O nas
Kontakt

Czysty wynik: Wielka Brytania wygrywa pierwszy w historii Puchar Świata w zbieraniu śmieci w Tokio

Laura Kowalczyk

Czysty wynik: Wielka Brytania wygrywa pierwszy w historii Puchar Świata w zbieraniu śmieci w Tokio

Konkurs ma na celu podniesienie świadomości na temat ilości zanieczyszczeń wpływających do naszych oceanów.

W środę w Tokio Wielka Brytania wygrała inauguracyjny Puchar Świata w zbieraniu śmieci. Uczestnicy z 21 krajów, takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Australia i Francja, zebrali się w stolicy Japonii, aby rywalizować o tytuł, zbierając jak najwięcej śmieci w ciągu 90 minut.

Celem „Pucharów Świata Spogomi” jest podniesienie świadomości w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych trafiających do oceanów.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku wyprodukowano ponad 8,3 miliarda ton tworzyw sztucznych, a znaczna ich część uległa rozkładowi na mikro i nanoplastiki, przedostając się do strumieni wody, gleby i ostatecznie do naszych oceanów.

Jakie są zasady zbiórki śmieci w Pucharze Świata?

Każda drużyna składała się z trzech graczy, którym przyznawano punkty na podstawie ilości i rodzaju śmieci, które zebrali w ciągu dwóch sesji w wyznaczonym miejscu. Zabronione było bieganie i zbieranie śmieci z posesji prywatnych.

„Czasami było naprawdę ciężko, bo śmieci nie było zbyt wiele, ale wtedy trzeba zajrzeć trochę głębiej, jak w krzaki, albo po prostu skupić się na niedopałkach papierosów na podłodze” – mówi Beatrice Hernandez, specjalistka ds. zawodnik drużyny USA.

Następnie gracze mieli 20 minut po każdej sesji zbierania śmieci na prawidłowe posegregowanie śmieci na różne kategorie – odpady nadające się do spalania, plastikowe butelki nadające się do recyklingu, metalowe puszki, niedopałki papierosów i inne.

Jak zaczął się Puchar Świata w zbieraniu śmieci?

SpoGomi, połączenie japońskich słów oznaczających sport i śmieci, to wydarzenie wymyślone w Japonii w 2008 roku, aby zachęcić ludzi do zbierania śmieci w przestrzeni publicznej. Zyskał popularność w całym kraju, a według organizatora konkursu w tym roku w Japonii odbyło się około 230 konkursów.

Drużyna UK została ogłoszona zwycięzcą na zakończenie konkursu, zdobywając 9046,1 punktów za zebranie 57,27 kg śmieci. Dla kapitanki drużyny Sarah Parry zbieranie śmieci to poważny sport.

„Wiele innych zespołów być może było bardziej ekologicznych i mniej sportowych, a my prawdopodobnie jesteśmy na odwrót, ale uśpiliśmy tak wiele na temat tego, jak bardzo musimy oczyścić nasze oceany i zmniejszyć ilość śmieci” – mówi 28 -letni maratończyk.

Według organizatora kolejne mistrzostwa świata mają się odbyć w 2025 r., a uczestnicy z większej liczby krajów ponownie zbiorą się w Tokio.