Fragment ceremonii otwarcia, który najprawdopodobniej parodiował Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci z udziałem drag queens, wywołał negatywną reakcję konserwatystów religijnych, którzy uznali, że jest to kpina z chrześcijaństwa.
Organizatorzy paryskich igrzysk olimpijskich przeprosili wszystkich, których uraził fragment pełnej przepychu ceremonii otwarcia, który wydawał się parodią obrazu Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”.
Obraz Da Vinci przedstawia moment, w którym Jezus Chrystus oświadczył, że apostoł go zdradzi. W interpretacji podczas piątkowej ceremonii wzięła udział DJ i lesbijska aktywistka Barbara Butch – ikona LGBTQ+ – otoczona artystkami drag i tancerzami.
Konserwatyści religijni z całego świata potępili ten fragment, a konferencja biskupów francuskiego Kościoła katolickiego potępiła „sceny drwin”, które ich zdaniem ośmieszały chrześcijaństwo. Podobne stanowisko wyraziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Wspólnota Anglikańska w Egipcie wyraziła w niedzielę „głębokie ubolewanie”, stwierdzając, że ceremonia może spowodować, że MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) „utraci swoją wyjątkową tożsamość sportową i przesłanie humanitarne”.
„Oczywiste jest, że nigdy nie było intencji okazania braku szacunku jakiejkolwiek grupie religijnej. (Ceremonia otwarcia) próbowała świętować tolerancję społeczną” – powiedziała rzeczniczka Paris 2024 Anne Descamps na konferencji prasowej. „Uważamy, że ta ambicja została osiągnięta. Jeśli ktoś poczuł się urażony, jest nam bardzo przykro”.
Kontrowersyjna osobowość medialna Andrew Tate i jego brat Tristan Tate również byli wśród krytyków. W niedzielę obaj stanęli przed kościołem w pobliżu ambasady francuskiej w Bukareszcie, aby zaprotestować przeciwko ceremonii otwarcia.
„To jest Ostatnia Wieczerza. To wszystko, co święte w chrześcijaństwie, a my nie mówimy o tym absolutnie nic i mówimy, och, nie możesz nawet narzekać. Co robimy źle, mówiąc, że to obrzydliwe? To nie jest sztuka” – powiedział Andrew Tate dziennikarzom.
Jego brat Tristan Tate dodał: „Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że Unia Europejska dała 100 milionów euro Francji na tę Olimpiadę. Więc wzięli twoje pieniądze. I naśmiewają się z Jezusa Chrystusa. To nasze pieniądze, wiesz, to rumuńscy podatnicy. Używają naszych pieniędzy, aby to zrobić”.
Andrew Tate oczekuje na proces pod zarzutem handlu ludźmi, gwałtu i utworzenia gangu przestępczego w celu seksualnego wykorzystywania kobiet.
Został początkowo aresztowany w grudniu 2022 r. w pobliżu Bukaresztu wraz ze swoim bratem Tristanem i dwiema Rumunkami. Rumuńscy prokuratorzy formalnie oskarżyli wszystkich czterech w czerwcu ubiegłego roku, a wszyscy czterej zaprzeczyli tym zarzutom.
Elon Musk również wyraził swoją opinię na temat kontrowersji związanych z ceremonią, pisząc na X: „Jeśli nie będzie więcej odwagi, aby stanąć w obronie tego, co sprawiedliwe i słuszne, chrześcijaństwo zginie”.
Choć sama scena spotkała się z krytyką, ceremonia otwarcia została szeroko pochwalona za ambitne artystyczne i kulturowe aspekty.
Holenderski historyk sztuki Walther Schoonenberg zasugerował na stronie X, że omawiany obraz to nie „Ostatnia Wieczerza”, lecz raczej „Uczta Bogów” Jana van Bijlerta, namalowana w 1635 roku.
Dyrektor artystyczny ceremonii Thomas Jolly po ceremonii odciął się od wszelkich nawiązań do „Ostatniej Wieczerzy”, mówiąc, że jej celem było uczczenie różnorodności i oddanie hołdu ucztowaniu, francuskiej gastronomii i Dionizosowi, greckiemu bogu celebracji.
„Chcieliśmy porozmawiać o różnorodności. Różnorodność oznacza bycie razem. Chcieliśmy włączyć wszystkich. We Francji mamy wolność artystyczną. Mamy szczęście, że żyjemy we Francji w wolnym kraju” – powiedział Jolly, odnosząc się do negatywnych reakcji na pokaz.