O nas
Kontakt

Droga Pétera Magyara od sojusznika Orbana do rywala wyborczego

Laura Kowalczyk

Péter Magyar

Viktor Orban i jego partia Fidesz sprawują władzę od 14 lat i pozornie niezachwianie trzymają się władzy. Jednak w ostatnich miesiącach były sojusznik Péter Magyar wyłonił się jako rywal polityczny i mobilizuje część węgierskiego społeczeństwa przeciwko skrajnie prawicowemu przywódcy kraju.

Peter Magyar zyskał na znaczeniu po skandalu związanym z ułaskawieniem prezydenta w sprawie o molestowanie dziecka. Zrezygnował ze stanowiska administratora publicznego, odchodząc z partii Fidesz i potępiając ją jako autorytarną i skorumpowaną. Od tego czasu Magyar ujawniał jedną rewelację za drugą na temat imprezy, podnosząc swój profil na spotkaniu za spotkaniem. W kwietniu ubiegłego roku zgromadził na ulicach Budapesztu prawie 100 000 ludzi.

Jednoczenie podzielonej opozycji

Magyar uosabia bardziej dynamiczną opozycję, odrzucając podział na lewicę i prawicę, który wcześniej rozdzierał ugruntowaną opozycję. Bez pełnego ujawnienia programu politycznego jemu i jego partii Tisza (co oznacza „szacunek i wolność”) przypisuje się 17–25% zamiarów głosowania w wyborach europejskich.

„To za dużo dla narodu węgierskiego. To za dużo dla całego kraju, ekonomicznie, politycznie, prawnie i etycznie. To za dużo” – oświadczył Magyar w Debreczynie, bastionie Fideszu, gdzie zgromadził na wiecu kilka tysięcy osób.

Nowe wyzwanie dla Fideszu

Wybory europejskie wydają się dopiero pierwszym krokiem, a Magyar już patrzy w przyszłość na wybory parlamentarne w kwietniu 2026 r. Góra Fideszu wydaje się jednak nie do pokonania. Machina polityczna uruchomiona przez Viktora Orbana ma na celu faworyzowanie partii w wyborach. Podobnie Fidesz wprowadził liczne reformy osłabiające praworządność w kraju, co wywołało liczne wezwania do uporządkowania z Unii Europejskiej, a nawet częściowe zamrożenie środków przeznaczonych dla partii.

„Utrzymanie tego sukcesu w miarę upływu czasu będzie dla niego wyzwaniem. Fidesz zrobi wszystko, aby go zdyskredytować w mediach społecznościowych. A Fidesz ma na to nieograniczone środki” – mówi Melani Barlai, politolog i współzałożycielka Unhack Democracyorganizacji pozarządowej zajmującej się monitorowaniem procesów wyborczych w Europie.

Wybory europejskie rozpoczynające się 9 czerwca wybierze 21 węgierskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Tego samego dnia na Węgrzech odbędą się wybory samorządowe, co będzie pierwszym krokiem na szczeblu krajowym w nowym kontekście opozycji. Bitwa na Węgrzech będzie jednym z najciekawszych pojedynków cyklu wyborczego.