O nas
Kontakt

Dobrzy leśnicy: W gabońskim lesie deszczowym zaopatrującym bramy śluz Amsterdamu

Laura Kowalczyk

Aimé-Roger Malonda, forest operations manager surveys the trees at Precious Woods

Skoro świat w dalszym ciągu polega na tym drewnie tropikalnym, jak wygląda zrównoważona gospodarka leśna?

Bramy śluz zawsze były istotną częścią Amsterdamu. Stało się zdatne do zamieszkania dopiero, gdy na rzece Amstel zbudowano tamę, aby powstrzymać słone wody IJ.

Obecnie miasto ma 200 zestawów, głównie drewnianych bram śluz, zapewniających coraz ważniejszą obronę w miarę podnoszenia się poziomu morza.

Te wspaniałe elementy stolarki pochodzą ze znacznie bardziej odległych źródeł, niż mógł sobie wymarzyć XII-wieczny rybak, który zbudował pierwszy zamek w Amsterdamie: z Basenu Kongo.

Mówiąc dokładniej, są wykonane z drewna Azobé z Gabonu – drewna tropikalnego słynącego ze swoich mocnych, wodoodpornych właściwości i wykorzystywanego do wszystkiego, od pokładów statków po szyny kolejowe.

Amsterdam leży dwa metry poniżej poziomu morza i jest chroniony skomplikowanym systemem kanałów, śluz i tam.
Amsterdam leży dwa metry poniżej poziomu morza i jest chroniony skomplikowanym systemem kanałów, śluz i tam.

Utrata lasów tropikalnych jest poważnym problemem globalnym. „Wycinanie drzew nie oznacza jednak wylesiania” – mówi Aimé-Roger Malonda, kierownik ds. operacji leśnych w Precious Woods w Gabonie.

Firma, która zaopatruje bramy śluz w Amsterdamie z odległości ponad 8 000 kilometrów, posiada certyfikat Forest Stewardship Council (FSC): złoty standard w zrównoważonej gospodarce leśnej. Oto dlaczego ta organizacja pozarządowa wyraziła zgodę.

Gabon: kraj w dorzeczu Kongo z dodatnim wynikiem netto

W dorzeczu Konga znajduje się drugi co do wielkości las deszczowy na świecie po Amazonii. Obejmuje sześć krajów Afryki Środkowej: Demokratyczną Republikę Konga (DRK), Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Republikę Konga, Gabon i Gwineę Równikową.

Obszar ten obejmuje około 3 miliony kilometrów kwadratowych pierwotnego lasu deszczowego – najstarszego i najbardziej bogatego ekologicznie rodzaju – i tętni życiem. Tylko na jednym hektarze rośnie dwukrotnie więcej rodzimych gatunków drzew niż w całej Wielkiej Brytanii. W sumie olbrzymie drzewa w dorzeczu Konga pochłaniają każdego roku 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla.

Dlatego alarmujące jest to, że utrata lasów pierwotnych w dorzeczu Konga rośnie. Jak wynika z raportu Global Forest Watch, internetowej platformy monitorowania lasów, DRK doświadczyła szczególnie wysokiego wskaźnika wylesiania z 2022 roku.

Goryle w parku przyrody Kahuzi Biega w pobliżu miasta Bukavu w Demokratycznej Republice Konga.
Goryle w parku przyrody Kahuzi Biega w pobliżu miasta Bukavu w Demokratycznej Republice Konga.

Gabon leży na drugim końcu spektrum; Według Światowego Forum Ekonomicznego jest to jeden z ośmiu krajów, które osiągnęły zerową emisję netto. Chroniąc lasy, które pokrywają prawie 90 procent jego terytorium, Gabon wychwytuje więcej dwutlenku węgla, niż emituje.

„Władze Gabonu chcą włożyć wysiłek w ochronę własnego lasu” – mówi David Zakamdi, dyrektor ds. zrównoważonego zarządzania w Precious Woods. „Teraz jest jasne, że radzą sobie lepiej niż wszystkie inne kraje wokół nas”.

W 2021 r. rząd zdecydował się certyfikować 100% gabońskich koncesji leśnych zgodnie ze standardami FSC.

Nie wszystkie uzyskały jeszcze pełny certyfikat, ale przykład Precious Woods pokazuje, dlaczego warto.

