Stwierdzono, że statek przechwycony przez irlandzką marynarkę wojenną u wybrzeży Cork przewoził największy ładunek kokainy, jaki kiedykolwiek przejęły władze irlandzkie.
Dwóm mężczyznom postawiono w Irlandii zarzuty w związku z rekordowym w kraju przejęciem ponad 2,2 tony kokainy na pokładzie statku towarowego o wartości szacunkowej 157 mln euro.
Według policji jest to największa konfiskata narkotyków w historii Irlandii.
Według irlandzkiej prokuratury obu mężczyznom, pochodzącym z Wielkiej Brytanii i Ukrainy, postawiono zarzuty udziału w spisku mającym na celu import narkotyków.
Obydwoje zostali uratowani, gdy łódź rybacka, na której podróżowali, osiadła na mieliźnie na mieliźnie u południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii.
Według policji łódź próbowała odzyskać ładunek z frachtowca „MV Matthew” zarejestrowanego w Panamie.
Irlandzka marynarka wojenna przechwyciła we wtorek statek u wybrzeży Cork i odkryła kokainę, która według śledczych pochodziła z kolumbijskiego kartelu i była przeznaczona dla Europy kontynentalnej.
W następstwie zajęcia aresztowano pięciu innych mężczyzn z Iranu, Ukrainy i Holandii.
W tym roku doszło do jednych z największych w historii przypadków kradzieży narkotyków, w tym do wielu krajów przechwyconych w szczególności dostaw z Ameryki Łacińskiej.
W sierpniu celnicy w Holandii skonfiskowali w ramach jednej przesyłki ponad osiem ton kokainy. Uważa się, że przesyłka pochodziła z Ekwadoru i była warta około 600 milionów euro.
W sierpniu podczas jednej z operacji w Hiszpanii wyłapano dziewięciotonową przesyłkę pakowanej kokainy ukrytą w dostawie bananów z Ekwadoru. Paczki były oznaczone różnymi nazwami marek, a także symbolami nazistowskimi, które prawdopodobnie oznaczały ponad 30 różnych zorganizowanych grup przestępczych, do których miały dotrzeć.
Na początku roku władze hiszpańskie przechwyciły kolejne 6,5 tony narkotyku, tym razem w transporcie bananów z Kolumbii.
Według unijnej agencji ds. narkotyków EMCDDA i Europolu europejskie organizacje przestępcze współpracują obecnie ściślej z producentami kokainy z Ameryki Południowej, w tym w procesie produkcji.
Wartość kontynentalnego rynku kokainy szacuje się na około 10,5 miliarda euro rocznie.