W czwartek duński gigant farmaceutyczny Novo Nordisk ogłosił inwestycję we francuskim zakładzie produkcyjnym w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i produkcji niezwykle popularnego leku przeciw otyłości.
W czwartek duński gigant farmaceutyczny Novo Nordisk ogłosił inwestycję we francuskim zakładzie produkcyjnym w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i produkcji niezwykle popularnego leku przeciw otyłości.
W umowie zawartej oficjalnie z prezydentem Emmanuelem Macronem spółka Novo Nordisk oświadczyła, że zainwestuje ponad 15 miliardów koron duńskich (2,1 miliarda euro) w istniejący obiekt w Chartres, na południowy zachód od Paryża.
Inwestycja „znacznie zwiększy wydajność zakładu produkcyjnego”, aby zaspokoić popyt na „leki innowacyjne” – stwierdziła firma.
Wyceniana na 460 miliardów dolarów (421 miliardów euro) firma Novo Nordisk jest najcenniejszą firmą w Unii Europejskiej dzięki rosnącemu wykorzystaniu jej leków przeciwcukrzycowych jako pochodnych odchudzania.
Duńska firma odkryła, że jej lek Semaglutide, pierwotnie przeznaczony na cukrzycę, jest również skuteczny w walce z otyłością, co daje mu ogromny globalny potencjał.
Lek sprzedawany pod nazwą Wegovy w Stanach Zjednoczonych, Danii, Norwegii i Niemczech pomaga pacjentom z przewlekłą nadwagą, stymulując wydzielanie insuliny i działając jako środek tłumiący apetyt.
Firma finansowa Goldman Sachs przewidziała w zeszłym miesiącu, że światowy rynek leków przeciw otyłości (AOM) może wzrosnąć do 100 miliardów dolarów (91,5 miliarda euro) do 2030 roku. Obecnie jest wyceniany na nieco poniżej sześciu miliardów (5,5 miliarda euro).
Od 1975 r. wskaźniki otyłości na całym świecie wzrosły niemal trzykrotnie i według przewidywań będą nadal rosły.
Goldman twierdzi, że w samych Stanach Zjednoczonych do 2030 r. 15 milionów dorosłych prawdopodobnie zostanie poddanych leczeniu przeciw otyłości. Novo Nordisk i rywal Eli Lilly mogą do tego czasu stać się dwoma dominującymi na świecie producentami AOM – kontynuował.
Novo Nordisk podwoi wielkość swojej francuskiej placówki, tworząc 500 stanowisk pracy z 1600 już istniejących. Inwestycje dotyczą produkcji leków przeciwcukrzycowych, wkładów i fiolek, a ich zakończenie ma zostać zakończone w 2028 r.
Novo Nordisk powiedział już w tym miesiącu, że zainwestuje 42 miliardy koron duńskich (55 miliardów euro) w rozbudowę swoich obiektów w Danii.
Francuska prezydencja uznała dążenie Macrona do przyciągnięcia zagranicznych inwestycji przemysłowych do Francji w ramach umowy z Novo.
„To jedna z największych inwestycji przemysłowych w naszym kraju w tym roku” – powiedział Macron po obejrzeniu obiektu.
Takie inwestycje „leżą u podstaw suwerenności sektora przemysłowego i zdrowotnego, do której dążymy” – stwierdził.
Transakcja Novo Nordisk jest następstwem zobowiązania w wysokości 6,7 miliarda euro na produkcję i recykling akumulatorów elektrycznych przez firmy azjatyckie.
W maju podczas konferencji inwestycyjnej „Wybierz Francję” zorganizowanej przez Macrona ogłoszono inwestycję o wartości 500 mln euro przez Pzifer, amerykańską firmę farmaceutyczną.
Urażony ostatnimi niedoborami leków we Francji, w tym podstawowych antybiotyków i paracetamolu w postaci leków przeciwbólowych, rząd zapragnął przywrócić produkcję farmaceutyczną do kraju.
Firma Novo Nordisk wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku uzyska pełną zgodę organów regulacyjnych na sprzedaż Wegovy jako leku przeciw otyłości we Francji.