O nas
Kontakt

Deutsche Bank koryguje prognozy PKB strefy euro na ten rok

Laura Kowalczyk

Arial view of the city center of German federal state Bavaria capital Munich, Germany, Saturday, Nov. 12, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)

Gospodarka niemiecka radzi sobie lepiej niż oczekiwano, a gospodarka brytyjska również doświadcza cyklicznego ożywienia.

Według najnowszego Deutsche Bank Global Outlook, Deutsche Bank podniósł prognozę produktu krajowego brutto (PKB) strefy euro na ten rok z 0,4% do 0,9%.

Z raportu wynika jednak, że prawdopodobnie wynika to bardziej z przyczyn cyklicznych niż strukturalnych, przy czym prognoza banku na 2025 rok dla strefy euro pozostaje niezmieniona i wynosi 1,5%.

Jeśli chodzi o strefę euro, w której wszystkie 20 państw członkowskich UE używa euro jako swojej waluty, w raporcie stwierdzono: „Nasze perspektywy dotyczące inflacji pozostają zasadniczo niezmienione – sztywne i z ryzykiem wzrostu w 2024 r., zbiegające się w stronę celu na 2025 r., ale ich skład jest nieco mniej korzystne dla EBC. z wyższymi usługami i niższą inflacją podstawowych towarów.

Ryzyko stanowią dwie obniżki stóp procentowych przez EBC, a nie trzy, na które liczyliśmy.

„Dokonaliśmy kilku jastrzębich zmian w naszym wezwaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Naszym punktem odniesienia jest obniżka stóp procentowych przez EBC w 2024 r. o 3 czwarte punktu. Ryzyko wynosi 2 obniżki. Poprzednio końcowa stopa procentowa EBC wynosiła 2% w 2024 r. I kwartał 2026 r.

„Obecnie opisujemy strefę docelową jako pomiędzy 2% a 2,5%. Niezależnie od tego uważamy, że ceny rynkowe w 2025 r. są zbyt jastrzębie. Spadająca inflacja, zacieśnienie fiskalne oraz niepewność handlowa i geopolityczna skłaniają się w stronę większego łagodzenia polityki pieniężnej”.

Dla Stanów Zjednoczonych bank spodziewa się wzrostu na poziomie około 2,4% w tym roku, co byłoby w górnej granicy konsensusu, oraz 2,2% w roku przyszłym. Nadchodzące wybory w USA mogą jednak w dalszym ciągu wiązać się z ryzykiem zmienności rynku.

Oczekuje się, że wzrost gospodarczy w Chinach ulegnie spowolnieniu

Jeśli chodzi o Chiny, bank podniósł w kwietniu prognozę wzrostu do 5,2%, głównie dzięki zwiększonym wydatkom publicznym i rosnącemu eksportowi. Oczekuje się jednak, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy w Chinach spadnie do 4,5%, ponieważ rynek nieruchomości ugina się przed gwałtownie rosnącą podażą.

Jeśli chodzi o Japonię, Deutsche Bank szacuje, że Bank Japonii może potencjalnie podnieść stopy procentowe do 1% do pierwszego kwartału 2026 r.

Oczekuje się, że Indie również odnotują dalszy wzrost – w ciągu najbliższych kilku lat nominalny PKB osiągnie 10–11%, a realny PKB osiągnie co najmniej 6–6,5%.

Niemcy pozostają odporne, a gospodarka Wielkiej Brytanii doświadcza cyklicznego ożywienia

Niemiecka gospodarka radziła sobie dobrze na początku tego roku, napędzana konsumpcją gospodarstw domowych i handlem zagranicznym. Oczekuje się, że tendencja ta będzie kontynuowana w drugim kwartale roku.

Jednak spadek inwestycji i utrzymujące się skutki pandemii w dalszym ciągu negatywnie wpływają na zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw. Sektor nieruchomości w kraju nadal znajduje się pod presją – z powodu pandemii kilka projektów zostało odwołanych lub zawieszonych, a które jeszcze nie zostały wznowione. Nowe zamówienia również są opóźnione.

Sektor energetyczny kraju również pozostaje w tyle ze względu na powolne przechodzenie na energię odnawialną, nadmierne uzależnienie od rosyjskiej ropy i gazu oraz nadmierną biurokrację. Dodatkowo Niemcy w dalszym ciągu spotykają się z oporem wobec energetyki jądrowej, co zmusza je do szybkiego rozwoju innych źródeł zielonej energii.

Wielka Brytania doświadcza obecnie cyklicznego ożywienia gospodarczego, a wyższe dochody do dyspozycji zwiększają wydatki gospodarstw domowych. Deutsche Bank prognozuje, że PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie o 0,8% w 2024 r. i o 1,5% w latach 2025 i 2026.

Wybory w Wielkiej Brytanii zaplanowane wcześniej niż oczekiwano mogą pomóc ustabilizować rynki w perspektywie krótko- i średnioterminowej, skracając wcześniej oczekiwane miesiące zmienności i niepewności.