O nas
Kontakt

Dlaczego euro osiągnęło najwyższy poziom od 13 miesięcy w stosunku do dolara?

Laura Kowalczyk

An American flag flies over the Federal Reserve building, Tuesday, May 4, 2021, in Washington.

Euro wzrosło do najwyższego poziomu od 13 miesięcy w stosunku do dolara, ciesząc się czterotygodniowymi wzrostami po ogłoszeniu przez Rezerwę Federalną nadchodzących obniżek stóp procentowych.

Euro osiągnęło najwyższy poziom w stosunku do dolara od 13 miesięcy, wkraczając w ostatni tydzień sierpnia z czterema kolejnymi tygodniami wzrostów i osiągając najlepsze tygodniowe wyniki od listopada 2023 r.

Ten wzrost spowodował, że kurs EUR/USD osiągnął najwyższe poziomy nienotowane od ponad roku.

Na początku tygodnia kurs euro wahał się wokół 1,1170 w stosunku do dolara amerykańskiego, co oznacza lekki spadek o 0,1% po wzroście o 0,7% w zeszły piątek i osiągnięciu poziomu 1,12.

Rezerwa Federalna staje się „akomodacyjna”

Niedawną siłę euro można w dużej mierze przypisać powszechnemu osłabieniu dolara, który stracił na wartości w stosunku do wszystkich głównych walut, gdy Rezerwa Federalna zasygnalizowała rychłe rozpoczęcie obniżki stóp procentowych.

Od końca czerwca dolar osłabił się o ponad 10% w stosunku do jena japońskiego, o ponad 5% w stosunku do franka szwajcarskiego i o około 4% w stosunku do funta szterlinga i euro.

Tendencja ta nasiliła się i pogłębiła w sierpniu po publikacji kilku słabych danych makroekonomicznych z USA.

Miało to miejsce zwłaszcza w przypadku lipcowych danych o zatrudnieniu oraz niższych od oczekiwań danych o CPI, co spowodowało bardziej gołębią zmianę nastawienia Fed.

Powell potwierdza obniżkę stóp we wrześniu

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell wygłosił gołębie przesłanie na sympozjum w Jackson Hole, otwierając drzwi do obniżek stóp procentowych i sygnalizując większą uwagę decydentów na sytuację na rynku pracy.

„Nadszedł czas, aby polityka się dostosowała. Kierunek, w jakim należy podążać, jest jasny” – stwierdził.

Powell podkreślił, że „zmieniła się równowaga zagrożeń dla naszych dwóch mandatów”, odnotowując zwiększone przekonanie, że inflacja powraca na trwałą ścieżkę z powrotem do 2%, ale także przyznając się do „niewątpliwego” ochłodzenia warunków na rynku pracy.

Prezes Fed wskazał także, że amerykański bank centralny ma „wystarczające pole manewru, aby zareagować na każde ryzyko”.

Przed przemówieniem Powella w protokołach ostatniego posiedzenia Federalnej Komisji Otwartego Rynku stwierdzono, że „zdecydowana większość” członków uważa, że ​​jeśli dane w dalszym ciągu będą zgodne z oczekiwaniami, prawdopodobnie właściwe będzie złagodzenie polityki na następnym posiedzeniu.

Pytaniem nie jest już więc, czy Fed obniży stopy procentowe w przyszłym miesiącu, ale o ile.

Według narzędzia FedWatch należącego do CME Group inwestorzy przypisują obecnie prawdopodobieństwo 68% ruchowi o 25 punktów bazowych.

Do końca 2024 r. uczestnicy rynku spodziewają się prawie punktu procentowego obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Bardziej ostrożne podejście EBC

Dla kontrastu, protokoły z lipcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczącego polityki pieniężnej pokazały, że decydenci we Frankfurcie pozostają ostrożni co do możliwych obniżek stóp procentowych.

Wydaje się, że woleliby podejść do wrześniowego posiedzenia z otwartym umysłem, kierując się wnikliwą oceną nadchodzących danych makroekonomicznych.

Prognoza EUR/USD: oczekiwania analityków

„Ograniczenie wewnętrznego hałasu politycznego po wyborach we Francji również pomogło euro, ale było to spowodowane ponowną oceną oczekiwań Fed. Istnieje silna korelacja pomiędzy EUR/USD a spreadami rentowności Niemiec i USA, a obecna wycena gołębiego Fed sugeruje ograniczony wzrost EUR/USD” – zauważyli analitycy Forex z BBVA.

Wspomnieli także, że niedawne ożywienie euro przekroczyło oczekiwania, ale potwierdzili swoją opinię, że dolar może latem mieć potencjał do spadków.

Ostrzegali jednak, że utrzymanie tego odbicia będzie wymagało większej niż oczekiwano dynamiki wzrostu, mniej akomodacyjnego EBC lub pozytywnego rozwoju sytuacji geopolitycznej.

„Gołębi ton wypowiedzi Powella w Jackson Hole w dalszym ciągu negatywnie wpływa na trend cenowy, wspierając trend wzrostowy euro. Nie wykluczamy korekty w kierunku 1,1140, poziomu, który nie zmieni byczego poglądu w krótkim terminie”, skomentował Luca Cigognini, strateg rynkowy w Intesa Sanpaolo.

James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy Grupy ING, zauważył: „Rynek opowiada się za podwyżką o 25 punktów bazowych, ale co się stanie, pokaże następny raport o zatrudnieniu”. Nie chcą kolejnego spowolnienia, więc kolejny wzrost bezrobocia do 4,4% lub 4,5% mógłby spowodować podwyżkę o 50 punktów bazowych. »

Bank of America zauważył: „EUR/USD pozostaje raczej historią USA i Fed. Prognozujemy EUR/USD na poziomie 1,12 na koniec roku i 1,17 w przyszłym roku, co pozostaje znacznie powyżej konsensusu na poziomie 1,09 na 2024 r. i 1,12 na 2025 r. »

Michalis Rousakis, analityk Bank of America, również dodał: „Oczywiście posunięcie to prawdopodobnie nadal będzie wyboiste, biorąc pod uwagę początek cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed, zwiększoną niepewność polityczną w Stanach Zjednoczonych, globalne obawy geopolityczne, a także rynki, które są nadal zmęczone potencjalnym ryzykiem recesji. »

Amerykańska firma inwestycyjna ostrzegła jednak, że dane ze strefy euro mogą rozczarować prognozy EBC, zwłaszcza w obliczu pojawienia się oznak niestabilności na rynku pracy.