O nas
Kontakt

Czy Norwegia zamierza wstrzymać wszystkie adopcje za granicą?

Laura Kowalczyk

Children wave Danish flags as they celebrate Denmark

Naród skandynawski rozważa zaprzestanie tej praktyki, ponieważ jedyna międzynarodowa agencja w Danii kończy pracę.

Jedyna zagraniczna agencja adopcyjna w Danii ogłosiła, że ​​„zakończy” ułatwianie adopcji międzynarodowych po tym, jak agencja rządowa wyraziła obawy dotyczące sfabrykowanych dokumentów i procedur, które ukrywały biologiczne pochodzenie dzieci za granicą.

Prywatna duńska adopcja międzynarodowa (DIA) odbywa się za pośrednictwem adopcji na Filipinach, w Indiach, Republice Południowej Afryki, Tajlandii, Tajwanie i Czechach. W zeszłym miesiącu komisja odwoławcza zawiesiła pracę DIA w Republice Południowej Afryki z powodu pytań dotyczących przestrzegania przez tę agencję standardów prawnych.

Duńska agencja ogłosiła, że ​​wycofuje się z branży adopcji międzynarodowej tego samego dnia, w którym najwyższy organ regulacyjny w Norwegii zalecił wstrzymanie wszelkich adopcji za granicą na dwa lata do czasu dochodzenia w kilku rzekomo nielegalnych sprawach.

Od lat niektóre rodziny w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii posiadające dzieci adoptowane za granicą alarmują o oszustwach, w tym o dzieciach, które zostały fałszywie zarejestrowane jako porzucone sieroty, choć miały żyjących krewnych w swoich krajach ojczystych.

Niektóre osoby adoptowane powołały się na dokumenty, które zostały sfałszowane, aby przyspieszyć ich transfer do obcego kraju, lub przygotowane w sposób ukrywający ich pochodzenie lub utrudniający ich śledzenie. Przepisy międzynarodowe, w tym duńskie, zazwyczaj, jeśli to możliwe, zachęcają do zatrzymywania dzieci w krajach pochodzenia.

„Kryzys” adopcyjny?

Duńskie Ministerstwo Spraw Społecznych nazwało likwidację DIA, która współpracowała także z agencjami partnerskimi w Korei Południowej, Kolumbii i innych krajach, „najpoważniejszym kryzysem w obszarze adopcji w ostatniej dekadzie”.

„Kiedy pomagamy dziecku znaleźć nową rodzinę na drugim końcu globu, musimy mieć pewność, że adopcja zostanie przeprowadzona prawidłowo w stosunku do rodziców biologicznych” – powiedziała minister spraw społecznych Pernille Rosenkrantz-Theil.

W ciągu ostatniej dekady adopcja międzynarodowa w Danii zmalała. DIA podaje, że w latach 70. XX wieku na świat przychodziło od 400 do 500 dzieci rocznie, a w ciągu ostatnich trzech lat dokonywano zaledwie 20 do 40 adopcji.

Miejscowi uczniowie maszerują obok Pałacu Królewskiego podczas parady w Oslo w Norwegii z okazji Dnia Konstytucji Norwegii 17 maja 2019 r.
Miejscowi uczniowie maszerują obok Pałacu Królewskiego podczas parady w Oslo w Norwegii z okazji Dnia Konstytucji Norwegii 17 maja 2019 r.

W Norwegii Kjersti Toppe, Minister ds. Dzieci i Rodziny, stwierdziła, że ​​jej zdaniem istnieje potrzeba dalszego dochodzenia i zwróciła się o pomoc do Norweskiej Dyrekcji ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny.

„Adopcja musi być bezpieczna, zdrowa i leżeć w najlepszym interesie dziecka” – stwierdziła w oświadczeniu Hege Nilssen, szefowa norweskiej Dyrekcji ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny, dodając: „Nasza ocena jest taka, że ​​ryzyko niezgodności z prawem jest prawdziwy.”

Dyrekcja stwierdziła, że ​​rodziny znajdujące się na wczesnym etapie procesu adopcyjnego będą mogły dokończyć proces adopcyjny, ale dopiero po ocenie dokonanej przez agencję. Pary, którym przydzielono dziecko z Korei Południowej, również zostaną dopuszczone do udziału w programie.

Według statystyk krajowych większość dzieci adoptowanych w Norwegii pochodzi z Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Filipin i Kolumbii.

Kwestie związane z nielegalnymi adopcjami

Na początku tego miesiąca dyrekcja stwierdziła, że ​​w związku z doniesieniami mediów o rzekomo nielegalnych adopcjach konieczne jest zbadanie systemu adopcyjnego. Norweska gazeta VG doniosła, że ​​niektóre dzieci na Filipinach zostały sprzedane i otrzymały fałszywe akty urodzenia.

W listopadzie dyrekcja wstrzymała również adopcje z Madagaskaru, powołując się na brak zabezpieczeń gwarantujących, że adopcja będzie „przeprowadzona zgodnie z międzynarodowymi zasadami adopcji”.

W Norwegii działają trzy prywatne agencje adopcyjne. Verdens Barn zajmuje się adopcjami z Tajlandii, Korei Południowej i Republiki Południowej Afryki; InorAdopt organizuje adopcję dzieci z Węgier, Tajwanu, Bułgarii i Czech; and Adoptionsforum ułatwia adopcję dzieci z Filipin, Kolumbii i Peru.

Jedyna szwedzka agencja adopcyjna poinformowała w listopadzie, że wstrzymuje adopcje z Korei Południowej w związku z doniesieniami o sfałszowanych dokumentach potwierdzających pochodzenie dzieci adoptowanych z tego azjatyckiego kraju.