Za każdą zebraną kłodę leśnicy sadzą 9 sadzonek

Na mocy swojej koncesji w Bambidié we wschodnim Gabonie Precious Woods zarządza prawie 6000 kilometrów kwadratowych lasów, w których rośnie ponad 340 różnych gatunków drzew.

Firma jest wybiórczo zainteresowana 15 z nich i z hektara zbierze tylko dwa lub trzy z około 380, które tam rosną, mówi Zakamdi.

Leśnicy sadzą co najmniej dziewięć młodych drzew na każdą zebraną kłodę, pielęgnując sadzonki drzew Azobé, Okoumé i chroniąc sadzonki drzew Kevazingo w znajdującej się na miejscu szkółce.

Według jednego z ostatnich badań około 70 procent tych drzew przeżywa, a ich szanse zwiększają się, gdy zostaną przeniesione dopiero, gdy osiągną wysokość 50 cm. W tym momencie znacznie chętniej konkurują z innymi roślinami i wytrzymują wypas zwierząt. Drzewa o wysokości dwóch metrów są w zasadzie nie do zatrzymania.

Pracownicy firmy Precious Woods podlewają sadzonki w znajdującej się na miejscu szkółce.
Pracownicy firmy Precious Woods podlewają sadzonki w znajdującej się na miejscu szkółce.

Zdaniem Zakamdiego te młode drzewa nie są po prostu zamiennikami. „Kiedy są młode, osiągają średnicę i wysokość, aby osiągnąć dorosłość; sekwestrują więcej węgla” – wyjaśnia. „To może być coś ciekawego w porównaniu ze starym lasem, który osiągnął swój rozwój.”

Dzięki takim statystykom i zasadom spółka Precious Woods nie jest wrzucana do jednego worka z nielegalnymi firmami zajmującymi się pozyskiwaniem drewna i pozbawionymi skrupułów firmami, które są celem niedawnych kampanii przeciwdziałających wylesianiu.

„Rozumiem, dlaczego ludzie mogą myśleć tylko o złych leśnikach, ale w Basenie Konga są ludzie, którzy wycinają lasy, przestrzegając wszystkich przepisów krajowych i w równym stopniu szanując standardy certyfikacji lasów” – Zakamdi mówi TylkoGliwice Green.

„A wiedząc, że FSC to jeden z najbardziej rygorystycznych standardów w certyfikacji lasów, czasami czujemy się urażeni, gdy wrzuca się nas do tego samego koszyka, co innych ludzi”.

Zrównoważone leśnictwo: jakie są korzyści dla ludzi i różnorodności biologicznej?

630 kilometrów kwadratowych koncesji Precious Wood we wschodnim Gabonie jest przeznaczone dla dzikiej przyrody – zgodnie z zasadą FSC, zgodnie z którą co najmniej 10 procent gruntów stanowi „obszary chronione o wysokiej wartości”.

Podjęcie decyzji, gdzie odłożyć na bok, wymaga uważnej obserwacji słoni, goryli, szympansów i innych zwierząt w lesie deszczowym, wyjaśnia Zakamdi, odnotowując miejsca, w których łączą się w pary i żerują. W pobliżu jego biura słonie – zwane „leśnymi ogrodnikami” – można zobaczyć, jak kąpią się w basenie lub piją słodką wodę z wielu źródeł.

Zasady FSC mają również silne znaczenie społeczne. Tereny Precious Wood są wyznaczane zgodnie z „zainteresowaniem lasami” lokalnych społeczności, mówi Zakamdi, dzięki czemu leśnicy mogą uniknąć wycinania drzew o znaczeniu kulturowym.

Precious Woods pokrywa także wynagrodzenia i zakwaterowanie nauczycieli.
Precious Woods pokrywa także wynagrodzenia i zakwaterowanie nauczycieli.

Praca jest oferowana w pierwszej kolejności miejscowej ludności, a firma zainwestowała w szkoły i inne obiekty, aby rodziny pracowników mogły korzystać z usług w tym odległym obszarze. Celem jest „promowanie życia ludzi w lesie”.

Drewno tropikalne ma wyjątkowe właściwości, dodaje Zakamdi, „drewna zawsze będziemy potrzebować, ale ważna jest pewność, skąd pochodzi”.

Potężne wrota śluz w Amsterdamie mogą nie być opatrzone fizyczną etykietą FSC, jak inne produkty, ale mieszkańcy miasta mogą być pewni, że chroniące je drewno nie przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza.