W badaniu z 2019 r. oszacowano, że 40% młodych Duńczyków w wieku 15–16 lat było pijanych w ciągu ostatnich 30 dni, co stanowi najwyższy odsetek w Europie, gdzie średnia wynosi 13%.
Dania ma ograniczyć sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18. roku życia i podnieść cenę saszetek z nikotyną do ssania, których rosnąca popularność niepokoi władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, ogłosiło we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
„Dzieci i młodzież zaczynają pić zdecydowanie za wcześnie i piją za dużo” – powiedziała na konferencji prasowej Minister Spraw Wewnętrznych i Zdrowia Sophie Løhde.
Wyraziła również ubolewanie, że młodzi ludzie spożywają coraz więcej snusu – wyrobu tytoniowego dostępnego w postaci saszetek z nikotyną, które można ssać.
Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, zakaz sprzedaży napojów zawierających powyżej 6% alkoholu zostanie wprowadzony dla osób w wieku 16-18 lat, które do tej pory mogły kupować napoje zawierające do 16,5%.
Żadnych „uwodzicielskich” smaków
Ponadto podwoi się podatek od saszetek z nikotyną do zasysania, co spowoduje wzrost ceny paczek średnio o 12 koron (1,6 euro), co będzie stanowić równowartość ceny paczki papierosów.
Zakazane będzie także oferowanie „uwodzicielskich” aromatów i smaków w wyrobach zastępujących tytoń” – podało ministerstwo.
Według Narodowego Urzędu Zdrowia 22% 15-letnich dziewcząt i 27% 15-letnich chłopców pije raz w tygodniu.
W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) oszacowano, że 40% młodych Duńczyków w wieku 15–16 lat było pijanych w ciągu ostatnich 30 dni, co stanowi najwyższy odsetek w Europie, gdzie średnia wynosi 13% .