O nas
Kontakt

Druga szczepionka na malarię dostaje zielone światło WHO, torując drogę do globalnego wdrożenia

Laura Kowalczyk

Druga szczepionka na malarię dostaje zielone światło WHO, torując drogę do globalnego wdrożenia

Jest to druga szczepionka przeciwko malarii zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła nową szczepionkę przeciwko malarii, torując drogę do jej wprowadzenia na obszarach, gdzie codziennie umierają dzieci z powodu tej choroby.

Agencja stwierdziła, że ​​szczepionka R21/Matrix-M opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu malarii u dzieci.

Prawie pół miliona dzieci umiera co roku z powodu malarii przenoszonej przez komary.

Wykazano, że nowa szczepionka R21 zmniejsza liczbę objawowych przypadków malarii o 75% w ciągu roku po podaniu 3 dawek. Według WHO czwarta dawka podana rok później zachowała wysoką skuteczność.

Pierwszą szczepionkę przeciwko malarii, szczepionkę RTS,S (zwaną Mosquirix), zalecono w 2021 r. w następstwie wyników programu pilotażowego przeprowadzonego w Ghanie, Kenii i Malawi. Wykazano, że jego skuteczność maleje z biegiem czasu.

„Jako badacz malarii marzyłem o dniu, w którym będziemy dysponować bezpieczną i skuteczną szczepionką przeciwko malarii. Teraz mamy dwie” – powiedział w oświadczeniu dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

„Popyt na szczepionkę RTS,S znacznie przewyższa podaż, zatem ta druga szczepionka jest niezbędnym dodatkowym narzędziem umożliwiającym szybszą ochronę większej liczby dzieci i przybliżającym nas do naszej wizji przyszłości wolnej od malarii”.

„Szczepionka może uratować życie”

Według WHO co najmniej 28 krajów afrykańskich planuje wprowadzić tę najnowszą szczepionkę przeciwko malarii do programów szczepień. Oczekuje się, że wprowadzenie obu szczepionek nastąpi również w przyszłym roku.

Według WHO szczepionka przeciwko malarii R21 jest również opłacalna, a jej cena wynosi od 2 do 4 dolarów (1,90 do 3,80 euro).

„Szczepionka jest łatwa do wdrożenia, opłacalna i niedroga, gotowa do dystrybucji na obszarach, gdzie jest najbardziej potrzebna, i może uratować setki tysięcy istnień ludzkich rocznie” – powiedział Adrian Hill, profesor wakcynologii na Uniwersytecie im. Oksford.

Indyjski Instytut Serum ma zdolność produkcyjną wynoszącą 100 milionów dawek rocznie, która zostanie podwojona w ciągu najbliższych dwóch lat, jak podaje Uniwersytet Oksfordzki.

„W połączeniu ze środkami w zakresie zdrowia publicznego, takimi jak stosowanie moskitier nasączonych środkami owadobójczymi, szczepionka ta może pomóc ocalić i poprawić życie milionów dzieci i ich rodzin” – stwierdzono w oświadczeniu uniwersytetu.

Eksperci powiedzieli Associated Press, że szczepionka ta nie zakończy walki z malarią, ale można ją dodać do arsenału narzędzi do walki z malarią, aby chronić więcej dzieci.

W badaniu klinicznym III fazy wzięło udział 4800 dzieci z Burkina Faso, Kenii, Mali i Tanzanii.

Szacuje się, że w 2021 r. na całym świecie odnotowano 247 milionów przypadków malarii, przy czym w krajach afrykańskich odnotowano 95% przypadków i 96% zgonów.

WHO twierdzi, że dzieci poniżej 5. roku życia są przyczyną 80 procent wszystkich zgonów z powodu malarii w regionie Afryki.