Naukowcy przeanalizowali różne badania, w których stwierdzono, że dieta i witaminy mogą pomóc w zmniejszeniu objawów pacjentów z chorobami płuc.
Według nowej analizy witaminy, przeciwutleniacze i pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak tłuste ryby, mogą pomóc osobom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc zmniejszyć stan zapalny i ułatwić oddychanie.
Naukowcy z węgierskiego Uniwersytetu Semmelweis przeprowadzili dwa przeglądy literatury dotyczące badań tysięcy pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), która jest przewlekłą chorobą płuc powodującą zmniejszenie ilości powietrza w drogach oddechowych i problemy z oddychaniem.
Skoncentrowali się na badaniach przeprowadzonych w latach 2018–2023 i opublikowali wyniki w czasopiśmie Nutrients.
Przeglądy literatury przeprowadzone przez badaczy z firmy Semmelweis wykazały, że w szczególności białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i warzywa wydają się przynosić korzyści pacjentom z POChP.
„Konieczna jest zmiana diety z zachodniej na śródziemnomorską” – powiedział TylkoGliwice Next dr János Varga, profesor nadzwyczajny na Wydziale Pulmonologii Uniwersytetu Semmelweis.
Dodał, że „dieta zachodnia ma działanie prozapalne, a dieta śródziemnomorska ma działanie przeciwzapalne”.
Naukowcy z Semmelweis zalecają ograniczenie spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa, które zawiera dużą ilość tłuszczów nasyconych. Varga zaleca zamiast tego spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś, śledź i makrela, dwa razy w tygodniu.
Według American Lung Association osoby cierpiące na POChP wymagają więcej energii do oddychania, więc ich mięśnie mogą potrzebować więcej kalorii niż osoby bez POChP.
Jedzenie mniejszej ilości węglowodanów i większej ilości tłuszczu może również pomóc ludziom łatwiej oddychać, ponieważ organizm wytwarza więcej dwutlenku węgla podczas metabolizowania węglowodanów.
Doktor Craig Hersh, dyrektor kliniki POChP w Brigham and Women’s Hospital w USA, powiedział, że eksperci „od jakiegoś czasu wiedzą, że tego rodzaju zdrowa, zbilansowana dieta jest korzystna zarówno dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na POChP, jak i dla leczenia chorych na POChP”.
„U osób, u których rozwinęła się POChP, zwłaszcza gdy jej przebieg się zaostrza, jedną z rzeczy, na które są narażeni, jest utrata masy ciała, a zwłaszcza utrata masy mięśniowej” – dodał, mówiąc, że chodzi o znalezienie równowagi umożliwiającej utrzymanie prawidłowej wagi i nie schudnąć.
„Kiedy stan zdrowia jest cięższy, możemy zalecić większą ilość chudego białka i upewnienie się, że dostarczają wystarczającej ilości kalorii, aby utrzymać masę mięśniową” – dodał Hersh.
Czy witaminy mogą pomóc pacjentom z POChP?
Według dwóch przeglądów literatury codzienne spożywanie witaminy C, kwasów tłuszczowych omega-3, magnezu, wapnia i witaminy D może pomóc osobom chorym na POChP. Naukowcy z Semmelweis dodali, że dieta bogata w przeciwutleniacze może również pomóc w leczeniu stanów zapalnych.
Jedno z badań cytowanych przez naukowców wykazało, że przyjmowanie 1 g oleju z nasion czarnuszki dwa razy dziennie miało pozytywny wpływ na czynność płuc i zapalenie dróg oddechowych.
Hersh, który jest także profesorem nadzwyczajnym w Harvard Medical School, powiedział, że nie ma obecnie zaleceń dotyczących dostarczania witamin pacjentom z POChP poza zbilansowaną dietą.
„Wiesz, jeśli ludzie nie są w stanie stosować zrównoważonej diety, często zalecają starszym pacjentom przyjmowanie multiwitamin, ale nie przyjmowanie żadnych konkretnych witamin ani suplementów diety poza tym” – powiedział TylkoGliwice Next.
„Były i nadal trwają badania różnych suplementów diety w leczeniu POChP i innych chorób układu oddechowego, ale do tej pory nie widziałem żadnych naprawdę przekonujących wyników” – dodał.
Trzecia najczęstsza przyczyna zgonów na świecie
American Lung Association zaleca, aby pacjenci z POChP odpoczywali przed jedzeniem, jedli powoli, siedzieli prosto i robili sobie przerwę pomiędzy kęsami.
Mówią, że jedzenie wcześnie rano może pomóc, jeśli ludzie są później zbyt zmęczeni. Dodają, że osoby chore na POChP powinny również unikać pokarmów powodujących gazy lub wzdęcia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) POChP jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
Palenie tytoniu jest przyczyną ponad 70 procent przypadków POChP w krajach o wysokich dochodach i 30–40 procent przypadków w krajach o niskich i średnich dochodach, przy czym najskuteczniejszą metodą leczenia POChP jest rzucenie palenia.
Zanieczyszczenie powietrza w gospodarstwach domowych jest również czynnikiem ryzyka, a w niektórych krajach gotowanie w pomieszczeniach opalanych drewnem lub węglem. Czynnikiem ryzyka może być również narażenie zawodowe na pył.
Hersh twierdzi, że do typowych objawów, jakie lekarze codziennie widzą u pacjentów z POChP, należą „duszność, zwłaszcza podczas aktywności, kaszel i wytwarzanie flegmy”.
„U ludzi mogą również wystąpić ostre zaostrzenia, które nazywamy zaostrzeniami, gdy są one gorsze i wymagają dodatkowego leczenia, a nawet hospitalizacji, a ryzyko, które widzimy w dłuższej perspektywie, to nasilająca się duszność lub objawy wymagające ciągłego podawania tlenu lub pomóc w działalności” – dodał.
Naukowcy z Semmelweis twierdzą, że zdrowa dieta jest najlepsza, gdy towarzyszy jej trening fizyczny i techniki oddechowe.
„Doprowadzą one nie tylko do wzrostu masy i wytrzymałości mięśni, ale także do poprawy mechanizmu oddychania, a także do wzmocnienia osłabionych mięśni oddechowych” – powiedział Varga.
„Ogólnie rzecz biorąc, oddychanie staje się łatwiejsze”.