O nas
Kontakt

DAX osiąga najwyższe poziomy w historii: co kryje się za wzrostem niemieckich akcji?

Laura Kowalczyk

DAX osiąga najwyższe poziomy w historii: co kryje się za wzrostem niemieckich akcji?

Indeks DAX, obejmujący 40 największych niemieckich spółek pod względem kapitalizacji rynkowej, osiągnął w tym tygodniu bezprecedensowe maksima, przekraczając poziom 16 500 punktów, czyli poziom ostatni raz obserwowany na początku sierpnia 2023 r.

W ciągu ostatnich 13 sesji giełdowych DAX zamknął się na plusie w 11 z nich, co przełożyło się na solidny wzrost o 20% od początku roku. Wynik ten plasuje się na drugim miejscu pod względem najlepszego wyniku rocznego ostatniej dekady, na trzy tygodnie przed końcem roku.

Co kryje się za wzrostami na giełdach w Niemczech?

Do tego niedawnego wzrostu przyczynili się głównie Infineon Technologies AG, Siemens Energy AG i Sartorius, a wszystkie one odnotowały wzrosty w wysokości od 25% do 30% w ciągu ostatniego miesiąca. Pozytywne zyski były szczególnie widoczne we wszystkich komponentach DAX, a tylko trzy spółki zgłosiły ujemne miesięczne wyniki.

To niezwykłe odbicie indeksu DAX następuje pomimo mniej korzystnych danych gospodarczych dla Niemiec, które być może znajdują się już na skraju fazy spadkowej, jeśli nie już.

W listopadzie stopa bezrobocia w kraju nieoczekiwanie wzrosła do 5,9%, osiągając najwyższy poziom od marca 2021 r., wskazując na pogarszającą się tendencję na rynku pracy i odzwierciedlając przedłużające się skurcze w kluczowych sektorach największej europejskiej gospodarki.

Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w październiku o 0,4%, poniżej prognoz ekonomistów zakładających wzrost o 0,2%, co oznacza piąty z rzędu miesiąc spadku. W związku z tym zamówienia w fabrykach odnotowały znaczny spadek, spadając w październiku o 3,7% miesiąc do miesiąca, znacznie poniżej oczekiwanego wzrostu o 0,2%.

Nastroje w sektorze budowlanym w kraju, mierzone wskaźnikiem PMI HCOB Construction, osiągnęły najniższy poziom od kwietnia 2020 r., zbiegając się z okresem, gdy kraj znajdował się w izolacji związanej z Covidem.

Chociaż sektor usług wykazał w listopadzie pewną poprawę, niemiecka gospodarka, w dużej mierze skupiona na sektorze produkcyjnym, odnotowała ogólny spadek aktywności sektora prywatnego, na co wskazuje złożony wskaźnik PMI, w ciągu czterech kolejnych miesięcy.

Biorąc pod uwagę te wskaźniki ekonomiczne, naturalne jest zastanawianie się nad czynnikami stojącymi za wyjątkowymi wynikami niemieckich akcji.

Obniżka stóp EBC w 2024 r. i spadek cen energii

Rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC), jak niedawno podkreślił TylkoGliwice, oraz znaczny spadek cen ropy i gazu to dwa główne czynniki, które w ostatnim czasie napędzają niemieckie giełdy.

Niedawna dezinflacja w strefie euro wzbudziła nadzieję, że EBC zainicjuje obniżkę stóp procentowych w nadchodzącym roku. Rynki pieniężne wskazują, że inwestorzy spodziewają się obniżek stóp procentowych o 137 punktów bazowych do grudnia 2024 r., co oznacza pięć obniżek stóp procentowych po 25 punktów bazowych, przy czym pierwsza spodziewana jest w marcu lub kwietniu 2024 r.

Ta znacząca zmiana oczekiwań kursowych EBC spowodowała spadek rentowności obligacji w strefie euro. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu rentowność niemieckich obligacji osiągnęła 7 grudnia najniższy poziom od sześciu miesięcy wynoszący 2,17%, po czym nieznacznie wzrosła do obecnego poziomu 2,26%. Stopa ta jest znacznie niższa niż poziom 3% odnotowany w październiku, co zapewnia niemieckim przedsiębiorstwom bardzo potrzebną ulgę w postaci łatwiejszych w realizacji planów refinansowania ich zapadających długów.

Kolejnym ważnym katalizatorem rekordowych wyników niemieckich akcji był znaczny spadek cen energii. Pomimo silnego zaangażowania Niemiec w „Energiewende” – narodowy plan przejścia na odnawialne źródła energii do 2030 r. – zakupy paliw kopalnych w dalszym ciągu stanowią znaczne obciążenie finansowe dla niemieckich przedsiębiorstw.

Co zachęcające, niemieccy producenci samochodów i sektory energochłonne odczuły ostatnio ulgę, ponieważ ceny ropy i gazu ziemnego znacznie spadły w ostatnich miesiącach. Ceny ropy Brent spadły o 20% od końca września, podczas gdy europejskie ceny gazu, śledzone przez holenderski benchmark TTF, spadły o 35% od końca października i o ponad 70% rok temu.