O nas
Kontakt

Długie kolejki i oszustwa: czy nowy system wjazdu do UE spowoduje chaos na granicach?

Laura Kowalczyk

The EES is set to be operational in November 2023 but several EU countries have said they feel unprepared.

Po wielokrotnych sprzeciwach EES ma teraz zacząć działać w październiku 2024 r.

Od jesieni tego roku wjazd do Unii Europejskiej stanie się bardziej skomplikowany dla obywateli spoza UE.

Nowy system wjazdu i wyjazdu (EES) ma wejść w życie w październiku 2024 r.

Stanowi to część europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), który prawdopodobnie zostanie wdrożony w przyszłym roku.

Będzie wymagać od gości spoza UE złożenia wniosku i opłacenia zwolnienia z wizy przed wjazdem do kraju należącego do strefy Schengen.

Systemy nękały już niepowodzenia i komplikacje, a obecnie istnieją obawy związane z długimi kolejkami i oszukańczymi witrynami internetowymi.

Oto, jak kraje europejskie przygotowują się do zmian i jak możesz uniknąć opłat wizowych.

Co to są EES i ETIAS?

Nowy unijny EES będzie rejestrował dodatkowe informacje o podróżujących do bloku spoza UE.

Oprócz danych paszportowych automatyczne szlabany na granicach będą pobierać i przechowywać dane biometryczne, w tym odciski palców i wizerunki twarzy.

Stemple w paszportach zostaną złomowane. Zamiast tego system będzie automatycznie rejestrował, gdy ktoś wjedzie do kraju UE lub go opuści.

Dzięki temu łatwiej będzie zgłosić osobę, która przekroczyła swój czas pobytu w UE.

Obywatele spoza UE, w tym obywatele Wielkiej Brytanii po brexicie, mogą przebywać w UE jedynie przez 90 dni, zanim będą musieli ubiegać się o wizę.

EES nie dotyczy obywateli UE ani osób podróżujących pomiędzy krajami strefy Schengen.

Jak ubiegać się o ETIAS?

Szerszy ETIAS wejdzie w życie w 2025 r. Będzie to wymagać od obywateli spoza UE zapłaty 7 euro za osobę za wizytę w większości krajów europejskich.

Wiza umożliwia obywatelom spoza UE pobyt na terenie UE i strefy Schengen przez 90 dni. Po zatwierdzeniu wizy podróżny nie musi ubiegać się o nią ponownie przez trzy lata.

Podróżni będą musieli przed wyjazdem wypełnić wniosek online i uiścić opłatę w wysokości 7 euro, jeśli mają od 18 do 70 lat.

Wiza nie będzie wymagana w przypadku Republiki Irlandii, ponieważ obowiązuje ona we wspólnym obszarze podróżowania.

Jest to strefa otwartych granic obejmująca Wielką Brytanię, Irlandię, Wyspę Man i Wyspy Normandzkie.

Chociaż dokładna data wprowadzenia na rynek nie jest jasna, UE wskazywała już wcześniej, że zostanie ona wprowadzona pięć do sześciu miesięcy po EES. Może wystąpić okres wdrażania, w którym będzie on stopniowo wprowadzany wraz z systemem wjazdu/wyjazdu.

Czy potrzebuję wizy, jeśli posiadam europejski dowód tożsamości?

Obywatele spoza UE, którzy mają oficjalne miejsce zamieszkania w kraju UE, mogą być zwolnieni z EES i ETIAS.

Musisz mieć biometryczny dowód tożsamości, taki jak Carte de séjour we Francji lub Carta di soggiorno we Włoszech.

Oznacza to, że jesteś również zwolniony z 90-dniowego limitu.

Nie ujawniono jednak żadnych informacji na temat tego, w jaki sposób automatyczne szlabany na granicach identyfikowałyby podróżnego jako mieszkańca UE w przypadku korzystania z paszportu państwa spoza UE.

Jak będą wyglądać bariery EES?

Kraje UE przygotowują się do zainstalowania automatycznych szlabanów w celu przeprowadzania kontroli EES.

Francja zainstaluje na lotniskach kioski samoobsługowe, w których podróżni będą mogli wstępnie zarejestrować swoje dane biometryczne i osobowe. Następnie zgłoszą się do funkcjonariusza Straży Granicznej w celu weryfikacji.

Niemcy i Austria potwierdziły, że podobny system zostanie zainstalowany na lotniskach.

