O nas
Kontakt

Czy wieża Eiffla się zapaliła?

Laura Kowalczyk

This video of the Eiffel Tower on fire is misleading

Niektóre szeroko rozpowszechnione filmy w mediach społecznościowych przedstawiają Wieżę Eiffla zniszczoną przez płomienie. Cube przyjrzał się bliżej.

W mediach społecznościowych krążą zdjęcia, które rzekomo przedstawiają płonący najbardziej rozpoznawalny obiekt Paryża.

Oglądano je miliony razy i otrzymały tysiące komentarzy i polubień – ale kryje się w nich coś więcej, niż mogłoby się wydawać.

Jeden ze szczególnie znanych filmów, który krąży po TikToku, a później na X, najwyraźniej przedstawia Wieżę Eiffla płonącą na tle paryskiego nieba z wyjącymi w tle syrenami służb ratowniczych.

Oprócz tego, że w momencie sprawdzania faktów film miał prawie 7 milionów wyświetleń, pojawiło się też mnóstwo komentarzy z pytaniami, czy to prawda i czy były jakieś ofiary w ludziach.

Cóż, nie, nie było – ponieważ zdjęcia nie są prawdziwe.

Możesz sam sprawdzić w Internecie różne transmisje na żywo z Wieży Eiffla, z których żaden nie pokazuje pożaru ani żadnych oznak uszkodzeń spowodowanych przez ogień.

Na oficjalnej stronie Wieży Eiffla też nic nie ma: nie było żadnego ogłoszenia, a wszystko jest nadal otwarte i działa normalnie.

Tak naprawdę film został po raz pierwszy udostępniony na YouTube w zeszłym roku i jeśli spojrzysz na jego tytuł, zobaczysz, że jest oznaczony jako VFX – dla efektów wizualnych – i CGI – obrazy generowane komputerowo.

Oryginalne wideo, oznaczone jako VFX i CGI

Nie jest to więc masowa sytuacja kryzysowa, w którą inni mogą wmawiać.

Ponieważ ten film był szeroko udostępniany pod fałszywym pretekstem, zaczęło rozprzestrzeniać się wiele innych podobnie wprowadzających w błąd obrazów.

Inny montaż przedstawia prawdziwy materiał filmowy z niszczycielskiego pożaru katedry Notre Dame w 2019 r., ale błędnie oznaczony jako powiązany z pożarem Wieży Eiffla.

Na nagraniu widać, jak iglica katedry płonie i zapada się w pożarze, który zniszczył większość jej dachu.

Następnie wideo pokazuje inne wprowadzające w błąd obrazy Wieży Eiffla unoszącej się w dymie.

Jeden przedstawia płonący model, a inne to cyfrowo zmienione obrazy prawdziwego obiektu.

Warto zaznaczyć, że nie było absolutnie żadnych oświadczeń od nikogo, od kogo można by się spodziewać, że tak kultowy obiekt naprawdę się zapalił.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nic nie powiedział, nie było też oświadczeń służb ratunkowych w Paryżu.

Porównajmy to z pożarem Notre Dame, który wzbudził szerokie zainteresowanie międzynarodowych mediów, a także oświadczenia poparcia ze strony osobistości we Francji i przywódców na całym świecie.

Więc nie martw się: Wieża Eiffla wciąż stoi wysoko.