O nas
Kontakt

Czy pesymizm gospodarczy w Niemczech wreszcie się poprawia?

Laura Kowalczyk

Czy pesymizm gospodarczy w Niemczech wreszcie się poprawia?

Niemieccy inwestorzy są bardziej optymistyczni niż oczekiwano, gdyż analitycy przewidują dalszy spadek inflacji.

Jak wynika z opublikowanych we wtorek danych instytutu badań ekonomicznych ZEW, nastroje gospodarcze w Niemczech wzrosły z -1,1 pkt w połowie października do 9,8 pkt w połowie listopada.

Spadająca liczba wskazuje na malejący pesymizm, ponieważ liczby powyżej 0 oznaczają optymizm finansowy, a liczby poniżej 0 wskazują na negatywne perspektywy.

ZEW przeprowadził ankietę wśród 300 ekspertów z banków, towarzystw ubezpieczeniowych i służb finansowych wybranych firm na temat ich sześciomiesięcznych prognoz dotyczących gospodarki, poziomu inflacji, stóp procentowych, rynków akcji i kursów walut.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się odczytu w listopadzie na poziomie 5,0, co oznaczało, że niemieccy inwestorzy byli bardziej optymistyczni niż oczekiwano.

Dlaczego perspektywy w Niemczech są mniej ponure

Indeks oczekiwań ZEW dla Niemiec rośnie już czwarty miesiąc z rzędu.

W okresie od czerwca do lipca tego roku wskaźnik ten wzrósł z -8,5 do -14,7 punktu, ale od czasu tego spadku dane te nie są już tak ponure.

Częściowo wynika to ze spadających cen paliw oraz oczekiwań na dalszy spadek inflacji, co prawdopodobnie zapobiegnie drastycznym podwyżkom stóp procentowych.

„Większym oczekiwaniom gospodarczym towarzyszą znacznie bardziej optymistyczne perspektywy dla niemieckiego sektora przemysłowego oraz krajowej i zagranicznej giełdy” – powiedział Prezes ZEW, profesor Achim Wambach.

Pomimo tych pozytywnych prognoz, dane ZEW pokazują, że obecne postrzeganie przez inwestorów sytuacji gospodarczej w Niemczech pozostaje pesymistyczne.

Ocena mierząca obecną sytuację praktycznie nie uległa zmianie z miesiąca na miesiąc, wzrastając o 0,1 pkt. do -79,8.

To negatywne wrażenie nie może być bezpodstawne. Wraz ze spadkiem inflacji w Niemczech kraj ten w dalszym ciągu boryka się z wysokimi kosztami paliwa związanymi z wojną Rosji na Ukrainie.

Spowolnienie gospodarki Chin odbiło się także na handlu Niemiec, które są kluczowym rynkiem dla niemieckiego eksportu.

Idąc o krok do przodu, ZEW zauważył, że w listopadzie nastroje inwestorów dotyczące rozwoju gospodarczego w strefie euro znacząco wzrosły.

Wskaźnik wyniósł 13,8 pkt., co oznacza wzrost o 11,5 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Z kolei wskaźnik sytuacji w strefie euro, który uwzględnia bieżące postrzeganie, spadł o 9,4 punktu do -61,8 punktu.