O nas
Kontakt

Darowizny Big Tech wspierają liberałów przed wyborami do UE

Laura Kowalczyk

Darowizny Big Tech wspierają liberałów przed wyborami do UE

BRUKSELA — Wybory europejskie pozostały jeszcze za tydzień, ale amerykańskie firmy z branży Big Tech, zwłaszcza liberałowie, już zbliżyły się do centrum politycznego.

Dane publiczne pokazują, że niektóre z wiodących amerykańskich firm technologicznych – takie jak Google, Apple i Microsoft – przekazały pieniądze zespołom doradców zajmujących się polityką paneuropejskich partii politycznych lub bezpośrednio samym partiom w okresie poprzedzającym debatę europejską Wybory do parlamentu.

Łącznie są nawet jednymi z bardziej znaczących darczyńców, jak wynika z liczb opracowanych przez organ nadzorujący europejskie partie i fundacje polityczne w roku 2024. European Democracy Consulting również monitoruje darowizny.

Partia Sojusz Liberałów i Demokratów Europy (ALDE) i jej zespół doradców, Europejskie Forum Liberalne (ELF), były najbardziej preferowanymi odbiorcami przez gigantów technologicznych – przed wyborami, które mogły spowodować wzrost popularności skrajnej prawicy w następnym parlamencie, gdy sondaże sugerują.

W styczniu irlandzki oddział Google przekazał firmie ELF 18 000 euro – maksymalną dozwoloną kwotę; W lutym Apple zadeklarował tę samą kwotę na rzecz think tanku za pośrednictwem irlandzkiej spółki zależnej. Microsoft przekazał w kwietniu 5 000 euro, a w maju ogółem partii ALDE 18 000 euro; Amerykański producent chipów Qualcomm również przekazał ALDE darowiznę w wysokości 18 000 euro.

Chociaż niektóre partie europejskie, w tym europejscy socjaliści, wyraźnie odrzucają darowizny prywatne, ALDE aktywnie o nie zabiega.

W zeszłym roku partia zaoferowała firmom z sektora prywatnego szereg możliwości sponsorowania zgromadzeń partyjnych, z pełnym pakietem dostępnym za maksymalnie 18 000 euro darowizny.

Partia stwierdziła jednak, że podczas kampanii parlamentarnej nie można było uzyskać sponsoringu, mimo że w dalszym ciągu otrzymywała darowizny od Big Tech i Big Pharma.

„Chociaż jako partia nie angażujemy się w codzienne kształtowanie polityki w Parlamencie Europejskim, uważamy, że ważne jest utrzymanie otwartego dialogu (z) społeczeństwem obywatelskim, organizacjami pozarządowymi i sektorem przedsiębiorstw” – powiedziała Anna Wangen, rzecznik partii ALDE. Europejskie Forum Liberalne nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w terminie umożliwiającym publikację.

Liberałowie nie są jedynymi preferowanymi odbiorcami darowizn amerykańskiego Big Tech.

Zarówno Google (za pośrednictwem swojego belgijskiego oddziału), jak i Apple przekazały 8 000 euro na rzecz Centrum Studiów Europejskich Wilfrieda Martensa, ośrodka doradczego centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Amerykański gigant chipowy Intel wniósł ten sam wkład.

Rzecznik Martens Center powiedział, że fundacja co roku współpracuje z „prywatnymi stronami zainteresowanymi pracą Centrum i tematami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania”, udostępniając publicznie wydarzenia i działania na jej platformach. Rzecznik EPP podkreślił, że partia i fundacja to odrębne podmioty.

Darowizny przekazywane są w czasie, gdy firmy technologiczne są pod ścisłą kontrolą w Brukseli i podlegają szeregowi nowych przepisów technologicznych. | Dana Kitwooda/Getty Images

Wszystkie darowizny są w pełni legalne: europejskie partie polityczne i fundacje mogą przyjmować darowizny o wartości do 18 000 euro rocznie na darczyńcę.

Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że jest to kolejny sposób na uzyskanie przez firmy dostępu do decydentów.

„Ogółem rola prywatnych pieniędzy pozostaje śmiesznie niska w porównaniu z innymi jurysdykcjami” – powiedział Alberto Alemanno, założyciel The Good Lobby, które opowiada się za większą przejrzystością w polityce. „Jednak jeśli te (małe) darowizny zostaną przekazane, sugeruje to, że spełniają one swój cel: zapewniają uprzywilejowany dostęp”.

Darowizny przekazywane są również w czasie, gdy firmy technologiczne są poddawane ścisłej kontroli w Brukseli i podlegają szeregowi nowych przepisów technologicznych.

Firma Microsoft przedstawiła pewne informacje na temat konkretnego uzasadnienia swoich darowizn, twierdząc, że przekazała darowiznę na rzecz „The Alliance of Her”, projektu partii ALDE skupiającego się na wzmacnianiu pozycji kobiet, a także wspomniała o sponsorowaniu konferencji ALDE na temat energii odnawialnej w Irlandii.

„Microsoft angażuje się w otwartą i przejrzystą współpracę z europejskimi partiami politycznymi i stowarzyszonymi organizacjami, które zwiększają możliwości gospodarcze sprzyjające włączeniu społecznemu, chronią prawa podstawowe, tworzą zrównoważoną przyszłość i promują zaufanie do technologii” – stwierdzono w oświadczeniu udostępnionym TylkoGliwice.

Ani Apple, ani Google nie skomentowały swoich darowizn.