O nas
Kontakt

Czy można wyleczyć jet lag? Naukowcy twierdzą, że odpowiedź można powiązać z tym, kiedy jesz

Laura Kowalczyk

Czy można wyleczyć jet lag?  Naukowcy twierdzą, że odpowiedź można powiązać z tym, kiedy jesz

Jak wynika z nowego badania, ta wskazówka do posiłku pozwala uniknąć najgorszego opóźnienia spowodowanego zmianą strefy czasowej.

Jest to zmora życia osób często podróżujących samolotami i niefortunna cecha podróży na duże odległości dla reszty z nas, ale co by było, gdybyśmy mogli coś zrobić z problemem opóźnienia spowodowanego zmianą strefy czasowej?

Rozwiązanie może wkrótce zostać znalezione, ponieważ według doniesień naukowcy zawężają badania nad przyczyną choroby, która pojawia się, gdy ludzie przemieszczają się daleko na wschód lub zachód w krótkim czasie.

Podobnie jak w przypadku innych problemów związanych ze snem, każdy ma swoje własne podejście i porady. Jednak nowe badanie potwierdza naukowo pogląd, że jedzenie jest kluczowe. Dlatego.

Ciało działa jak w zegarku

Zespół jet lag występuje, gdy wewnętrzny zegar organizmu, zwany systemem dobowym, nie jest zsynchronizowany z otoczeniem. Znana również jako desynchronoza, jest to pojęcie znane wielu osobom; na przykład przebywanie w Wielkiej Brytanii według czasu nowojorskiego.

Przyjrzyj się jednak bliżej (tak jak to zrobili naukowcy na przełomie wieków), a zobaczysz, że ludzie tak naprawdę składają się z wielu wewnętrznych zegarów, małych liczników czasu obecnych w prawie każdej komórce i tkance.

Te wewnętrzne zegary reagują na różne sygnały. Zegar mózgowy odnotowuje ilość światła słonecznego, natomiast zegary narządów peryferyjnych – np. nerwów – zależą od pory posiłków.

Niewiele jednak wiadomo na temat tego, jak różne zegary organizmu oddziałują na siebie i co powoduje ich synchronizację.

Naukowcy z Northwestern University i Santa Fe Institute w USA próbowali odpowiedzieć na to pytanie w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Chaos.

„Większość badań skupia się głównie na jednej konkretnej wskazówce czasowej lub pojedynczym zegarze” – mówi autor badania Yitong Huang. „Pozostają istotne luki w naszym rozumieniu synchronizacji wielu zegarów pod sprzecznymi wskazówkami czasowymi”.

Aby dowiedzieć się więcej, Huang i jej współpracownicy stworzyli ramy matematyczne umożliwiające odtworzenie złożonych zależności między układami naszego organizmu.

Kiedy należy jeść, aby uniknąć jet lag?

Model badaczy pomógł im określić, co powoduje nasilenie opóźnienia spowodowanego zmianą strefy czasowej.

Stwierdzili, że typowe objawy starzenia, takie jak słabsze sygnały między zegarami dobowymi i mniejsza wrażliwość na światło, powodują, że system jest bardziej podatny na zakłócenia i wolniej się regeneruje.

A priorytetowe traktowanie żołądka jest najpewniejszym sposobem na aklimatyzację.

„Większy posiłek wcześnie rano w nowej strefie czasowej może pomóc w przezwyciężeniu opóźnienia spowodowanego zmianą strefy czasowej” – mówi Huang.

„Odradza się ciągłe zmienianie harmonogramu posiłków lub spożywanie posiłków w nocy, ponieważ może to prowadzić do rozregulowania wewnętrznych zegarów”.

Naukowcy koncentrują obecnie swoje badania na czynnikach zwiększających odporność naszych wewnętrznych zegarów, co może prowadzić do zaleceń, które przede wszystkim zapobiegną efektowi jet lag.