O nas
Kontakt

Dochodzenie EBU ujawnia agresywną „rusyfikację” na okupowanej Ukrainie

Laura Kowalczyk

Dochodzenie EBU ujawnia agresywną „rusyfikację” na okupowanej Ukrainie

Sieć dziennikarstwa śledczego Europejskiej Unii Nadawców twierdzi, że Moskwa systematycznie wymazuje ukraińską tożsamość na nielegalnie zaanektowanych terytoriach wschodnich. W raporcie stwierdzono, że „łamanie lub ignorowanie przepisów Rosji może utrudnić przetrwanie”.

W wyniku szeroko zakrojonego dochodzenia trwającego kilka miesięcy Sieć Dziennikarstwa Śledczego EBU odkryła, że ​​milionom ludzi mieszkających w okupowanych lokalizacjach, w tym w Doniecku, Ługańsku oraz części Chersonia i Zaporoża, odmawia się dostępu do podstawowych usług, takich jak emerytury i opieka zdrowotna oraz swobodne przemieszczanie się, chyba że podejmą się Obywatelstwo rosyjskie i przysięgać wierność Rosji.

Mieszkańcy powiedzieli dziennikarzom, że władze rosyjskie zagroziły odebraniem dzieci rodzicom nieposiadającym rosyjskich paszportów.

Nowe ustawodawstwo podpisane przez prezydenta Rosji Władimira Putina w kwietniu stanowi, że mieszkańcy, którzy nie uzyskają obywatelstwa do lipca 2024 r., będą uważani za „obcokrajowców lub bezpaństwowców” i podlegać deportacji.

Z raportu dziennikarzy wynika, że ​​w miejscach, gdzie obowiązują moskiewskie zasady, ich złamanie może utrudnić przetrwanie, ale przestrzeganie ich może oznaczać ściganie państwa ukraińskiego za współpracę.

Według dochodzenia EBU relacje naocznych świadków i ekspertów ujawniają przypadki stosowania tortur, przymusu, deportacji, wymazywania kultury i indoktrynacji wojskowej, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, a w niektórych przypadkach równoznaczne z możliwymi zbrodniami wojennymi.

Rozmówcy mówili o bezlitosnej prorosyjskiej propagandzie.

„Zadaniem Rosjan było wyeliminowanie istnienia państwa ukraińskiego tu, w obwodzie chersońskim” – powiedział Aleksander Samoilenko, przewodniczący Rady Obwodowej Chersoniu.

„I zasugerowanie, że mieszkali i mieszkają tu mieszkańcy „Noworosji”, czyli „małych Rosjan”, jak ich nazywano. I że ludzie, którzy tu mieszkają, nie mają nic wspólnego z państwem ukraińskim, ukraińską kulturą i tak dalej.”

Z raportu wynika, że ​​Moskwa wpływa na młodsze pokolenie poprzez program nauczania.

Lekcje w szkole prowadzone są w języku rosyjskim, a historia z rosyjskiej perspektywy.

Podręczniki ukraińskie są zakazane.

Agnes Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International, powiedziała, że ​​system edukacji ma na celu wymazanie ukraińskiej tożsamości dzieci.

„Podręcznik jest w zasadzie narzędziem propagandy. To odmawianie ukraińskim dzieciom dostępu do własnej kultury i własnej historii. I próbuje przekształcić te dzieci w modelowego obywatela, jakim Rosja chce, żeby się stały” – stwierdziła.

Od zeszłorocznej inwazji wojskowej nasiliły się tak zwane wysiłki rusyfikacyjne we wschodniej Ukrainie.

Ukraińscy historycy twierdzą, że Kreml robi wszystko, co w jego mocy, aby zdobyć serca i umysły miejscowej ludności.

Przejęła kontrolę nad mediami, ustawiając w przestrzeni publicznej billboardy ze zdjęciami rosyjskich carów i dowódców.

Sieć Dziennikarstwa Śledczego EBU, korzystając z umiejętności dziennikarzy z DR, LRT, ORF, RSI, RTVE i UA:PBC członków EBU, przeprowadziła ponad 20 wywiadów z ekspertami, świadkami i ofiarami tortur, aby ujawnić te kwestie.

Moskwa odmówiła zaproszenia na wywiad na potrzeby raportu.