychczas przyznano ponad 500 000 dotacji MaPrimeRénov. Celem programu jest finansowanie modernizacji ponad 700 000 mieszkań rocznie. Rozwiązanie to sprawdziło się w 2022 r., kiedy sprzedano ponad 620 000 pomp ciepła.

We wrześniu 2023 r. francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Béchu zapowiedział zwiększenie dotacji do pomp ciepła, tak aby koszt netto zakupu pompy ciepła był podobny do kosztu grzejnika gazowego dla rodzin o niskich dochodach.

Rząd chce także pomóc w rozwoju krajowego przemysłu pomp ciepła, którego celem jest osiągnięcie zdolności produkcyjnej do 1 miliona jednostek rocznie.

Prawie 350 000 wniosków o dofinansowanie pomp ciepła w Niemczech

Według EHPA w Niemczech właściciele gruntów mogą otrzymać dotację w wysokości do 18 000 euro, jeśli kupią gruntową pompę ciepła lub do 15 000 euro na powietrzną pompę ciepła dla istniejącej nieruchomości. Program ma obowiązywać do 2030 roku.

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP) niemiecki rząd uruchomił zaktualizowane opcje finansowania 1 stycznia 2024 r. Właściciele nieruchomości mogą otrzymać maksymalną dotację w wysokości 21 000 euro na instalację pompy ciepła. Chociaż finansowanie jest dostępne dla każdego, rodziny o niskich dochodach mogą ubiegać się o wyższe dotacje.

W 2022 roku zainteresowanie pompami ciepła ogromnie wzrosło. Według BWP do władz niemieckich wpłynęło prawie 350 000 wniosków o finansowanie.

Zainstalowanie pompy ciepła w domu we Frankfurcie w Niemczech, 7 września 2023 r.
Zainstalowanie pompy ciepła w domu we Frankfurcie w Niemczech, 7 września 2023 r.

Hiszpania przekazuje 3000 euro na powietrzne pompy ciepła

Gospodarstwa domowe w Hiszpanii mogą otrzymać dotację w wysokości do 3000 euro, jeśli wdrożą powietrzną pompę ciepła. Według Ministerstwa Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej (MITMA) kwota dotacji pokrywa 40 procent kosztów. Program będzie kontynuowany do 2026 roku.

Według EHPA dostępna jest również dotacja w wysokości do 13 500 euro na gruntowe pompy ciepła.

Gdzie jeszcze w Europie oferuje dotacje do pomp ciepła?

Większość krajów UE przyznaje także dotacje i inne zachęty w celu wspierania instalacji pomp ciepła. Niektórzy z nich są:

Austria: Dotacja pokrywa do 35 procent kosztów, maksymalnie do kwoty 5000 euro.

Chorwacja: Dostępne są dotacje do kwoty 4250 euro, a podstawowa stawka dotacji wynosi 40 procent. W regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo dotacja wzrasta do 60 proc. (maks. 6375 euro) lub do 80 proc. (maks. 8500 euro).

Czechy: Dostępne są dotacje w wysokości od 2435 euro do 5701 euro.

Dania: Dostępne są dotacje w wysokości od 1716 do 3338 euro na powietrzne pompy ciepła i od 2201 do 4573 euro na gruntowe pompy ciepła.

Irlandia: Dotacje na pompy ciepła wynoszą od 3500 do 6500 euro.

Litwa: Dostępne są dotacje do kwoty 14 500 euro.

Holandia: Dostępne są dotacje w wysokości od 1950 do 3750 euro dla ASHP i od 3750 do 5100 euro.

Norwegia: Dostępne są dotacje w wysokości 1000 euro na gruntowe pompy ciepła.

Dotacje na pompy ciepła skupiają się na renowacjach nieruchomości. Są jednak kraje, takie jak Austria, Szwajcaria, Norwegia i Litwa, które również zapewniają finansowanie nowych budynków.

„Dotacje muszą być kontynuowane z długoterminową wizją”

„Dopóki czyste ogrzewanie jest droższe niż ogrzewanie na paliwa kopalne, dotacje do pomp ciepła należy kontynuować w oparciu o długoterminową wizję” – mówi Vanbecelaere z EHPA w rozmowie z TylkoGliwice Green. Jej zdaniem dotacje są często przyznawane na krótkie okresy.

„Niezbędne jest posiadanie jasnej i stabilnej polityki zapewniającej zaufanie inwestorów, konsumentów i producentów – dlatego niedawna nieoczekiwana decyzja Komisji Europejskiej o odroczeniu publikacji planu działania dotyczącego pomp ciepła jest tak potencjalnie szkodliwa” – dodaje.

Vanbecelaere podkreśla znaczenie uczynienia czystego ogrzewania wyborem najbardziej atrakcyjnym finansowo. „Oznacza to, że należy stopniowo wycofywać ulgi podatkowe i dotacje na paliwa kopalne, a jednocześnie sensowne jest usuwanie barier podatkowych dla pomp ciepła” – mówi.

Sprzedaż pomp ciepła w Europie

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła w Europie pobiła nowy rekord – według EHPA sprzedano około 3 miliony sztuk. Odzwierciedla to 21 rynków. Francja i Włochy zdominowały sprzedaż pomp ciepła, odpowiednio ponad 620 000 i 510 000.

Sprzedaż pomp ciepła przekroczyła 200 000 sztuk w Niemczech, Szwecji i Polsce.

W Wielkiej Brytanii liczba ta była niższa i według danych EHPA nieco ponad 55 000 egzemplarzy, choć dane rządowe pokazują, że sprzedano 72 000 egzemplarzy.