W Davos Lagarde z EBC zasugerowała możliwe obniżki stóp procentowych tego lata, ale podkreśliła, że EBC pozostaje skupiony na danych. Obecna niepewność gospodarcza i oczekiwania rynkowe dotyczące łagodzenia polityki pozostają w centrum zainteresowania EBC.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wskazała, że obniżki stóp procentowych mogą nastąpić latem, jak wynika z jej wywiadu udzielonego na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Podczas dyskusji w Bloomberg House w Davos Lagarde zapytano o możliwość uzyskania poparcia większości w EBC dla przyszłych obniżek stóp procentowych, choć inni decydenci wydają się opowiadać za taką decyzją.
Uznając możliwość, że stopy procentowe EBC mogły osiągnąć najwyższy poziom, Lagarde podkreśliła, że bank opiera się na danych ekonomicznych, wskazując na utrzymującą się niepewność i wciąż niezakotwiczone wskaźniki.
Ceny energii powodują wzrost inflacji w grudniu
Dane Eurostatu pokazały wzrost rocznej stopy inflacji w strefie euro w grudniu do 2,9%, w porównaniu z 2,4% odnotowanym w listopadzie, najniższym od ponad dwóch lat. Wzrost ten, na który wpływ miały głównie ceny energii, był pierwszym wzrostem inflacji od kwietnia. Rozkład czynników wpływających na inflację obejmował usługi (1,74 pkt proc.), żywność, alkohol i tytoń (1,21 pkt), nieenergetyczne towary przemysłowe (0,66 pkt) oraz l energię (-0,68 pkt).
Rynki pieniężne oczekują obecnie, że EBC w 2024 r. dokona obniżek stóp procentowych łącznie o 157 punktów bazowych, co stanowi równowartość sześciu obniżek po 25 punktów bazowych każda. Oczekiwanie to wynika z przekonania, że europejska gospodarka ulegnie spowolnieniu, co doprowadzi do ograniczenia presji cenowej i zmusi EBC do interwencji.
Nadmierny optymizm może utrudnić walkę z inflacją
Lagarde ostrzegała przed przedwczesnym optymizmem rynkowym, który mógłby utrudnić wysiłki EBC w zakresie kontroli inflacji. „Zbyt optymistyczne rynki nie pomagają EBC w walce z inflacją” – stwierdził prezes EBC.
Powiedziała, że choć EBC jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%, to będzie za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa, dopóki bank nie będzie w stanie z pewnością utrzymać tego poziomu.
„Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o wiarygodną perspektywę powrotu inflacji do 2% w 2025 r., ale nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby tak się stało” – stwierdziła.
Lagarde wyjaśniła, że EBC ściśle monitoruje kilka wskaźników ekonomicznych, w tym płace, marże zysku, ceny energii i dynamikę łańcucha dostaw.
EBC będzie śledzić rozwój sytuacji w globalnym łańcuchu dostaw
Stopa bezrobocia w strefie euro pozostała w listopadzie stabilna na poziomie 6,4%, co odpowiada rekordowo niskiemu poziomowi osiągniętemu w czerwcu. Ponadto w trzecim kwartale odnotowano historyczny wzrost płac o 5,4% rok do roku, co wzbudziło pewne ostrzeżenia dotyczące wpływu drugiej rundy inflacji.
EBC uważnie monitoruje dynamikę globalnych łańcuchów dostaw, które są kluczowym czynnikiem na nadchodzący okres, w szczególności po to, aby ocenić, czy trwające zakłócenia na Morzu Czerwonym będą miały istotny wpływ na inflację towarów w strefie euro. Koszt transportu równoważnego kontenera o długości 40 stóp (12,2 m) z Chin/Azji Wschodniej do Morza Śródziemnego wzrósł prawie trzykrotnie od początku roku. Wzrost przypisuje się atakom wspieranych przez Iran Houthi na statki handlowe, które zmuszają je do korzystania z dłuższych i droższych alternatywnych tras.