W przypadku osób przybywających samochodem na lądowe i morskie granice Francji dostępne będą tablety umożliwiające zarejestrowanie Państwa danych.

Włochy zapowiedziały, że zwiększą liczbę automatycznych bramek na wszystkich głównych lotniskach i dodadzą około 600 kiosków samoobsługowych.

Norwegia natomiast przetestuje „automatyczne rozwiązania kamerowe” obsługiwane przez straż graniczną.

Czy EES spowoduje opóźnienia na granicach?

Według brytyjskiego stowarzyszenia podróży ABTA w Wielkiej Brytanii istnieją „powszechne obawy” dotyczące EES.

Według dyrektora ds. spraw publicznych stowarzyszenia, Luke’a Petherbridge’a, obywatele Wielkiej Brytanii po przybyciu do UE po raz pierwszy będą musieli spędzić „kilka minut” dłużej na dostarczaniu danych biometrycznych w porównaniu z obecnymi kontrolami paszportowymi.

Powiedział, że spowolni to proces przemieszczania pasażerów i „dramatycznie wydłuży czas przetwarzania informacji dla brytyjskich turystów”.

Problem będzie prawdopodobnie najgorszy w portach takich jak Dover, gdzie jest mniej miejsca dla podróżnych w porównaniu z lotniskami.

Brytyjska Komisja Kontroli Europejskiej stwierdziła w tym tygodniu, że podróżnym na przejściach granicznych między Wielką Brytanią a UE może czekać do 14 godzin.

„Kolejki trwające ponad 14 godzin, pojazdy zaparkowane na głównych drogach, brak ruchu w przedsiębiorstwach: te dowody przedstawiają alarmujący obraz możliwych zagrożeń związanych z wdrożeniem systemu wjazdu/wyjazdu” – Sir William Cash, przewodniczący Komisji Kontroli Europejskiej, powiedział.

„Bez wątpienia ta polityka może mieć bardzo poważny wpływ nie tylko na turystów i organizatorów turystyki, ale także na lokalne przedsiębiorstwa. Błagam decydentów po obu stronach kanału La Manche, aby wzięli pod uwagę te dowody”.

Puste kolejki w punktach kontroli granicznej policji na lotnisku Roissy-Charles de Gaulle, na północ od Paryża.
Puste kolejki w punktach kontroli granicznej policji na lotnisku Roissy-Charles de Gaulle, na północ od Paryża.

Władze UE będą również mogły automatycznie sprawdzać, czy obywatele Wielkiej Brytanii spędzają w UE więcej niż 90 dni ze 180. Może to powodować problemy dla osób, które mają drugi dom za granicą i pracowników sezonowych, takich jak przewodnicy narciarscy i przedstawiciele branży turystycznej.

Czy kraje UE będą gotowe na EES?

Pojawiły się również pytania, czy infrastruktura fizyczna barier zostanie zainstalowana na czas.

Kilka krajów stwierdziło, że ich zdaniem nie ma wystarczającej ilości czasu na przetestowanie bardziej rygorystycznych kontroli, zanim wejdą one w życie.

Nawet podróżni mający miejsce zamieszkania w UE mogą napotkać opóźnienia.

W dokumencie opublikowanym przez Radę UE pod koniec 2022 r. przedstawiono uwagi różnych krajów UE na temat nowego systemu.

Austria i Niemcy były szczególnie zaniepokojone możliwością wydłużenia czasu oczekiwania na granicy.

„Dodatkowe zadania wynikające z rozporządzenia w sprawie EES doprowadzą do gwałtownego wydłużenia czasu procesów” – stwierdziły władze austriackie.

„Obecnie spodziewamy się podwojenia czasu procesów w porównaniu z obecną sytuacją”.

Jak uniknąć oszustw ETIAS

Władze Unii Europejskiej wydały już ostrzeżenie dla obywateli krajów spoza UE, aby zwracali uwagę na fałszywe strony internetowe oferujące wizy ETIAS.

Frontex, unijna agencja kontroli granicznej odpowiedzialna za ETIAS, twierdzi, że działa już 60 nieoficjalnych stron.

Mówi się, że oszuści mogą tworzyć kopiujące strony internetowe lub oferować usługi pośrednictwa.

Strony te oszukiwałyby użytkowników, fałszywie pobierając dodatkową opłatę administracyjną.

Urzędnicy UE podkreślają, że podróżni powinni korzystać z **oficjalnej strony ETIAS** dopiero wtedy, gdy system wejdzie w życie w połowie 2025 r.