O nas
Kontakt

Domowe czy gotowe: francuskie restauracje zmuszone do ujawnienia źródeł żywności

Laura Kowalczyk

Domowe czy gotowe: francuskie restauracje zmuszone do ujawnienia źródeł żywności

Domowe czy gotowe – to pytanie, które możesz sobie zadać, przesuwając jedzenie po talerzu we francuskiej restauracji. Teraz rząd chce, aby restauracje informowały gości, gdy posiłki nie są świeżo przygotowane na miejscu, aby uratować kulinarną reputację Francji.

Jeśli pojedziesz do Francji i usiądziesz w ładnym bistro w Paryżu, aby delektować się przysmakami kuchni francuskiej, możesz znaleźć… jedzenie industrialne.

Nie musi to koniecznie oznaczać, że jest ono pozbawione smaku i trudne do spożycia, ale w wielu miejscach po prostu taniej i praktyczniej jest kupować masowo produkowane i mrożone posiłki.

Może to dziwić w kraju, którego gastronomia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale restauracje spotykają się z krytyką za używanie gotowych dań, kupowanych od hurtowników.

Według nagrodzonego 2 gwiazdkami Michelin szefa kuchni, Thierry’ego Marxa, tylko połowa ze 175 000 restauracji we Francji serwuje domowe jedzenie. „Wielu z nich cierpi, ponieważ porównuje się ich cenowo do innych, którzy korzystają z dań gotowych, a nawet ultraprzetworzonych, nie informując o tym swoich klientów” – wyjaśnia.

Konsumenci muszą wiedzieć, co mają na talerzu i jak to zostało przygotowane

Olivia Grégoire, minister handlu

Dlatego francuski rząd chce, aby restauracje określały, kiedy posiłki nie były przygotowywane od podstaw.

„Wyraźna i obowiązkowa wzmianka poinformuje, czy dania są domowe, czy nie” – oznajmiła Olivia Gregoire, francuska minister handlu.

Jasne oświadczenie musi wskazywać, czy danie jest domowej roboty, czy nie – powiedziała francuska minister handlu Olivia Grégoire

Gospodarka domowa

Ale jeśli ta etykieta „fait maison” wydaje ci się znajoma, powodem jest to, że tak naprawdę już istnieje.

Już w 2014 roku Francja stworzyła pierwsze logo „domowej roboty”, które można było wykorzystać do identyfikacji dań przygotowywanych na miejscu z surowców. Jednak ta opcjonalna etykieta nie przekonała konsumentów i właścicieli restauracji, dla których nie była wystarczająco rygorystyczna.

„To był uniwersalny produkt, który mógł obejmować mrożonki lub gotowy do podania „tatar” – twierdzi szef kuchni Xavier Denamur, właściciel pięciu restauracji w Paryżu.

Połowa francuskich restauracji serwuje dania domowej roboty
Połowa francuskich restauracji serwuje dania domowej roboty

Od czasu tej klapy we Francji pojawiły się inne certyfikaty i standardy, które być może widziałeś już na frontach restauracji.

Znak „Restauracja Jakości” wprowadzony przez grupę czołowych francuskich szefów kuchni w celu wyróżnienia „profesjonalistów zajmujących się jakością i domowym cateringiem” jest szeroko stosowany w całym kraju.

Kolejna znana marka „Maître restaurator” gwarantuje użycie co najmniej 80% świeżych produktów.

Alain Fontaine, szef Francuskiego Stowarzyszenia Maître Restaurateurs, z entuzjazmem przyjął oświadczenie ministerstwa.

„Wprowadzenie obowiązku wzmianki domowej roboty to świetna inicjatywa, która „utworzy miejsca pracy” i „uspokaja klientów”, zwłaszcza przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 r.

Czy będzie gotowy na igrzyska olimpijskie?

Planowanie i przygotowania do największego wydarzenia sportowego na świecie trwają pełną parą, a wydarzenie to jest powszechnie postrzegane jako działanie reklamowe mające na celu promocję France PLC. Ale czy środek będzie gotowy na czas?

Thierry Marx ma taką nadzieję: „byłaby to okazja do „rzucenia światła na francuską gastronomię”.

Francuska minister handlu Olivia Grégoire chce, aby ten nowy przepis stał się obowiązkowy do 2025 r. Jednak kilkutygodniowe dyskusje z właścicielami przedsiębiorstw przemysłowych i restauracji mają rozpocząć dokładne określenie sposobu jego prezentacji.

„Może to być na przykład gwiazdka odnosząca się do dania na dole menu. Jest to mniej uciążliwe i łatwiejsze do wdrożenia dla właścicieli restauracji” – sugeruje Alain Fontaine.

Rząd francuski planuje również nałożyć na francuską agencję ds. ochrony konsumentów i oszustw zwiększenie liczby kontroli pod kątem wprowadzającego w błąd stosowania etykiety lub nieprzestrzegania przepisów.

Dom jest tam gdzie serce

W międzyczasie, jeśli podróżujesz do Francji i usiądziesz w przyjemnym bistro, oto kilka wskazówek od francuskiego smakosza, jak unikać gotowych ulubionych potraw, takich jak boeuf bourguignon i blanquette cielęce.

– Jeśli w menu jest zbyt wiele możliwości wyboru (powiedzmy więcej niż 15 dań głównych), bądź ostrożny.

– Sprawdź, czy dania nie są „zbyt proste” jak konfitowana kaczka, gratin dauphinois, ciasto pasterskie, a nawet mus czekoladowy. Posiłki te będą prawdopodobnie przygotowywane przez dostawców przemysłowych. (Dlatego wiele restauracji już w swoim menu podaje „domowe” obok dań, jeśli takie są.)

– Jeśli menu nie uwzględnia zmiany pór roku, należy zachować szczególną ostrożność – częściej stosuje się produkty mrożone.

– Kompletne menu w zbyt niskiej cenie również zasługuje na podejrzenie.

– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się zapytać

W całej Francji jest mnóstwo restauracji serwujących pyszne, świeżo przyrządzane jedzenie. Szkoda byłoby nie skosztować (prawdziwych) rozkoszy kuchni francuskiej. Smacznego !

.