O nas
Kontakt

Dąb szypułkowy, buk i ostrokrzew: drzewa w Wielkiej Brytanii zagrożone w związku z ociepleniem klimatu i spadkiem opadów deszczu

Laura Kowalczyk

A visitor walks on the Treetop Walkway amongst the trees at The Royal Botanic Gardens in Kew, London.

W obliczu wzrostu temperatur Kew Gardens radzi, aby Wielka Brytania przeszła na hybrydowe drzewa odporne na zmiany klimatu.

Kew Gardens – bujna, zielona oaza na obrzeżach Londynu – jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale pod wierzchołkami drzew zaczynają się kłopoty.

W 2022 r. region nawiedziła susza. Był to również najcieplejszy rok w historii Wielkiej Brytanii, z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza w niektórych częściach kraju.

Te mordercze temperatury były złą wiadomością dla 11 000 drzew w 130-hektarowym ogrodzie

Głęboko pod powierzchnią gleby woda wyschła, co zmusiło niektóre drzewa, bardziej przyzwyczajone do klimatu umiarkowanego, do zrzucenia liści.

Eksperci szacują, że w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych stracono około 400 drzew.

„Tło utraty drzew tutaj może wynosić od 20 do 40 w ciągu roku. Szacujemy, że straciliśmy ich aż 400 od czasu tej suszy” — mówi Tom Freeth, szef działu wsparcia kolekcji Living Collection w Kew.

„Najlepiej jest o tym myśleć w kontekście czasu drzew: burza ma miejsce jednej nocy, a następnego ranka jest całkiem jasne, co straciłeś. To jest jak o wiele wolniejsze wydarzenie, ponieważ masz suszę, ale potem tracisz drzewa rok po roku i rok po tym”.

Zainspirowani tą stratą naukowcy z Kew zaczęli badać, w jaki sposób drzewa będzie się sprawdzać w dłuższej perspektywie.

W Kew Gardens rośnie 11 000 drzew.

Połowa drzew w Kew może być narażona na zmiany klimatyczne do 2090 r.

Wykorzystując nowe modele klimatyczne, naukowcy ocenili, w jaki sposób rośliny zareagują na wzrost temperatur i zmianę warunków pogodowych.

Wynik jest alarmujący: naukowcy uważają, że nawet 50 procent drzew w ogrodzie może być wrażliwych na zmiany klimatyczne do roku 2090.

Istnieje około 2000 gatunków drzew tutaj, ale jeśli średnie roczne temperatury wzrosną, niektóre z nich przekroczą swój naturalny zakres.

„Jeśli przyjmiemy najgorszą prognozę przedstawioną przez te globalnie dostępne modele, zrobi się znacznie cieplej – do czterech stopni, jeśli mówimy o średniej rocznej temperaturze – mówi Freeth.

„Jeśli chodzi o roczne opady, nie będzie już tak sucho”. Wzór tych opadów może stać się dość nieregularny. Tak więc, podczas gdy przez ostatnie 100 lat mogliśmy mieć przewidywalne mokre jesienie, mokre zimne zimy, mokre wiosny i może suche lata, możemy mieć naprawdę suche wiosny po prostu losowo, a to postawi wszystkie drzewa lub rośliny w tyle przez całe lato.

Wyniki opublikowano w nowym raporcie zatytułowanym „Planting the Future”, wydanym dzisiaj (22 lipca).

Do 2090 roku zagrożona może być połowa drzew w Kew.

Czy opady deszczu mogą złagodzić wpływ wzrostu temperatur?

Od czasu zakończenia badania naukowcy z Kew sprawdzali, czy poziom opadów może łagodzić wzrost temperatury.

Teraz myślą, że to opady deszczu Można by złagodzić skutki, ale nadal przewidujemy, że do końca stulecia nawet jedna trzecia drzew może nie być w stanie tu rosnąć.

Wśród nich znajdują się niektóre z najbardziej lubianych gatunków w kraju.

„Kiedy przeprowadzimy badania, okaże się, że zagrożona będzie nawet jedna trzecia tej żywej kolekcji „na rzecz zmian klimatycznych”, mówi Kevin Martin, szef kolekcji drzew. „I to obejmuje niektóre z naszych rodzimych gatunków angielskich, takie jak dąb, buk, brzoza i ostrokrzew. Na przykład dąb angielski, który będzie miał naprawdę duże trudności. Potrzebuje dużo wilgoci. Przeprowadziliśmy już wiele testów na tym drzewie i wiemy, że jest wrażliwe na suszę”.

Jak można uratować drzewa w Anglii?

W raporcie wzywa się branżę ogrodniczą i urbanistów do zwiększenia różnorodności drzew i krzewów.

Do utrzymania ogrodów mogą być potrzebne nowe rodzaje roślin – i ogólnie południowo-wschodnia Anglia – na zielono.

W Kew naukowcy próbują określić, które drzewa będą lepiej radzić sobie z wyższymi temperaturami i mniej przewidywalnymi opadami deszczu.

„To przykład tego, co stanie się bardziej powszechne w arboretum” – mówi Martin, pokazując sadzonkę. „To ze stepów w Rumunii i jest to niezwykle ważne, jest to hybryda między zwykłą plażą a plażą orientalną. Miejmy nadzieję, że ta hybrydyzacja okaże się odporna na nasz przyszły klimat”.

Ogrody botaniczne na całym świecie posiadają 30 procent znanych roślin świata, w tym 41 procent znanych gatunków zagrożonych.