O nas
Kontakt

Deepfake twierdzący, że Kamala Harris była pracownicą seksualną, krążył niecały dzień po jej pierwszym wiecu

Laura Kowalczyk

Vice President Kamala Harris campaigns for Presidential nominee on Tuesday, July 23, 2024.

Niecały dzień po jej pierwszym przemówieniu jako domniemanej kandydatki Demokratów w sieci zaczęły krążyć fałszywe zdjęcia przedstawiające wiceprezydent USA jako pracownicę seksualną.

W Internecie pojawiły się już deepfake’i przedstawiające wiceprezydent USA Kamalę Harris, i to niecałe 24 godziny po jej pierwszym przemówieniu w kampanii wyborczej Demokratów na prezydenta.

Jeden z tweetów, rozpowszechniony przez użytkownika Matthew Wallace’a o skrajnie prawicowych poglądach na portalu X, zawiera czarno-białe zdjęcie młodej kobiety widzianej z boku, która – jak twierdzi użytkownik – to Kamala Harris, która w latach 80. ubiegłego wieku pracowała jako pracownica seksualna w Nowym Jorku.

„Seksowne nagranie… Kamali Harris jako prostytutki!” – głosi napis na miniaturce.

Prowadzi to do filmu opublikowanego na Rumble, amerykańskim portalu z filmami, który pokazuje domniemane stosunki seksualne między Harrisem i klientami.

Do 22 lipca tweeta wyświetlono ponad 627 000 razy.

Brytyjska agencja sprawdzająca fakty, Logically Facts, powiązała zdjęcie z Mattem Weberem, znanym fotografem ulicznym w 1988 r. Powiedział agencji, że uważa to za „żałosne naciąganie”.

W tym czasie Harris studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim, Hastings College of the Law w San Francisco, gdzie ukończyła studia w 1989 roku, zgodnie z komunikatem prasowym uczelni.

Według Logically Facts „jest wysoce nieprawdopodobne”, aby potencjalny kandydat Demokratów „jednocześnie zajmował się pracą seksualną w Nowym Jorku”.

Kompetencje do bycia prezydentem

Na zdjęciu z tamtego okresu, wykonanym podczas uroczystości ukończenia szkoły, widać też inną fryzurę kobiety niż ta widoczna na fotografii.

„Ostatnio pojawiło się wiele twierdzeń na temat historii seksualnej Harris, najwyraźniej mających na celu podważenie jej kompetencji w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w USA” – pisze Logically Facts w swojej weryfikacji faktów.

Inne fałszywe oskarżenia mówią o tym, że na początku XXI wieku imprezowała z raperem P. Diddym, że nie ma prawa ubiegać się o urząd prezydenta USA i że wzywała do obniżenia wieku zgody do 12 lat.

Photoshopowe zdjęcia Harris obok Jeffreya Epsteina również krążyły w X. Prawdziwe zdjęcie, według weryfikatorów faktów z BBC Verify, to zdjęcie Harris z jej mężem, Dougiem Emhoffem, zrobione w 2015 roku.

To nie pierwszy raz, kiedy treść deepfake została wykorzystana przeciwko domniemanemu kandydatowi Demokratów na prezydenta.

TikTok usunął już inne treści deepfake z Harris, w tym ścieżkę audio, na której słychać cyfrowo zmienioną Harris bełkoczącą słowa.

TikTok poinformował portal Mashable w oświadczeniu, że ma „surową politykę dotyczącą szkodliwych treści generowanych przez sztuczną inteligencję” i że „agresywnie usuwa takie treści”.

TylkoGliwice Next zwróciło się do TikToka i X z prośbą o komentarz.