O nas
Kontakt

Czy poprzednia wersja oficjalnej flagi Palestyny ​​miała gwiazdę Dawida?

Laura Kowalczyk

The official Palestinian flag never had a Star of David

Niektóre proizraelskie konta w mediach społecznościowych twierdzą, że w 1939 r. na dawnej oficjalnej palestyńskiej fladze widniała gwiazda Dawida. Cube zweryfikował te zarzuty.

Od bezprecedensowego ataku Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 r. liczne konta proizraelskie domagali się starej oficjalnej flagi palestyńskiej służył jako schronienie Gwiazda Dawida – symbol judaizmu.

Obraz flagi jest w połowie biały, w połowie niebieski, z Gwiazdą Dawida pośrodku.

TylkoGliwice znalazł inne posty twierdzące, że flaga ta rzekomo pochodzi z 1939 roku i została znaleziona w ówczesnym wydaniu francuskiej encyklopedii Larousse.

Niektórzy używają tego jako dowodu na to, że jeszcze przed utworzeniem państwa Izrael Palestyna była już „uznawana za jednostkę żydowską” – twierdzi jeden z użytkowników Facebooka.

W 1939 roku oficjalną flagą Palestyny ​​był Union Jack

Ale w rzeczywistości tak nie jest. Po I wojnie światowej Palestyna w 1920 roku znalazła się pod mandatem brytyjskim.

Status, który zakończył się wraz z utworzeniem żydowskiego państwa Izrael w maju 1948 r.

Oznacza to, że w 1939 r. terytorium to nadal znajdowało się pod panowaniem brytyjskim, co oznacza, że ​​jego oficjalną flagą był Union Jack.

Przykład flagi z czasów mandatu z 1946 r. można zobaczyć na stronie internetowej Brytyjskiego Imperialnego Muzeum Wojny.

Drobne odmiany flagi zostały stworzone dla Wysokiego Komisarza (szefa brytyjskiego rządu na tym terytorium), dla statków oraz służb celnych i pocztowych.

Flaga pokazana w wirusowych postach nigdy nie była oficjalną flagą całej Palestyny ​​z czasów mandatu.

The Cube skontaktował się z Tamirem Sorekiem, profesorem historii Bliskiego Wschodu na Penn State University, który pisał o historii flagi palestyńskiej.

„Na podstawie symboliki mogę z całą pewnością stwierdzić, że ten konkretny projekt nigdy nie był używany ani proponowany przez nikogo z arabsko-palestyńskiego ruchu narodowego” – napisał Sorek w e-mailu.

„Od czasu pojawienia się ruchu syjonistycznego pod koniec XIX wieku podejmowano wiele prób ustalenia reprezentatywnej flagi, a ta konkretna wygląda na jedną z nich” – wyjaśnił.

Tamir Sorek uważa, że ​​flaga wirusowa pojawiająca się w postach w mediach społecznościowych wygląda podobnie do innej flagi zaproponowanej podczas Kongresu Młodzieży Żydowskiej, który odbył się w Livorno (Włochy) w 1924 r.

„Wątpię, czy zostało ono powszechnie przyjęte przez jakiekolwiek kręgi syjonistyczne” – powiedział TylkoGliwice.

Obecna flaga palestyńska została zaprojektowana przez Sharifa Husseina na potrzeby powstania arabskiego, zbrojnego powstania przeciwko Imperium Osmańskiemu w czerwcu 1916 roku.

Według Palestyńskiego Akademickiego Towarzystwa Studiów Spraw Międzynarodowych został on ponownie przyjęty w 1948 roku.

Skontaktowaliśmy się z wydawcą encyklopedii Larousse, ale nie odpowiedział on natychmiast na prośbę o komentarz dotyczący autentyczności wirusowego obrazu flagi.