O nas
Kontakt

Czy zakazy dotyczące plastikowych toreb działają? Nowe badanie wykazało, że w niektórych stanach USA oszczędzają 6 miliardów toreb rocznie

Laura Kowalczyk

Plastic bags are not biodegradable, so they can continue to pollute the environment with harmful microplastics for hundreds of years after use.

Torby plastikowe nie ulegają biodegradacji, dlatego mogą przez setki lat po użyciu zanieczyszczać środowisko szkodliwymi mikroplastikami.

Nowe badanie wykazało, że zakazy dotyczące jednorazowych toreb plastikowych skutecznie ograniczyły użycie toreb plastikowych oraz związane z nimi śmieci i zanieczyszczenia.

Z badania wynika, że ​​zakazy wprowadzone w pięciu stanach i miastach USA o łącznej populacji około 12 milionów ludzi zmniejszyły zużycie jednorazowych toreb plastikowych o około 6 miliardów toreb rocznie.

Według raportu przyjęcie zakazu podobnego do zasad obowiązujących w tych miejscach mogłoby wyeliminować około 300 jednorazowych toreb plastikowych na osobę rocznie.

Dlaczego jednorazowe torby plastikowe są szkodliwe dla środowiska?

Jednorazowe torby plastikowe to częsty widok na poboczach dróg, rzekach i obszarach przybrzeżnych, gdzie wiele z nich ląduje po wyrzuceniu.

Są nie tylko brzydkie; mogą być również śmiertelne dla organizmów morskich i szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Zaśmiecone plastikowe torby i folie (takie jak opakowania) są często połykane przez zwierzęta morskie i powodują więcej zgonów żółwi morskich i waleni (wielorybów, delfinów i morświnów) niż jakikolwiek inny rodzaj plastiku.

Produkcja, użytkowanie i utylizacja jednorazowych toreb plastikowych powoduje również emisję gazów, które szkodzą naszemu zdrowiu i powodują globalne ocieplenie.

Torby plastikowe nie ulegają biodegradacji, dlatego mogą przez setki lat po użyciu zanieczyszczać środowisko szkodliwymi mikroplastikami.

Zakazy plastikowych toreb zmniejszają ilość śmieci o jedną trzecią

Z nowego raportu wynika, że ​​zakazy wprowadzone w New Jersey, Vermont, Filadelfii, Portland w Oregonie i Santa Barbara w Kalifornii pozwoliły zaoszczędzić tyle plastikowych toreb, ile okrążyłoby Ziemię 42 razy.

Organizacje non-profit, agencje rządowe i inne odkryły, że zakazy dotyczące plastikowych toreb skutecznie zmniejszyły ilość śmieci w plastikowych torbach o co najmniej jedną trzecią, przy znacznie większej redukcji śmieci w niektórych jurysdykcjach.

Na przykład po wejściu w życie zakazu w New Jersey w maju 2022 r. podczas jesiennych akcji Clean Ocean Action zebrano o 46 procent mniej jednorazowych toreb plastikowych niż podczas kwietniowych porządków.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Environment America Research and Policy Centre, takie obniżki, szczególnie na obszarach przybrzeżnych, prawdopodobnie zmniejszają ryzyko, jakie plastikowe torby stanowią dla zwierząt morskich.

Dobrze zaprojektowane zakazy dotyczące toreb plastikowych zachęcają kupujących do zabierania ze sobą toreb wielokrotnego użytku lub ręcznego noszenia tego, co kupują – obie zrównoważone opcje, które minimalizują ilość odpadów.

Na przykład w hrabstwie San Mateo w Kalifornii odsetek klientów posiadających co najmniej jedną torbę wielokrotnego użytku u 13 ankietowanych sprzedawców detalicznych wzrósł o 162 procent po wprowadzeniu zakazu nałożonego w hrabstwie. W Mountain View odsetek klientów, którzy nie korzystają z żadnego bagażu, wzrósł niemal trzykrotnie po nałożeniu zakazu.

Większość obszarów, w których obowiązuje zakaz toreb, umożliwia sklepom dystrybucję toreb papierowych, zapewniając rozwiązanie awaryjne, jeśli klienci zapomną zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku.

Torby papierowe ulegają biodegradacji i nadają się w szerokim zakresie do recyklingu, co czyni je lepszymi od toreb plastikowych, ale używanie nowych toreb papierowych na każde wyjście na zakupy jest bardziej marnotrawstwem niż noszenie za każdym razem tego samego zestawu toreb wielokrotnego użytku.

Jakie są najskuteczniejsze zakazy dotyczące toreb plastikowych?

Aby ograniczyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, decydenci powinni przyjąć surowe zakazy dotyczące jednorazowych toreb plastikowych, aby zminimalizować ilość odpadów z tworzyw sztucznych, a także zamknąć luki prawne, które osłabiają skuteczność istniejących zakazów, jak zaleca raport.

Sklepy spożywcze, restauracje i sklepy detaliczne nie powinny mieć możliwości rozdawania przy kasie toreb foliowych o dowolnej grubości.

Należy jednak zezwolić tym placówkom na dystrybucję toreb rzeczywiście wielokrotnego użytku, a nawet zachęcać je do dystrybucji za odpowiednią opłatą, która zapobiega traktowaniu ich jako toreb jednorazowego użytku.

Autorzy dodają, że sklepy powinny mieć obowiązek pobierania opłaty w wysokości co najmniej 0,10 dolara (0,10 euro) za jednorazowe torby papierowe.