O nas
Kontakt

Deliveroo: Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że dostawcy nie są pracownikami

Laura Kowalczyk

Deliveroo: Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że dostawcy nie są pracownikami

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii wydał przełomowe orzeczenie na korzyść Deliveroo, które ma ogromne konsekwencje dla reszty gospodarki gig.

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że pracownicy dostaw Deliveroo nie są pracownikami i dlatego nie mogą być reprezentowani przez związki zawodowe w celu uzyskania siły przetargowej w sprawie wynagrodzeń.

Orzeczenie to jest ciosem dla pracowników i związków zawodowych, ale także zwycięstwem gospodarki gig w ogóle.

Niezależny Związek Pracowników Wielkiej Brytanii (IWGB) prowadzi tę sprawę od 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy odmówiono mu pozwolenia na reprezentowanie pracowników dostawczych Deliveroo i negocjowanie w ich imieniu wynagrodzenia i warunków współpracy z firmą.

Po odrzuceniu związku związek wniósł kilka kolejnych odwołań, które ostatecznie trafiły do ​​Sądu Najwyższego.

Jednakże sąd pozostał niewzruszony, utrzymując, że kierowcy dostawczy Deliveroo nie podlegają klasyfikacji „pracowników” zgodnie z brytyjskim prawem pracy i nie mają formalnej umowy o pracę z firmą.

Ponadto korzystają oni z pewnej elastyczności, zwykle zarezerwowanej dla osób prowadzących działalność na własny rachunek, stwierdził sąd. Obejmuje to brak barier w pracy dla konkurencji, elastyczne godziny pracy i prawo do odmowy dostaw lub zlecenia ich wykonania innej osobie w ich imieniu.

Korzyści są cechą charakterystyczną samozatrudnienia i są również wysoko cenione przez kierowców dostawczych Deliveroo, a także innych pracowników w ekonomii gigowej lub platformowej.

Naruszenie praw człowieka?

IWGB rozważa obecnie wniesienie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, aby argumentować, że odmowa pasażerom dostępu do związku zawodowego może stanowić naruszenie ich praw.

Zgodnie z art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jednostki mogą swobodnie gromadzić się i zrzeszać z innymi, w tym poprzez tworzenie związków zawodowych.

Zwykle pasażerów lub kierowców uważa się za niezależnych zewnętrznych wykonawców, co zapewnia im pewną ochronę przed dyskryminacją i nielegalnymi potrąceniami z wynagrodzenia, a także prawa, takie jak płaca minimalna.

Jako przedsiębiorcy nie otrzymują jednak świadczeń takich jak płatne urlopy, opieka zdrowotna, emerytury i inne świadczenia.

Istnieją również obawy, że pracownicy dostaw mają ograniczone środki umożliwiające wzmocnienie ich kariery w zakresie przedsiębiorczości lub kariery zawodowej. W związku z tym mogą czasami w dużym stopniu polegać na firmie, dla której obecnie pracują, jeśli chodzi o dbanie o ich najlepsze interesy.

Niestety jedną z głównych cech gospodarki gig są niskie płace ze względu na dużą rotację pracowników, szczególnie w przypadku pracy sezonowej. Oznacza to, że szanse na awans po szczeblach drabiny w taki sam sposób, jak pracownik na tradycyjnym stanowisku, są niewielkie.

Zatem dla pracowników kontraktowych zdobywanie doświadczenia poprzez liczbę realizowanych projektów lub stanowisk oraz umacnianie relacji z klientami jest kluczem do ostatecznego pobierania wyższych stawek.

Dobra wiadomość dla gospodarki gig

Jednak orzeczenie to jest postrzegane jako zwycięstwo gospodarki gig, ponieważ w dalszym ciągu pozwala zachować elastyczność i łatwość pracy, których poszukuje wielu freelancerów.

W dużym stopniu przyczynia się to również do zapewnienia dostępności obfitej pracy dla pracowników, którzy jej chcą, co mogłoby nie mieć miejsca, gdyby na przedsiębiorstwa nałożono bardziej rygorystyczne przepisy prawa pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że ​​Deliveroo nie ma prawnego obowiązku współpracy ze związkami zawodowymi w tej kwestii.

Strony mogłyby jednak potencjalnie dojść do kompromisu, a spółka zaproponowała rozpoczęcie dialogu ze związkiem GMB już w 2021 roku.

Chociaż do celów negocjacji nadal będą uważać pasażerów za osoby samozatrudnione, dyskusje powinny w dużym stopniu pomóc im w zapewnieniu dodatkowych świadczeń.