Po czterech miesiącach „zatarcia” światowych rekordów, temperatury w październiku sprawiły, że klimatolodzy są niemal pewni, że rok 2023 będzie najgorętszy w historii.
Naukowcy twierdzą obecnie, że rok 2023 jest „praktycznie pewnym”, że będzie najcieplejszym rokiem w historii.
Dane z usługi Copernicus Climate Change Service (C3S) pokazują, że październik tego roku był najcieplejszy w historii na świecie. W sumie, po czterech kolejnych miesiącach bicia rekordów temperatury, wskaźnik ten był o 1,7°C wyższy od średniej przedindustrialnej.
W Europie był to czwarty najcieplejszy październik w historii, a temperatura była o 1,3°C wyższa od średniej z lat 1991–2020.
„W październiku 2023 r. odnotowano wyjątkowe anomalie temperaturowe po czterech miesiącach zatarcia globalnych rekordów temperatury” – mówi Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S, unijnej agencji ds. zmian klimatycznych.
Według C3S, ostatni miesiąc przyniósł również ponadprzeciętne opady w Europie. Burza Babet uderzyła w północ i zachód, podczas gdy burza Aline sprowadziła ulewne deszcze i powodzie do Portugalii i Hiszpanii.
Czy El Niño przyczynia się do rekordowych temperatur?
Chociaż El Niño prawdopodobnie będzie miało wpływ na ocieplenie świata, C3S twierdzi, że anomalie temperatury powierzchni morza pozostają niższe niż te obserwowane o tej porze roku podczas rozwoju wcześniej silnych wydarzeń w latach 1997 i 2015.
Anomalie te pomagają naukowcom śledzić ewolucję El Niño w porównaniu z poprzednimi wydarzeniami i przewidywać, kiedy osiągnie szczyt.
Podczas tego zjawiska pogodowego ciepłe wody wypływają na powierzchnię Oceanu Spokojnego, zwiększając temperaturę powierzchni morza. Gdy woda wystawiona jest na działanie atmosfery powyżej, powietrze również się ociepla, co ma wpływ na pogodę na całym świecie.
To wydarzenie klimatyczne potęguje ekstremalne warunki pogodowe, powodując zwiększone opady deszczu i silniejsze burze.
Jednak temperatury powierzchni morza były wysokie już wcześniej, zanim El Niño zaczęło się nasilać na początku tego roku.
Najcieplejszy rok w historii
Niezwykle wysokie temperatury w tym miesiącu pozwalają, aby rok 2023 wyprzedził rok 2016 i stał się najgorętszym w historii rokiem, obfitującym w śmiercionośne ekstremalne zjawiska pogodowe.
„Możemy powiedzieć z niemal całą pewnością, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii i obecnie wynosi 1,43°C powyżej średniej z okresu przedindustrialnego” – dodaje Burgess.
Chociaż Porozumienie paryskie wzywa do ograniczenia ocieplenia do 1,5°C powyżej średniej przedindustrialnej, odnosi się to do temperatur długoterminowych na przestrzeni dziesięcioleci. Przekroczenie tego progu przez rok czy dwa w ciągu najbliższych kilku lat nie oznacza, że granica ta została przekroczona.
Jednak im częściej przekraczany jest ten limit, tym bardziej świat zbliża się do osiągnięcia celu Porozumienia paryskiego. W niedawnym raporcie ONZ ostrzeżono, że okno umożliwiające uniknięcie globalnego ocieplenia o 1,5°C zamknie się przed 2030 r., jeśli emisje nie zostaną ograniczone.
„Poczucie pilności ambitnych działań klimatycznych przed COP28 nigdy nie było większe” – mówi Burgess.