Pokojowy ruch oporu obywatelskiego Just Stop Oil, który żąda od rządu Wielkiej Brytanii wstrzymania wszelkich przyszłych licencji na rozwój i produkcję paliw kopalnych, znów jest w akcji. Tym razem działacze klimatyczni rozbili szybę chroniącą obraz Velazqueza w londyńskiej National Gallery.
Dwóch protestujących przeciwko zmianom klimatycznym zostało aresztowanych w poniedziałek (6 listopada) po rozbiciu szklanego panelu ochronnego zasłaniającego słynny obraz olejny Diego Velázqueza w londyńskiej Galerii Narodowej.
Dwóch aktywistów z grupy Just Stop Oil zaatakowało małymi młotkami „Toaletę Wenus” Velázqueza, znaną również jako „Wenus Rokeby’ego”.
Organizacja Just Stop Oil, która wcześniej prowadziła podobne protesty wymierzone w słynne dzieła sztuki i budynki publiczne, stwierdziła, że poniedziałkowa akcja polegała na żądaniu od rządu Wielkiej Brytanii natychmiastowego wstrzymania wszelkich licencji na poszukiwanie, rozwój i produkcję paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii.
Grupa stwierdziła, że obie aktywistki zdecydowały się zaatakować XVII-wieczny obraz olejny Velázqueza, jedno z najsłynniejszych arcydzieł hiszpańskiego artysty, ponieważ został on wcześniej wycięty w ramach ruchu sufrażystek wzywającego do praw kobiet w 1914 r.
W wywiadzie dla TylkoGliwice Culture przedstawiciel Just Stop Oil powiedział nam, że zainspirowały je już wcześniej inne pokojowe ruchy obywatelskie, w tym sposób, w jaki Afroamerykanie zdobyli prawo głosu oraz sposób, w jaki zdobywano przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.
Just Stop Oil powiedział, że protestujący wbili młotkiem w szklany panel, a następnie powiedzieli ludziom w galerii: „Kobiety nie zdobyły głosu poprzez głosowanie. Czas na czyny, a nie słowa.”
„Polityka nas zawodzi. Zawiódł kobiety w 1914 roku i zawodzi nas teraz” – dodali.
Policja podała, że oboje zostali aresztowani pod zarzutem popełnienia wyrządzonych szkód. Galeria Narodowa podała, że obraz został usunięty z ekspozycji, aby konserwatorzy mogli go obejrzeć.
„Wyglądało na to, że para uderzyła w „Toaletę Wenus” („Wenus z Rokeby”) Velázqueza czymś, co wyglądało na młotki ratunkowe. Pomieszczenie zostało oczyszczone z gości i wezwano policję” – podało muzeum w oświadczeniu.
Muzeum dodało, że wkrótce potem pomieszczenie zostało ponownie otwarte, a inny obraz zastąpił Velázqueza, na którym wisiał.
„Toaleta Wenus” przedstawia nagą Wenus, boginię miłości, leżącą na łóżku tyłem do widza, podczas gdy jej syn Kupidyn przykłada jej lustro do twarzy. W 1914 r. sufrażystka Mary Richardson za cel postawiła obraz, aby zaprotestować przeciwko uwięzieniu innej działaczki na rzecz praw kobiet Emmeline Pankhurst. Obraz doznał wówczas kilku rozcięć, ale został później naprawiony.
Będąc częścią fali młodych grup protestujących na całym świecie, Just Stop Oil jest wspierany przez amerykański Fundusz na rzecz Kryzysu Klimatycznego, utworzony w celu wspierania destrukcyjnych protestów ekologicznych. W ubiegłym roku dwóch aktywistów rzuciło dwie puszki zupy pomidorowej na „Słoneczniki” Vincenta van Gogha, także w Galerii Narodowej, w ramach protestu przeciwko wydobyciu paliw kopalnych. Nie uszkodziły obrazu, który został pokryty szkłem.