O nas
Kontakt

Czy potrzebujemy cyfrowego euro?

Laura Kowalczyk

Czy potrzebujemy cyfrowego euro?

Waluty cyfrowe cieszą się coraz większą popularnością. W przeciwieństwie do bitcoina, cyfrowe euro byłoby cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), zasadniczo pieniędzmi elektronicznymi. Celem jest zaoferowanie konsumentom alternatywnej opcji płatności na skalę europejską.

Czy Europejczycy są gotowi na wprowadzenie cyfrowej wersji euro? Po monetach i banknotach Komisja Europejska oferuje obecnie cyfrowe euro – wirtualną wersję waluty emitowanej przez Europejski Bank Centralny, której można używać bezpłatnie wraz z gotówką w strefie euro.

Dlaczego potrzebujemy cyfrowego euro?

Jakie korzyści odnieśliby obywatele Europy z waluty cyfrowej i jakie podejście należy przyjąć, aby ją rozwijać? Komisarz do spraw usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych Mairead McGuinness wyjaśniła wyzwania związane z utworzeniem tej nowej waluty i wyjaśniła, dlaczego potrzebujemy cyfrowego euro:

„To taka nowa koncepcja. Ludzie się zastanawiają. Więc to euro, to gotówka. I wiesz co, widzisz to, rozumiesz, ale może nie będę miał gotówki w kieszeni. Dlatego chcę alternatywy. ” , możliwość posiadania cyfrowej wersji gotówki. Ludzie nie używają już tak dużej ilości gotówki jak kiedyś, a pandemia wirusa naprawdę przyspieszyła ten trend. Jest to więc zasadniczo kwestia wyboru. Czy wykorzystam tę gotówkę, której dziś nie ma już w moim portfelu, a normalnie jest? A może będę korzystać z cyfrowej wersji gotówki?”

Przegląd cyfrowego euro

Cyfrowe euro będzie cyfrową wersją banknotów i monet euro. Będzie miał dokładnie tę samą wartość i będzie można go wykorzystać dokładnie w ten sam sposób: kupić lody lub ubrania, albo wysłać pieniądze na przyjęcie urodzinowe – nawet za granicę.

Możesz na przykład użyć kodu QR, aby dokonać płatności za pomocą bezpiecznej aplikacji na telefonie, a nawet dokonać płatności, gdy nie ma połączenia z Internetem.

Po pełnym wdrożeniu sprzedawcy będą musieli akceptować cyfrowe euro w taki sam sposób, jak obecnie akceptują gotówkę.

Cyfrowe euro różni się od kryptowalut tym, że jest wspierane przez Europejski Bank Centralny i dlatego gwarantowana jest jego stabilność.

W zdigitalizowanym świecie cyfrowe euro ma umożliwić każdemu dokonywanie bezpiecznych płatności w dowolnym miejscu w strefie euro.

Na pytanie, jakie korzyści przyniesie cyfrowe euro obywatelom UE, komisarz europejski odpowiedział:

„Kiedy myślimy o cyfrowym euro, mamy do czynienia z portfelem, a właściwie mam też gotówkę w tym portfelu. Ale nie chcę wydawać 50 euro, bo je mam, na coś innego . Mógłbym więc zdecydować się na korzystanie z portfela cyfrowego, aby płacić w euro za te napoje. Dlatego dziś ludzie płacą gotówką, ale coraz częściej używają kart lub telefonu. A my chcemy mieć możliwość otrzymania ekwiwalentu w gotówce formacie cyfrowym. A teraz zaproponowaliśmy przepisy, ale to dopiero początek procesu”.

Zdjęcie AP
Europejska komisarz ds. usług finansowych Mairead McGuinness przemawia podczas konferencji prasowej na temat dostępu do danych finansowych i płatności w siedzibie UE w Brukseli.

Różnica w porównaniu z płatnościami bezgotówkowymi i zbliżeniowymi jest następująca: „To inna sytuacja, ponieważ są to pieniądze banku centralnego, podczas gdy inne płatności to pieniądze prywatne. Wiesz jaka jest jego wartość. I dlatego chcemy przełożyć to samo znaczenie na erę cyfrową, ponieważ coraz częściej korzystamy z płatności cyfrowych.

Czy gotówka zniknie?

Banki centralne obawiają się, że cyfryzacja płatności może zakłócić kotwicę, jaką gotówka zapewnia ich systemom finansowym. Cyfrowy odpowiednik gotówki pomógłby wesprzeć suwerenność i stabilność tego systemu. TylkoGliwice rozmawiał z ekonomistką Marią Demertzis, starszą badaczką w europejskim think tanku Bruegel, w muzeum Narodowego Banku Belgii.

