O nas
Kontakt

Duńskie Novo Nordisk i południowoafrykańskie Aspen będą produkować insulinę dla afrykańskich pacjentów

Laura Kowalczyk

Duńskie Novo Nordisk i południowoafrykańskie Aspen będą produkować insulinę dla afrykańskich pacjentów

W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że ​​w Afryce na cukrzycę choruje 24 miliony dorosłych, a do roku 2045 liczba ta ma wzrosnąć do 55 milionów.

Duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk podpisała umowę z południowoafrykańską firmą Aspen Pharmacare na produkcję insuliny ludzkiej dla pacjentów z cukrzycą w Afryce, gdzie zapotrzebowanie na tę ratującą życie terapię jest ogromne.

Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziły, że posunięcie to będzie miało „znaczący wpływ na walkę z cukrzycą” w Afryce.

Firma Novo Nordisk zatrudniła firmę Aspen do konwersji insuliny na gotowe dawki w swoim zakładzie w Gqeberha w Republice Południowej Afryki, podały firmy ogłaszając partnerstwo we wtorkowych oświadczeniach.

Prognozują produkcję 16 milionów fiolek w 2024 r., roczną ilość potrzebną do leczenia 1,1 miliona pacjentów w Afryce oraz zwiększenie ilości insuliny wystarczającej do leczenia 4,1 miliona pacjentów z cukrzycą rocznie na kontynencie do 2026 r. Produkcja rozpocznie się na początku przyszłego roku. rok.

Insulina będzie dystrybuowana do krajowych organów ds. zdrowia i organizacji pozarządowych w ramach „taniego” systemu przetargowego, powiedział Novo Nordisk. Na początku września firma stała się najcenniejszą spółką w Europie, napędzaną popytem na leki przeciwcukrzycowe i odchudzające Ozempic i Wegovy.

W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że ​​w Afryce na cukrzycę choruje 24 miliony dorosłych, a do roku 2045 liczba ta ma wzrosnąć do 55 milionów.

Liczba przedwczesnych zgonów z powodu cukrzycy w Afryce jest wyższa niż średnia światowa i tylko połowa afrykańskich pacjentów chorych na przewlekłą cukrzycę typu 1 – najczęstszą postać występującą u dzieci – ma dostęp do absolutnie potrzebnej insuliny, podaje WHO.

Aspen wydała ponad 300 milionów dolarów na swój zakład na południowym wybrzeżu Republiki Południowej Afryki, który podczas pandemii służył do kompletowania szczepionek przeciwko Covid-19.

Pandemia Covid-19 uwydatniła trudności afrykańskiego sektora zdrowia w produkcji i dostarczaniu własnych leków i szczepionek dla kontynentu liczącego 1,3 miliarda ludzi.

WHO twierdzi, że 95% wszystkich leków stosowanych w Afryce pochodzi z importu i istnieje pilna potrzeba zwiększenia lokalnej produkcji. Aby przytoczyć tylko dwa przykłady podatności kontynentu na choroby, według WHO ponad 90% zgonów z powodu malarii na świecie i 70% wszystkich osób żyjących z HIV/AIDS ma miejsce w Afryce.