O nas
Kontakt

„Daleko od przestarzałości”: w Zagrzebiu otwarto pierwsze na świecie muzeum krawatów

Laura Kowalczyk

The world

Wśród „najciekawszych eksponatów” muzeum znajdują się krawat wykonany z materiału kuloodpornego, możliwość obejrzenia kokonów i nici jedwabnika pod mikroskopem oraz trójwymiarowa wystawa przedstawiająca konie.

Krawaty może i nie są uważane za najbardziej ekscytujący element ubioru, ale nowe muzeum w Zagrzebiu chce to zmienić.

Stolica Chorwacji jest obecnie domem pierwszego na świecie muzeum krawatów – położonego w pobliżu najkrótszej kolejki linowej na świecie. Nazywa się Cravaticum – Museum Boutique of the Cravat.

„Koncepcja i etos muzeum polegają na ukazaniu historycznego znaczenia krawatów i przyczynianiu się do światowej promocji Chorwacji jako ojczyzny krawata” – poinformowało muzeum w komunikacie prasowym.

Wystawy przedstawiają ewolucję krawata, który, jak twierdzą organizatorzy, ma 400 lat i został wprowadzony na rynek przez chorwackich żołnierzy w XVII wieku.

Ale to nie wszystko starożytna historia. „Ten skarbiec więzi jest daleki od przestarzałości” – mówi muzeum.

Przestrzeń wystawowa o powierzchni 130 metrów kwadratowych będzie „nowoczesna, angażująca i wizualnie urzekająca” dzięki artefaktom dobranym i opowiedzianym za pomocą prac współczesnych lokalnych artystów.

Wystawy przedstawiają ewolucję krawata, który, jak twierdzą organizatorzy, ma 400 lat i został wprowadzony na rynek przez chorwackich żołnierzy w XVII wieku.

W Cravaticum będzie można obejrzeć różnorodne przedmioty, od efektownych mundurów pułku krawatów po innowacyjne projekty Juraja Zigmana, uznanego chorwackiego projektanta mody, który współpracował z Beyoncé, Nicki Minaj, Cristiną Aguilerą, Cardi B i innymi.

Wśród „najciekawszych eksponatów” wystawionych w muzeum znajdują się krawat wykonany z materiału kuloodpornego, możliwość obejrzenia kokonów i nici jedwabnika pod mikroskopem oraz trójwymiarowa wystawa przedstawiająca konie.

„Nauka powinna być zabawą, zwłaszcza dla młodszej publiczności, dlatego to muzeum zostało zaprojektowane tak, aby w zabawny i interaktywny sposób dzielić się licznymi faktami i historiami na temat więzi” – mówi Igor Mladinović, jeden ze współwłaścicieli muzeum.

Cravaticum nie jest pierwszym dziwacznym muzeum otwartym w Chorwacji. W kraju tym znajdują się również Museum of Broken Relationships, Museum of Hangovers i Froggyland, muzeum taksydermii żab.

Cravaticum jest otwarte codziennie od 10:00 do 20:00. Bilety kosztują 8 € dla dorosłych, 5 € dla studentów i są bezpłatne dla dzieci w wieku 7 lat i młodszych.