„Interesujące jest obserwowanie, jak zmienia się płynność” – powiedział Demertzis. „Po pandemii myśleliśmy, że większość płatności dokonywana jest cyfrowo. Ale tak naprawdę, jeśli spojrzeć na liczby, pochodzą one z EBC, 42% wartości wszystkich transakcji w strefie euro w 2022 r. odbyło się w gotówce. 42% , to nie jest połowa, ale bardzo, bardzo blisko połowy. Właściwie sądzę, że kierunek podróży to ograniczenie środków pieniężnych na rzecz większej liczby płatności cyfrowych, ale nie sądzę, że zjawisko to zniknie całkowicie”.

Wiadomości Euro
Maria Demertzis, starsza badaczka w Bruegel

Jak miałoby zostać zaprojektowane cyfrowe euro?

Maria Demertzis powiedziała: „Jeśli chodzi o nasze codzienne płatności, które nie będą się zbytnio różnić, prawdopodobnie będzie to aplikacja. Prawdopodobnie przejdzie przez pośredników finansowych, takich jak banki, i będzie płacona w sklepach, tak jak płacimy cyfrowo za pomocą wszelkich innych środków. A biorąc pod uwagę, że przynajmniej początkowo EBC będzie zaczynał od małych kwot, nie będziemy mogli mieć w banku więcej niż 3000 czy 4000 euro, dla konsumenta nie będzie to miało właściwie większego znaczenia.

„Jeśli chcesz, aby cyfrowe euro w jak największym stopniu imitowało gotówkę, musisz dołożyć wszelkich starań, aby było jak najbardziej anonimowe. I tutaj EBC mówi nam, że w przypadku małych płatności będzie anonimowość. Ale jeśli zaczniesz płacąc większe kwoty, nie będzie już anonimowy.” ona dodała.

Europejski Bank Centralny przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie cyfrowego euro. Pojawiły się obawy dotyczące prywatności (43%), która stanowiła najwyższy odsetek, następnie bezpieczeństwo (18%), użyteczność w strefie euro (11%), brak dodatkowych opłat (9%) i użyteczność offline (8%) . %).

Stowarzyszenia zajmujące się ochroną danych również wyrażają obawy dotyczące prywatności, anonimowości i śledzenia płatności.

Komisarz Mairead McGuinness słusznie pyta, kto monitoruje wydatki podczas korzystania z cyfrowego euro, ale stwierdziła: „EBC nie jest zainteresowany tym, jak wydajesz pieniądze, ale chce dać ci możliwość posiadania cyfrowej wersji gotówki. może faktycznie korzystać z cyfrowych płatności w euro w trybie offline. Jeśli korzystasz z portfela cyfrowego w trybie offline, jest to transakcja prywatna. Oczywiście, jeśli dokonasz transakcji e-commerce, Twój bank będzie wiedział, że do dokonywania transakcji wykorzystujesz swoje cyfrowe euro. Chcę jednak, żebyśmy odbyli te rozmowy, aby ludzie, jeśli się martwią, mogli odpowiedzieć na te pytania i uspokoić ich.

Szansa dla gospodarki

Pomimo obaw związanych z prywatnością cyfrowe euro stanowi szansę biznesową, szczególnie dla firm FinTech, jak wyjaśnia Jan Boehm: „Fintechy to młode firmy, firmy technologiczne, które świadczą usługi finansowe. oferuj klientom rozwiązania takie jak to rozwiązanie płatnicze, z którego właśnie skorzystałeś, płacąc za kawę.

Wiadomości Euro
Jan Boehm, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia FinTech

Z tych innowacyjnych usług mogliby skorzystać przyszli użytkownicy, początkowo osoby fizyczne i przedsiębiorstwa w strefie euro.

„Dzisiaj europejski krajobraz płatniczy jest w rzeczywistości bardzo rozdrobniony. Mamy więc wiele amerykańskich firm oferujących systemy płatności kartami, a ludzie korzystają z Paypal, na przykład, do płatności peer-to-peer. peer. Ale nie mamy europejskiego Rola fintech polega oczywiście na zapewnianiu innowacji, ale także na wprowadzaniu zakłóceń dla większej przejrzystości, co powinno skutkować lepszymi produktami dla klientów, a także niższymi opłatami” – powiedział Boehm.

Około 120 banków centralnych na całym świecie pracuje obecnie nad cyfrowymi wersjami swoich walut narodowych. Zaprezentowana 28 czerwca propozycja Komisji Europejskiej dotycząca cyfrowego euro ma na celu stworzenie niezbędnych do tego ram prawnych; wspólną propozycję, która zapewni zachowanie przepływu środków pieniężnych.

Kiedy nadejdzie cyfrowe euro?

Komisarz wyjaśnił kolejne kroki: „No cóż, to nie będzie moja decyzja. Celem prawodawstwa jest, jeśli wolicie, wprowadzenie demokracji w życie wokół cyfrowego euro, a proces ten zależy od Parlamentu Europejskiego i Rady. zadecyduje, czy i kiedy zostanie wprowadzone cyfrowe euro, ale nie ma na to konkretnej daty”.