O nas
Kontakt

Czy Paryż jest opanowany przez pluskwy? Doniesienia o obserwacjach w pociągach pokazują, że urzędnicy wzywają do podjęcia działań przed igrzyskami olimpijskimi

Laura Kowalczyk

Czy Paryż jest opanowany przez pluskwy?  Doniesienia o obserwacjach w pociągach pokazują, że urzędnicy wzywają do podjęcia działań przed igrzyskami olimpijskimi

Czy francuskie pociągi są pełne pluskiew? Pasażerowie udostępniają filmy przedstawiające owady i ukąszenia.

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba obserwacji pluskiew we francuskich pociągach.

Użytkownicy mediów społecznościowych zgłaszali ukąszenia oraz udostępniali filmy i zdjęcia wagonów rzekomo zakażonych krwiopijnymi robakami.

Problem dotyczy zwykle hoteli i domów, ale wydaje się, że rozprzestrzenił się na paryskie metro i niektóre kina w stolicy.

Krajowy operator kolejowy SNCF zaprzecza, jakoby jego pociągi zostały zaatakowane przez owady, ale zapewnił również, że w nadchodzących tygodniach zachowa czujność.

Ratusz Paryża zwrócił się do państwa o podjęcie pilnych działań w celu rozwiązania problemu przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 r.

Czy francuskie pociągi są pełne pluskiew?

W zeszłym tygodniu pasażer podróżujący pociągiem TGV z Marsylii do Paryża zgłosił konduktorowi obecność pluskiew.

Pasażerowie wagonu zostali poinformowani, że mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilet – podaje francuski dziennik „Le Parisien”.

W tym samym tygodniu zgłoszono dwie inne obserwacje w innych pociągach SNCF.

Operator pociągu zapewnił Le Parisien, że regularnie prowadzi działania zapobiegawcze przeciwko szkodnikom i w ostatnich miesiącach nie odnotował żadnej potwierdzonej obecności pluskiew w swoich pociągach.

Obserwacje nie ograniczały się do pociągów SNCF. W ubiegły piątek pasażerka podróżująca przewoźnikiem taniej kolei Ouigo zamieściła na X – dawniej Twitterze – wideo przedstawiające owada przypominającego pluskwę na jej siedzeniu.

Towarzyszył mu podpis: „Ouigo, pamiętaj o dezynfekcji swoich pociągów, dziękuję”.

Problem mógł nawet rozprzestrzenić się na paryskie metro, gdyż „Le Parisien” doniósł, że w środę kierowca linii 8 zasygnalizował obecność pluskiew w swojej kabinie.

Serwis informacyjny Actu donosi, że w autobusach TCL w Lyonie pojawiły się pluskwy.

Donoszono także o pluskwach w paryskich kinach

W zeszłym miesiącu doniesienia o pluskwach w kinie UGC w Paryżu wywołały panikę w mediach społecznościowych.

Po wizycie w kinie w Bercy Village, w 12. dzielnicy miasta, użytkownik X opublikował zdjęcia ukąszeń na ciele, które rzekomo otrzymały podczas oglądania tam filmu.

Kino przesłało później przeprosiny do klientów w komunikacie prasowym na kanale X, w którym poinformowało, że wprowadziło procedurę awaryjną po zauważeniu owadów, w tym wykryciu psów i gotowaniu na parze w wysokiej temperaturze.

Przestała oferować klientom zwrot pieniędzy, twierdząc, że trudno jest ustalić pochodzenie ukąszeń.

Według gazety Le Figaro kolejne doniesienia o pluskwach pojawiły się w kinach MK2 w Beaubourg i Bibliothèque, a także w innych kinach UGC w Châtelet-les-Halles, Noisy-le-Grand i Bercy lub Pathé Alésia.

MK2 twierdzi, że stale sprawdza swoje sale kinowe oraz przeprowadził procedury interwencyjne i wykrywające w miejscach, w których odnotowano plagi.

Czy pluskwy są niebezpieczne?

Jak wynika z najnowszego raportu Anses – francuskiej Krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Higieny Pracy, w latach 2017–2022 więcej niż jedno na 10 francuskich gospodarstw domowych zostało dotkniętych inwazją pluskiew.

Wzrost liczby inwazji przypisuje się wzrostowi liczby podróży i rosnącej odporności pluskiew na środki owadobójcze.

Chociaż pluskwy nie przenoszą chorób, ich ukąszenia mogą powodować swędzenie i dyskomfort, a owady mogą szybko się rozprzestrzeniać. Radzenie sobie z inwazją może być trudne i kosztowne.

Rozwiązanie problemu, który według Anses dotyka gospodarstw domowych o różnym pochodzeniu społeczno-ekonomicznym, kosztuje średnio 866 euro. Zaleca niechemiczne metody leczenia, takie jak ekstremalne ciepło lub zamrażanie.

Jakie działania podejmuje się w celu zwalczania problemu pluskiew we Francji?

W liście skierowanym do premier Elisabeth Borne ratusz Paryża nalegał, aby zaradzić problemowi pluskiew w mieście, donosi „Le Monde”.

„Pluskwy stanowią problem zdrowia publicznego i jako taki należy je zgłaszać” – napisał zastępca burmistrza miasta Emmanuel Grégoire. „Państwo musi pilnie zgromadzić wszystkie zainteresowane strony, aby wdrożyć plan działania współmierny do tej plagi, podczas gdy cała Francja przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r.”

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu w swoich pociągach, SNCF twierdzi, że regularnie przeprowadza dokładne czyszczenie i procedury zwalczania szkodników, w tym stosuje pułapki i środki owadobójcze w niedostępnych obszarach.

Jak powiedziała stacji radiowej France Inter, zabiegi zapobiegawcze przeprowadza się zazwyczaj co 60 dni, ale w świetle ostatnich doniesień zintensyfikowano kontrole do co 15 dni przez co najmniej następny miesiąc.

Jeśli potwierdzą się doniesienia o szkodnikach w konkretnym pociągu, zostanie on wycofany z eksploatacji do czasu rozwiązania problemu, dodała SNCF.