Parlament Europejski głosował za luźniejszymi przepisami dotyczącymi stosowania nowych technik genomicznych (NGT) na roślinach. Decyzja, która wywołała gorące dyskusje. Ale czym właściwie są NGT?
Parlament Europejski stara się zwolnić niektóre odmiany roślin z rygorystycznych przepisów regulujących nowe techniki genomiczne (NGT). Obecnie metoda ta podlega przepisom podobnym do tych stosowanych w przypadku organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
Chociaż zwolennicy postrzegają to jako okazję do uprawy bardziej odpornych nasion, krytycy wyrazili obawy dotyczące potencjalnego ryzyka związanego z tą techniką.
NGT są obiecujące w zakresie tworzenia odmian roślin odpornych na suszę, szkodniki i choroby. Ale jakie dokładnie są te techniki? Profesor Bendahmane, dyrektor ds. badań INRAE w ENS Lyon, aktywnie stosuje je w przypadku róż.
„Te nowe technologie umożliwiają nam namierzanie genów w genomie z chirurgiczną precyzją, jakbyśmy używali nożyczek, w bardzo precyzyjny sposób, bez wpływu na inne części genomu. Możemy także wprowadzić lub ulepszyć pożądaną funkcję. Oszczędność czasu jest znaczna, a nawet większa, ponieważ jest bardziej precyzyjna i skupiamy się tylko na tej części, którą chcemy ulepszyć”. wyjaśnił.
„Badania nad różami nie tylko rzucają światło na ich reakcję na temperaturę, co przynosi korzyści w uprawie róż ozdobnych i kosmetycznych, ale dostarczają także cennych informacji na temat innych roślin, zwłaszcza drzew owocowych, które są trudniejsze w badaniu” – dodał. „Wiele drzew owocowych kwitnie wcześniej, co zakłóca zapylanie i prowadzi do strat w plonach”.
W całej Europie metoda ta jest obecnie uregulowana w sposób podobny do GMO. Ale jak podobne są te dwie techniki? Georges Freyssinet, prezes Francuskiego Stowarzyszenia Biotechnologii Roślin, wyjaśnia:
„Technologie te całkowicie różnią się od metod, które stosowaliśmy wcześniej, ponieważ w procesie transgenezy wprowadzany jest nowy gen, podczas gdy teraz po prostu modyfikujemy istniejący gen”.
„W przypadku zmiany klimatu jesteśmy świadkami redystrybucji chorób. Owady migrują z południa na północ, a zwiększona wilgotność prowadzi do gwałtownego wzrostu infekcji grzybiczych. Biorąc pod uwagę te zmiany w przyrodzie, musimy reagować szybciej. Technologie te , które przyspieszają badania i rozwój, powinny umożliwić nam opracowanie roślin, które będą w stanie przystosować się do przyszłych zmian”.
Jednak niektórzy rolnicy uważają te rośliny modyfikowane NGT za potencjalnie szkodliwe dla rolnictwa.
Takiego poglądu podziela Christian Foilleret, były rolnik i działacz stowarzyszenia Faucheurs Volontaires. „NGT budzą obawy moje i Konfederacji Obszarów Wiejskich. Jeśli dojdzie do skutku, wzbudzi to poważne obawy, ponieważ stworzy precedens w zakresie patentowania żywych organizmów, co wiąże się z wieloma potencjalnymi nadużyciami. Będziemy zmierzać w stronę rolnictwa, które jest jeszcze bardziej produktywne i kapitalistyczne”.
Ale jakie rozwiązania istnieją dla rolnictwa w ocieplającym się świecie?
„Dziś dostępne są alternatywne podejścia. W moim gospodarstwie priorytetem jest dla mnie opanowanie istniejących technik i dostosowanie ich do konkretnych roślin. Nie możemy uprawiać dowolnej rośliny w dowolnym miejscu – rośliny muszą być dostosowane do ich środowiska” – wyjaśnił Foilleret. „Badania wykazały nawet, że pokazaliśmy, że pomidory rozwijają się bez wody. Jednak my wciąż zaniedbujemy badania nad roślinami na rzecz manipulacji genetycznych”.
W Europie w ciągu ostatnich 50 lat zbiory spadły o 30%, co skłoniło niektórych do nalegania na zmianę sposobu zarządzania rolnictwem. Jednakże pomimo tego, że metoda NGT jest stosowana w innych częściach świata, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzegł przed potencjalnymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa związanymi z jej stosowaniem.