Chociaż „Choroba X” może brzmieć jak „film science fiction”, powiedział jeden z ekspertów, jest to coś, na co wszyscy musimy być przygotowani. Ale co to jest?
Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych fałszywie twierdzili w tym tygodniu, że „Choroba X” to wirus, który może zostać celowo uwolniony lub nawet już rozprzestrzenia się na świecie.
Twierdzenia te są niedokładne i wyszły na jaw, gdy termin ten miał być omawiany przez panel ekspertów na posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego w 2024 r. w Davos.
Chociaż „Choroba X” to raczej hipotetyczny scenariusz przygotowań na kolejną pandemię, eksperci omawiający tę koncepcję stwierdzili, że nadal należy ją traktować poważnie.
Co to jest „choroba X”?
„Choroba X” to nazwa, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała nieznanemu przyszłemu patogenowi, który może wywołać poważną globalną epidemię.
„Są rzeczy niewiadome, które mogą się wydarzyć, a wszystko, co się wydarzy, jest kwestią tego, kiedy, a nie czy” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas panelu ekspertów w Davos w zeszłym tygodniu .
„Musimy zatem mieć symbol zastępczy dla chorób, o których nie wiemy, że mogą wystąpić, i wtedy nadaliśmy nazwę „Choroba X” – powiedział, wyjaśniając, że koncepcja ta została po raz pierwszy omówiona w 2017 r. zyskał ostatnio „uwagę” w Internecie.
Agencja ONZ dodała ją do listy chorób priorytetowych, które wymagają przyspieszonych badań i rozwoju ze względu na ich potencjał wywołania stanu zagrożenia zdrowia publicznego w 2018 r.
Dla Ghebreyesusa COVID-19 był pierwszą „chorobą X” – tj. pierwszym nieznanym patogenem od czasu ukucia tego terminu, który się pojawił i spowodował pandemię.
Powiedział, że celem tego pomysłu nie było wywołanie paniki, ale raczej lepsze przygotowanie na możliwość pojawienia się nowych chorób.
Preetha Reddy, wiceprzewodnicząca indyjskiej grupy sektora prywatnego zajmującej się opieką zdrowotną, powiedziała temu samemu panelowi w Davos, że chociaż nazwa „Choroba X” „wydaje się jak z filmu science fiction”, każdy musi być tego świadomy, ponieważ „jest to zdecydowanie jasne i obecne niebezpieczeństwo”.
Reddy powiedział, że tak jak wojsko przygotowuje się do wojny, tak systemy opieki zdrowotnej również muszą się przygotować.
Jak kraje powinny przygotować się na „chorobę X”?
Przygotowanie powinno rozpocząć się od solidnej podstawowej opieki zdrowotnej i przygotowań na poziomie społeczności, powiedział dyrektor generalny WHO.
„Kraje o wysokich dochodach były zaskoczone, ponieważ ich inwestycje w ciągu ostatnich wielu dziesięcioleci dotyczyły zaawansowanych technologii, najnowocześniejszych technologii w usługach szkolnictwa wyższego, a nawet chirurgii robotycznej, ale nie inwestowano w podstawową opiekę zdrowotną” – stwierdził.
„Nawet w niektórych krajach nie można było ustalać kontaktów zakaźnych. Dlatego też, aby przygotować kraje, bardzo ważne jest, moim zdaniem, ponowne zaangażowanie na rzecz wzmocnienia podstawowej opieki zdrowotnej”.
WHO, Bank Światowy i inni partnerzy utworzyli w 2022 r. fundusz pandemiczny, aby pomóc krajom o niskich i średnich dochodach w przygotowaniu się na pojawiające się patogeny.
„COVID-19 uwydatnił pilną potrzebę działań na rzecz budowy silniejszych systemów opieki zdrowotnej” – powiedział w wydanym w tym roku oświadczeniu prezes Grupy Banku Światowego David Malpass. „Inwestowanie teraz uratuje życie i zasoby na nadchodzące lata”.
Kraje negocjują obecnie także międzynarodowy traktat dotyczący pandemii, a jego wynik ma zostać przedstawiony na 77. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w maju 2024 r.
Rada UE zgodziła się na rozpoczęcie przez blok negocjacji w sprawie tego traktatu w 2022 r., dodając, że tego typu instrument miałby pomóc w lepszym wczesnym wykrywaniu zagrożeń, sprawiedliwszym dostępie do leków i szczepionek oraz lepszej współpracy międzynarodowej.
Rozwiązanie problemów, które pojawiły się w związku z Covid
Jednym ze sposobów, w jaki eksperci chcą przygotować się na przyszłe nieznane patogeny, jest ustalenie, co mogło pójść lepiej podczas ostatniej pandemii.
Michel Demaré, prezes zarządu firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która stała za jedną z wczesnych szczepionek na Covid-19, powiedział, że obecnie większy nacisk kładzie się na „zrównoważony rozwój i odporność systemów opieki zdrowotnej”.
„Widzieliśmy, że ostatnim razem systemy opieki zdrowotnej nie były przygotowane na tę sytuację, nie tylko do poradzenia sobie z ogromną liczbą przypadków Covid-19”, ale także do jednoczesnego diagnozowania raka i innych problemów zdrowotnych – zauważył.
Demaré zalecił, aby kraje uważały zdrowie za strategiczny zasób, taki jak energia, aby wydatki na zdrowie były „mądrzejsze”, na przykład skupiały się na działaniach zapobiegawczych, oraz aby kraje powinny opierać się na technologii, zarządzaniu danymi i sztucznej inteligencji (AI).
Eksperci wskazali także, że jednym z najważniejszych problemów podczas kryzysu związanego z Covid-19 były globalne nierówności.
„Kraje o wysokich dochodach gromadziły szczepionki, a kraje o niskich dochodach nie otrzymywały szczepionek” – powiedział Ghebreyesus.
„Problemem był dostęp i aby rozwiązać problem równości, utworzyliśmy w Republice Południowej Afryki centrum transferu technologii mRNA, aby zwiększyć lokalną produkcję” – powiedział. Ma on na celu budowanie zdolności w krajach o niskich i średnich dochodach do produkcji szczepionek mRNA.
Nadzór i udostępnianie danych na całym świecie to także ważne inicjatywy, za którymi kraje muszą nadążać, mimo że pandemia Covid-19 nie jest już globalnym stanem nadzwyczajnym.
„Jesteśmy tak silni, jak najsłabsze ogniwo” – stwierdził Ghebreyesus, dodając, że przygotowania muszą odbywać się na poziomie krajowym, ale obejmować także inwestycje w inicjatywy globalne.