O nas
Kontakt

Dlaczego najnowszy raport IEA dotyczący rynku ropy naftowej jest ważny dla Europy?

Laura Kowalczyk

A rainbow appears to come down on pumpjacks drawing out oil and gas from wells near Calgary, Alberta, Monday, Sept. 18, 2023.

TylkoGliwice Business analizuje najnowszy raport IEA dotyczący rynku ropy naftowej, opublikowany w tym miesiącu, aby zrozumieć, dlaczego jest on ważny dla Europy.

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) dotyczący rynku ropy naftowej nakreśla pozytywny obraz światowego popytu w 2023 r., zawiera jednak ostrzeżenie: agencja obniżyła prognozę popytu na ropę.400 000 baryłek dziennie (bpd) w czwartym kwartale z 2023 r., przy czym połowa redukcji przypada na Europę.

W tym kontekście agencja przewiduje, że kolejnym ważnym wydarzeniem, które będzie miało wpływ na kształtowanie się cen ropy w 2024 roku będzie wzrost wydobycia spoza OPEC.

Co mówi raport?

Jedną z kluczowych danych zawartych w raporcie jest to, że oczekuje się, że światowy popyt na ropę wzrośnie o 2,3 miliona baryłek dziennie (mb/d) do 101,7 mb/d.

MAE powołuje się na błyskawiczny wzrost produkcji ropy w USA, która według krajowej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) osiągnęła ostatnio 13,24 mb/d, i zauważa, że ​​zaobserwowała wzrost wydobycia w tak zwanych krajach. nie są częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kraje eksportujące ropę naftową, czołowi eksporterzy ropy na świecie.

Według IEA wzrost produkcji ropy w Gujanie, Brazylii i Iranie dodał około 1,8 mbpd do globalnej podaży, która w 2023 r. wyniosła 101,9 mbpd, podczas gdy kraje te są bliskie zwiększenia swojej globalnej produkcji o 1,2 mbpd w 2024 r.

W innych krajach Rosja zaczęła mierzyć się z konsekwencjami sankcji, gdy w listopadzie eksport jej ropy gwałtownie spadł, co również zmniejszyło jej przychody z eksportu, podała IEA. Przychody ze sprzedaży ropy i kondensatów spadły o 17% do 15,2 miliarda dolarów (13,9 miliarda euro) w ujęciu miesięcznym – najniższego poziomu od lipca 2023 roku.

Co ciekawe, do ograniczenia eksportu zgłosiła się także Rosja i pomimo miesięcznego spadku przychodów z ropy, jej przychody z eksportu rok do roku są wciąż wyższe.

Według IEA, światowe zapasy również odnotowały znaczny spadek, gdyż w październiku spadły o 19,6 mln baryłek.

Europejski popyt na ropę wydaje się szczególnie słaby w kontekście powszechnej recesji produkcyjnej i przemysłowej na kontynencie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna

Spadek zapotrzebowania na ropę w Europie

Choć IEA optymistycznie ocenia wzrost popytu na ropę w przyszłym roku, rynki również staną w obliczu znacznych trudności, zwłaszcza z Europy.

MAE podała, że ​​w czwartym kwartale 2023 r. światowe zapotrzebowanie na ropę naftową zmniejszyło się o około 400 000 baryłek dziennie, przy czym Stary Kontynent odpowiada za około połowę tego spadku.

Globalne warunki gospodarcze wywarły presję na obniżkę cen ropy, które od końca września 2023 r. spadły o 23%. MAE zauważyła, że ​​europejski popyt na ropę wydaje się „szczególnie słaby w kontekście szerokiej recesji w sektorze produkcyjnym i przemysłowym kontynentu.

Najnowszy indeks menedżerów zakupów (PMI) dla strefy euro – jeden z najlepszych wskaźników pomiaru kondycji gospodarczej – potwierdza prognozy IAE: grudniowy wskaźnik PMI pokazał dalszy spadek aktywności handlowej w każdym kwartale tego roku.

W szczególności złożony wskaźnik PMI Hamburg Commercial Bank wyniósł w grudniu 47, w porównaniu z 47,6 w listopadzie. Niemcy, największa gospodarka Europy, odnotowała ostrzejszy spadek, sygnalizując recesję.

Natomiast Francja, druga co do wielkości gospodarka w Europie, zwolniła szybciej, niż oczekiwano.

Wskaźnik zatrudnienia również wyniósł 49,6, najniżej od trzech lat.

Raport MAE ostrzega przed potencjalnym spadkiem popytu na ropę naftową w miarę jak dowody na to staną się bardziej oczywiste.

„Oczekuje się, że tempo ekspansji spadnie z 2,8 Mb/d rok do roku w 3 kwartale 2023 r. do 1,9 Mb/d w 4 kwartale 2023 r.” – czytamy w raporcie.

Do kryzysu przyczynił się cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w krajach na całym świecie oraz ogólne spowolnienie gospodarki światowej. Ponadto bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące norm efektywności paliwowej i rosnące wykorzystanie pojazdów elektrycznych jeszcze bardziej zmniejszyły popyt na ropę.

Rok 2023 był ważny dla światowych rynków ropy w ogóle, a dla rynków europejskich w szczególności. MAE ma nadzieję, że jej raport przygotuje światową gospodarkę na nadchodzący rok.