O nas
Kontakt

Czy sztuczna inteligencja może ulepszyć kryminalistykę, znajdując podobieństwa w odciskach palców? Nowe „odkrycie” wywołuje debatę

Laura Kowalczyk

The pattern on each of your fingers is unique but a team used a deep-learning system to find similarities between them.

Wzór na każdym z palców jest niepowtarzalny, ale zespół wykorzystał system głębokiego uczenia się, aby znaleźć podobieństwa między nimi.

Jeśli jesteś fanem programów kryminalnych, powieści kryminalnych lub podcastów o prawdziwej kryminale, prawdopodobnie słyszałeś, że odciski palców są wyjątkowe.

Nawet identyczne bliźnięta, które mają (prawie) tę samą genetykę, nie mają takich samych odcisków palców.

Oznacza to również, że eksperci medycyny sądowej potrzebują odcisków palców z tego samego palca, jeśli chcą połączyć sprawy w całość, lub że do odblokowania telefonu trzeba użyć tego samego palca, jeśli korzystasz z tej metody na swoim urządzeniu.

Zespół z Uniwersytetu Columbia w USA twierdzi, że sztuczna inteligencja (AI) może poprawić dokładność kryminalistyczną.

Zbudowali nowy system sztucznej inteligencji, aby znaleźć podobieństwa między odciskami palców różnych osób.

Hod Lipson, profesor inżynierii na Uniwersytecie Columbia, powiedział TylkoGliwice Next, że jeden z jego studentów „wpadł do jego biura rok temu” i powiedział, że chce podważyć pogląd, że odciski palców każdego palca są niepowtarzalne.

Po krótkim szkoleniu sztuczna inteligencja dowiedziała się, że odciski palców różnych palców tej samej osoby są w rzeczywistości dość podobne. Musimy po prostu spojrzeć na nie w inny sposób.

Hoda Lipsona

Profesor inżynierii na Uniwersytecie Columbia

„Dlatego wprowadził pary odcisków palców do dużego systemu sztucznej inteligencji. Czasami pochodziły od tej samej osoby, a czasami od innej osoby” – powiedział.

„Po krótkim szkoleniu sztuczna inteligencja dowiedziała się, że odciski palców różnych palców tej samej osoby są w rzeczywistości dość podobne. Musimy tylko spojrzeć na nie w inny sposób”.

Kiedy badacze próbowali opublikować swoje wnioski w wiodącym czasopiśmie kryminalistycznym, zostali odrzuceni, ale od tego czasu wyniki badań opublikowano w Science Advances.

Przyjrzeli się także, w jaki sposób ich model wykrył podobieństwa między odciskami palców.

„Skończyło się na tym, że odkryliśmy, że najważniejsza jest część krzywizny grzbietów” – powiedział Lipson.

„Żadnego nowego odkrycia”

Christophe Champod, profesor medycyny sądowej na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii i światowy ekspert w dziedzinie odcisków palców, powiedział, że te podobieństwa były już znane.

„Nie ma żadnego odkrycia. To, że to, co nazywamy ogólnymi wzorami, jest ze sobą skorelowane, że istnieje więcej powiązań między palcami danej osoby niż palcami różnych osób, to wiadomo od czasów, gdy wykorzystuje się odciski palców do celów identyfikacyjnych” – dodał. powiedział TylkoGliwice Next.

Dodał, że system sztucznej inteligencji zastosowany w badaniu – zwany siecią głębokiego kontrastu – nie byłby przydatny w kryminalistyce w porównaniu z istniejącymi systemami zautomatyzowanymi.

„Nie robili testów opartych na częściowych, zniekształconych i skomplikowanych śladach. W tym scenariuszu wcale nie jestem przekonany, że istniejące małe korelacje znacząco poprawiłyby poczucie efektywności systemu” – dodał Champod.

Autorzy badania zgodzili się, że jest to ograniczenie.

„Mogą wystąpić pewne problemy ze zniszczonymi danymi, ponieważ na miejscu zbrodni odciski palców zwykle zostają rozmazane” – powiedział Gabe Guo, student studiów licencjackich na Uniwersytecie Columbia odpowiedzialny za badania.

Champod powiedział jednak, że chociaż technika oparta na sztucznej inteligencji jest interesująca, nie uważa jej za szczególnie przydatną w kryminalistyce.

Tymczasem Lipson postrzega system jako przykład tego, jak sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w przyszłości.

„Wiele osób uważa, że ​​sztuczna inteligencja nie może tak naprawdę dokonywać nowych odkryć – że po prostu zwraca wiedzę” – powiedział.

„Ale to badanie jest przykładem tego, jak nawet dość prosta sztuczna inteligencja, biorąc pod uwagę dość prosty zbiór danych, którym społeczność naukowa dysponowała od lat, może zapewnić spostrzeżenia, które umykały ekspertom przez dziesięciolecia”.