Artyści, przedsiębiorcy i naukowcy otrzymują możliwość życia i pracy we Francji.
Chcesz rozpocząć nowe życie we Francji? „Paszport talentów” tego kraju może być właśnie przepustką.
Wiza, mająca na celu pobudzenie gospodarki, umożliwia obcokrajowcom zamieszkanie i pracę we Francji przez początkowy okres czterech lat.
Od czasu jego uruchomienia w 2017 r. rozszerzono go z niektórych wysoko wykwalifikowanych pracowników zagranicznych na inwestorów i wysoko opłacanych pracowników.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o francuskim „talencie paszportowym”, w tym o tym, kto się kwalifikuje i jakie umiejętności są potrzebne, aby go zdobyć.
Kto może otrzymać francuski paszport talentu?
Francuski paszport talentów jest dostępny dla obywateli spoza UE, którzy mogą wnieść znaczący wkład w gospodarkę lub kulturę kraju.
Dotyczy to wysoko wykwalifikowanych i dobrze opłacanych pracowników, takich jak naukowcy z tytułem magistra, artyści i performerzy, a także osoby znane w dziedzinie nauki, literatury, sztuki, środowiska akademickiego, edukacji czy sportu.
Założyciele firm i zainteresowane strony inwestujące co najmniej 30 000 euro również mogą złożyć wniosek, pod warunkiem, że spełniają określone wymagania, takie jak posiadanie tytułu magistra lub pięcioletnie doświadczenie zawodowe. Inwestycje gospodarcze w niektórych innych obszarach również mogą Cię kwalifikować.
O paszport talentów mogą ubiegać się także pracownicy lub założyciele innowacyjnego przedsiębiorstwa uznanego przez organ publiczny, pracownicy oddelegowani do Francji przez międzynarodową firmę oraz prawni przedstawiciele firm nadzorujący sprawy we Francji.
Czy musisz mówić po francusku, aby otrzymać paszport talentu?
Francja wprowadziła niedawno bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące niektórych kart pobytu, podnosząc wymaganą znajomość języka.
Dla kart mieszkańca i kart pobytu wieloletniego została podniesiona z A1 (początkujący) do A2 (średniozaawansowany). Kandydaci muszą zdać test potwierdzający ich umiejętności językowe. W przypadku 10-letniej carte de résident została ona podniesiona z A2 do B1 (niższy średniozaawansowany).
Ale jest dobra wiadomość, jeśli nadal doskonalisz swoją znajomość języka francuskiego: paszport talentów nie jest objęty nowymi przepisami.
Czy Twoja rodzina może dołączyć do Ciebie na podstawie francuskiego paszportu talentu?
Członkowie Twojej rodziny mogą dołączyć do Ciebie na podstawie Twojego francuskiego paszportu talentu. Twój współmałżonek i dzieci otrzymają wieloletnie zezwolenia na pobyt, które pozwolą osobom powyżej 18 roku życia na pracę w kraju.
Zezwolenia można uzyskać na lokalnym komisariacie policji po przybyciu do Francji.
Jak długo ważny jest francuski paszport talentu?
Aby móc ubiegać się o paszport talentu, Twoja umowa o pracę i pobyt we Francji muszą przekraczać trzy miesiące. Wysoko wykwalifikowani pracownicy muszą mieć umowę o pracę na co najmniej rok.
W ciągu dwóch miesięcy po przybyciu do Francji możesz ubiegać się o wieloletnie zezwolenie na pobyt na okres do czterech lat. Można je odnawiać co cztery lata, pod warunkiem, że nadal spełniasz wymagania dotyczące wynagrodzenia i rodzaju pracy.
Jaki jest próg wynagrodzenia dla francuskiego paszportu talentów?
Próg wynagrodzenia określony w paszporcie talentów zależy od kategorii, do której należysz.
Pracownicy „innowacyjnych projektów gospodarczych” oraz osoby prowadzące działalność związaną z ich reputacją w kraju lub za granicą muszą zarabiać co najmniej równowartość ustawowej płacy minimalnej we Francji dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy (obecnie 1399 euro miesięcznie).
Pracownicy międzynarodowych firm muszą otrzymywać wynagrodzenie stanowiące 1,8-krotność płacy minimalnej. Osoby pracujące w dziale badań i rozwoju dla „nowego innowacyjnego przedsiębiorstwa” muszą zarabiać co najmniej dwukrotnie więcej niż minimum.
Wysoko wykwalifikowani pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie stanowiące 1,5-krotność średniego wynagrodzenia brutto we Francji, które obecnie wynosi 35 891 euro.
Osoby podejmujące stanowisko korporacyjne we francuskiej firmie muszą mieć wynagrodzenie równe trzykrotności płacy minimalnej.
Wykonawcy muszą przedstawić dowód posiadania środków finansowych odpowiadających 70 procent minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc pobytu we Francji.