Dołącz do nas na debatę Climate Now na żywo z Brukseli, transmitowaną na naszym kanale YouTube 24 września o 11:30 CET. Nasi eksperci zbadają, w jaki sposób dane klimatyczne kształtują politykę UE, zastanawiając się nad przeszłymi decyzjami i przyszłymi strategiami.
Ponieważ planeta doświadcza szybkiego i niebezpiecznego globalnego ocieplenia, nauka o klimacie jest coraz bardziej integrowana z polityką UE. Dane dotyczące zmian klimatu wpływają na podejmowanie decyzji w Brukseli, a europejscy ustawodawcy reagują, wprowadzając polityki klimatyczne do ustawodawstwa.
TylkoGliwice organizuje panel dyskusyjny, który będzie transmitowany na żywo 24 września o godz. 11:30 czasu środkowoeuropejskiego na kanale TylkoGliwice w serwisie YouTube.
Jeśli masz pytanie do naszych panelistów, daj nam znać, korzystając z tego formularza Google:
Podczas debaty zostanie zadane pytanie, w jaki sposób fakty dotyczące naszej planety są uwzględniane w polityce UE, biorąc pod uwagę przeszłe decyzje i plany na przyszłość.
Gospodarzem godzinnego wydarzenia na żywo będzie Jeremy Wilks, korespondent naukowy stacji TylkoGliwice. W wydarzeniu wezmą udział: europosłanka Delara Burkhardt, dyrektor generalna ECMWF Florence Rabier, ekspertka ds. polityki Komisji Europejskiej Vicky Pollard i europoseł Michal Wiezik.
Polityka UE dotycząca ekologii stawia neutralność klimatyczną jako kluczowy cel na rok 2050
W grudniu 2019 r. Rada Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład.
Przywódcy UE zgodzili się, że blok powinien osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Oznacza to osiągnięcie zerowego bilansu emisji netto – emitowanie do atmosfery tylko takiej ilości gazów cieplarnianych, jaką natura może wchłonąć poprzez lasy, oceany i glebę.
W grudniu 2020 r. przywódcy UE zobowiązali się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w UE o ponad połowę (w porównaniu z poziomami z 1990 r.) do 2030 r. jako kroku pośredniego w drodze do osiągnięcia celu na rok 2050.
W lipcu 2021 r. uchwalono europejskie prawo klimatyczne – kluczowy element Europejskiego Zielonego Ładu. Kraje UE są teraz prawnie zobowiązane do osiągnięcia celów klimatycznych na lata 2030 i 2050.
Przepisy te nakładają na państwa UE obowiązek znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i opracowania sposobów rekompensaty nieuniknionych emisji.
Gotowi na 55 lat: Jak kraje osiągną ambitne cele klimatyczne UE
Aby UE mogła osiągnąć neutralność klimatyczną, liderzy opracowali pakiet „Fit for 55”. Jest to zestaw propozycji mających na celu zmianę istniejących przepisów i wprowadzenie nowych inicjatyw w ramach strategii Unii na rzecz przekształcenia celów klimatycznych w prawo UE.
Nazwa Fit for 55 nawiązuje do unijnego celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 procent do roku 2030.
Podejmowane działania obejmują zwiększenie wykorzystania ekologicznych paliw w sektorze transportu, zaostrzenie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, zmianę opodatkowania energii, promowanie odnawialnych źródeł energii i uczynienie budynków bardziej ekologicznymi.
Siła lobbingu w procesie kształtowania polityki UE
Po podpisaniu przez państwa członkowskie UE Traktatu Lizbońskiego w 2007 r. lobbing na szczeblu Unii Europejskiej stał się coraz ważniejszym elementem procesu podejmowania decyzji politycznych i prawodawstwa.
Jak twierdzi Pascal Canfin, przewodniczący parlamentarnej komisji środowiska, w 2022 r., gdy Parlament Europejski głosował nad wnioskami ustawodawczymi mającymi na celu osiągnięcie celów klimatycznych na rok 2030, spotkał się z „tsunami lobbingu”.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkali się z oporem ze strony sektorów, w tym producentów samochodów (którzy odbyli 32 spotkania z prawodawcami w sprawie proponowanych przepisów dotyczących emisji CO2 z samochodów) i przemysłu chemicznego.
W artykule redakcyjnym opublikowanym we francuskiej gazecie Le Monde, Canfin skrytykował niemieckiego producenta samochodów BMW i stowarzyszenie branżowe Eurofer za próby „storpedowania” pakietu Fit for 55.
