O nas
Kontakt

Czym są zmiany zagrożeń klimatycznych? Chaotyczne zmiany pogody uderzają wszędzie, od Afryki po Europę

Laura Kowalczyk

Czym są zmiany zagrożeń klimatycznych?  Chaotyczne zmiany pogody uderzają wszędzie, od Afryki po Europę

Badania pokazują, że ekstremalne warunki pogodowe we Włoszech odzwierciedlają klimat Etiopii.

Nowe badania pokazują, że od początku stulecia miliony ludzi na całym świecie doświadczają „odwrócenia się zagrożenia klimatycznego”.

„Uderzenie kręgosłupa” ekstremalnych nacisków klimatycznych powoduje powodzie na obszarach, które kiedyś doświadczały częstych susz, a regiony wcześniej podatne na powodzie stają w obliczu kolejnych susz.

Badanie WaterAid ostrzega, że ​​pomimo stale rosnących temperatur zmiany klimatyczne nie będą miały jednolitego wpływu na planetę.

„Zamiast tego profil zagrożeń w dowolnym regionie prawdopodobnie zmieni się w nieprzewidywalny sposób” – mówi współprowadząca badania, profesor Katerina Michaelides z Instytutu Ochrony Środowiska Uniwersytetu Bristol Cabot.

Europa nie jest odporna na te nieregularne zjawiska klimatyczne. Analiza danych pokazuje, że w północnych Włoszech liczba intensywnych okresów suszy wzrosła ponad dwukrotnie od 2000 r. Są one jednak przerywane ryzykiem ekstremalnych powodzi, co zaobserwowano w Lombardii na początku tego roku.

W których krajach następuje „odwrócenie zagrożenia klimatycznego”?

Do badania włączono lokalizacje w sześciu krajach: Burkina Faso, Etiopia, Ghana, Mozambik, Pakistan i Uganda, a także Włochy w celu porównania w Europie.

Południowy region Shabelle w Etiopii odzwierciedla zjawisko obserwowane we Włoszech. Po okresach powodzi w latach 1980–2000 obecnie cierpi z powodu długotrwałej i dotkliwej suszy. Następnie w kwietniu wielka powódź nawiedziła wyschniętą rzekę Shabelle.

„W wielu naszych ośrodkach badawczych doszło do zmiany zagrożenia z terenów podatnych na suszę na powodzie i odwrotnie” – mówi współprowadzący badanie, profesor Michael Singer z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku na Uniwersytecie w Cardiff.

Tymczasem w niektórych częściach Burkina Faso, północnej Ghany i Pakistanu klimat zmienił się z gorącego i suchego w wilgotny i podatny na powodzie. Mozambik to „chaotyczna mieszanka obu skrajności” – mówi Tim Wainwright, dyrektor naczelny WaterAid.

Naukowcy ostrzegają jednak, że ich odkrycia nie ograniczają się do tych krajów.

„Uważamy, że zmiana zagrożenia i, bardziej ogólnie, zmiany w częstotliwości i skali zagrożeń powodziowych i suszowych to kwestie, którymi będzie musiała się zająć większość miejsc na planecie” – mówi Singer.

Chmury pyłu unoszą się nad spalonym krajobrazem w dystrykcie Danan w regionie Somalii w Etiopii, 3 września 2017 r.
Chmury pyłu unoszą się nad spalonym krajobrazem w dystrykcie Danan w regionie Somalii w Etiopii, 3 września 2017 r.

Jak zmiany zagrożeń klimatycznych wpływają na ludzi?

Naukowcy zbadali częstotliwość i skalę powodzi w ciągu ostatnich 41 lat w sześciu krajach, w których działa WaterAid.

„Odkryliśmy, że klimat w wielu lokalizacjach ulega poważnym zmianom” – mówi Singer.

Chociaż wyniki pokazują, że zmiany klimatyczne nie wpływają dyskryminująco na regiony, ekstremalne warunki pogodowe mają najbardziej niszczycielski wpływ na społeczności, które nie są odpowiednio przygotowane, aby sobie z nimi poradzić.

Może pogłębić ubóstwo, przesiedlenia, choroby, a nawet konflikty w miarę kurczenia się zasobów żywności i wody oraz utraty środków do życia.

Krótkie, ale ulewne deszcze mogą prowadzić do niszczycielskich powodzi, natomiast długie okresy deszczowe mogą zniszczyć infrastrukturę i uprawy. Tymczasem okresy suche powodują suszę, nieurodzaj i głód. Nawet jeśli suszę przerywa powódź, grunt stwardniały wskutek długich okresów suszy nie jest w stanie wchłonąć wody.

Niedawne badanie wykazało, że zarówno częstotliwość, jak i intensywność opadów deszczu i susz rosną w wyniku spalania paliw kopalnych i innej działalności człowieka powodującej emisję gazów cieplarnianych.

W jaki sposób społeczności mogą złagodzić skutki zmiany zagrożenia klimatycznego?

W miejscach dotkniętych powodzią, takich jak południowo-wschodni Pakistan, mieszkańcy wsi, których domy zostały zniszczone, przenoszą się na wyżej położone tereny.

We wschodnim regionie Mbale w Ugandzie wokół upraw sadzi się żywopłoty, aby ograniczyć erozję gleby w wyniku ulewnych deszczy, a latryny przeniesiono z dala od potencjalnych stref powodziowych. Lasy bambusowe posadzone na zboczach pobliskiego wulkanu Mount Elgon mają na celu zapobieganie osuwiskom ziemi.

U podstaw tych problemów leży narastający kryzys klimatyczny, którym kraje będą miały szansę zająć się podczas COP28 jeszcze w tym miesiącu.

WaterAid wzywa kraje o wysokich dochodach do udzielenia wsparcia finansowego na rzecz przystosowania się do zmiany klimatu i zapewnienia bezpieczeństwa wodnego w regionach najbardziej dotkniętych.

„COP28 zostało już tylko za dwa tygodnie i nie może to być kolejny szczyt, podczas którego adaptacja do zmian klimatycznych zostanie odrzucona” – mówi Wainwright. „Nasi przywódcy muszą już teraz zdać sobie sprawę z pilności i nadać priorytet inwestycjom w solidne i odporne systemy wodne.

„Dla najbardziej bezbronnych na świecie jest to sprawa życia lub śmierci. Nie możemy pozwolić, aby zmiany klimatyczne zmyły przyszłość ludzi”.