O nas
Kontakt

Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć Twój „prawdziwy” wiek i długość życia na podstawie samego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej?

Laura Kowalczyk

Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć Twój „prawdziwy” wiek i długość życia na podstawie samego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej?

Nowe badanie wykazało, że sztuczna inteligencja (AI) może oszacować wiek zdrowej osoby na podstawie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej.

Naukowcy opracowali model sztucznej inteligencji (AI), który może odczytywać zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej w celu określenia wieku biologicznego osoby.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Healthy Longevity naukowcy z Osaka Metropolitan University w Japonii odkryli, że im wyższy wiek szacowany przez sztuczną inteligencję w porównaniu z rzeczywistym wiekiem danej osoby, tym bardziej prawdopodobne jest, że osoby te będą cierpieć na chorobę przewlekłą.

„Nasze wyniki sugerują, że wiek pozorny oparty na radiografii klatki piersiowej może dokładnie odzwierciedlać stan zdrowia wykraczający poza wiek chronologiczny” – powiedział Yasuhito Mitsuyama, doktorant i autor badań.

„Chcemy dalej rozwijać te badania i wykorzystywać je do szacowania ciężkości chorób przewlekłych, przewidywania oczekiwanej długości życia i przewidywania możliwych powikłań chirurgicznych”.

Aby stworzyć model AI, który może odczytywać zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej lub zdjęcia rentgenowskie, naukowcy wykorzystali ponad 67 000 zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej uzyskanych w latach 2008-2011 od zdrowych osób z wielu instytucji.

W przypadku osób zdrowych istniała silna korelacja między wiekiem szacowanym przez AI a wiekiem chronologicznym danej osoby.

Wyższy wiek w porównaniu z rzeczywistym wiekiem osoby

Naukowcy przetestowali również ponad 34 000 zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej pacjentów ze znanymi chorobami.

Ustalili, że model oszacowany przez AI dał wyższy wiek w porównaniu z rzeczywistym wiekiem osoby w przypadku niektórych chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba wątroby, choroba płuc i przewlekła niewydolność nerek.

Jednak korelacja była niewielka w przypadku ostrych chorób, takich jak te, które są nowszymi infekcjami, takimi jak zapalenie płuc.

„Ten wynik oznacza, że ​​nasza sztuczna inteligencja wychwytuje chroniczne zmiany, a nie ostre zmiany w radiografii klatki piersiowej, co jest rozsądne, ponieważ starzenie się wynika z przewlekłych zmian, które kumulują się w czasie” – stwierdzili autorzy badania.

Autorzy stwierdzili, że ten model AI może służyć jako wskaźnik chorób związanych z wiekiem i pomóc we wczesnym wykrywaniu i interwencji.

Wezwali jednak do dalszych badań w celu potwierdzenia związku przyczynowego, porównania modelu AI z innymi biologicznymi markerami wieku i zbadania innych grup etnicznych.