Odbyło się także 52 spotkań z grupami sprzeciwiającymi się propozycjom UE mającym na celu zakończenie przyznawania darmowych uprawnień do emisji CO2 dla niektórych gałęzi przemysłu.
Unijny system handlu emisjami obejmuje emisje pochodzące z sektora wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, produkcji przemysłowej i lotnictwa, które odpowiadają za około 40 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE.
System handlu uprawnieniami do emisji wymaga od firm zakupu jednego kredytu za każdą tonę emitowanego dwutlenku węgla.
Aby jednak chronić przemysł europejski przed konkurencją ze strony krajów, w których nie obowiązują opłaty za emisję dwutlenku węgla, te najbardziej zanieczyszczające środowisko sektory otrzymują obecnie większość swoich uprawnień bezpłatnie.
Poznajcie panelistów:
Vicky Pollard, Specjalista ds. Polityki Komisji Europejskiej
Vicky Pollard jest kierownikiem jednostki w Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu Komisji Europejskiej, zajmującej się modelowaniem i analizą ekonomiczną ambicji i polityki klimatycznej, inwentaryzacją gazów cieplarnianych i sprawozdawczością dotyczącą działań na rzecz klimatu, a także nauką o klimacie.
Pollard pracował nad zmianami klimatu dla Komisji od 2006 r., obejmując szereg kwestii, w tym negocjacje międzynarodowe, współpracę klimatyczną z krajami OECD, wdrażanie unijnego systemu handlu emisjami, współpracę w zakresie projektowania ETS, międzynarodowe rynki emisji dwutlenku węgla i prace nad sprawiedliwą transformacją. W latach 2014–2019 Pollard był doradcą ds. środowiska i klimatu w delegacji UE do Chin w Pekinie.
Ukończyła studia magisterskie w zakresie ekonomii środowiskowej i zanim w 2004 r. dołączyła do Komisji Europejskiej, pracowała na wielu stanowiskach w firmach konsultingowych, w stowarzyszeniu energetyki wiatrowej UE oraz w rządzie Wielkiej Brytanii.
Delara Burkhardt, europosłanka
Delara Burkhardt jest europosłanką z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Obejmując to stanowisko w 2019 r., została najmłodszą europosłanką w kraju.
Irańsko-niemiecka polityk jest członkinią komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego, gdzie zajmuje się ochroną klimatu i różnorodności biologicznej oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. Obecnie pracuje nad wprowadzeniem europejskich przepisów dotyczących łańcuchów dostaw wolnych od wylesiania. Burkhardt pełni również funkcję rzecznika delegacji SPD w Parlamencie Europejskim ds. polityki środowiskowej.
Burkhardt uzyskał tytuł magistra ekonomii społecznej na Uniwersytecie w Hamburgu i w 2022 r. brał udział w programie dla wschodzących liderów Fundacji Obamy.
Florence Rabier, Dyrektor Generalny ECMWF
Od stycznia 2016 r. dyrektorem generalnym ECMWF jest Florence Rabier, która przewodniczyła tej międzyrządowej organizacji w okresie dużych zmian i ekspansji.
Jest międzynarodowo uznaną ekspertką w zakresie numerycznego prognozowania pogody i przyczyniła się do wprowadzenia istotnych zmian zarówno w ECMWF, jak i Météo-France. Jest dobrze znana w społeczności meteorologicznej ze swojej kluczowej roli we wdrożeniu innowacyjnej metody asymilacji danych, która była pierwszą na świecie i przyczyniła się do optymalnego wykorzystania obserwacji satelitarnych w prognozowaniu pogody.
Rabier otrzymała tytuł „Chevalier de la Légion d’Honneur” oraz Wielką Nagrodę Akademii Lotnictwa i Kosmosu za projekt IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer) i jego zastosowania atmosferyczne i pogodowe. Jest również Honorowym Członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego i członkiem Narodowej Akademii Technologii Francji.
Michał Wiezik, poseł do Parlamentu Europejskiego
Michal Wiezik jest słowackim europosłem i członkiem grupy Renew Europe. Jest członkiem komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego.
Wieznik jest również członkiem Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. Zmian Klimatu, Różnorodności Biologicznej i Zrównoważonego Rozwoju oraz Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. Mórz, Rzek, Wysp i Obszarów Przybrzeżnych.
Wieźnik studiował ochronę środowiska na Uniwersytecie Technicznym w Zwoleniu, gdzie również uzyskał doktorat i wykładał jako profesor.