Street Party w Edynburgu jest obecnie uważane za święto Nowego Roku z listy życzeń.
Gdy zbliża się północ, ciemne grupy gromadzą się na lodowatym zboczu jednego z siedmiu wzgórz, z których roztacza się widok na miękkie żółte światła Edynburga.
Telefony wskazują minutę do północy, a odliczanie rozpoczyna się sporadycznie na zboczu wzgórza, aż do pierwszej eksplozji smug światła w górę od czarnej sylwetki zamku, oficjalnie oznaczającej koniec roku.
Stolica Szkocji znana jest jako jedno z najlepszych miejsc do świętowania Nowego Roku, ma nawet własne określenie na obchody – Hogmanay.
Dzięki spektakularnemu programowi wydarzeń i centrum miasta mieniącemu się świątecznymi dekoracjami, oto dlaczego warto zadzwonić w 2024 roku do Edynburga.
Jak wygląda święto Hogmanay w Edynburgu?
Hogmanay to szkockie słowo oznaczające ostatni dzień starego roku, a w Edynburgu stało się ono również synonimem świątecznej zabawy o imponujących rozmiarach.
Każdego roku w stolicy uroczystości bożonarodzeniowe płynnie przechodzą w obchody Nowego Roku, który w Szkocji trwa do 2 stycznia z dodatkowym świętem państwowym.
W tym roku przypada 30. rocznica pierwszej oficjalnej imprezy ulicznej w Hogmanay, która odbyła się na Princes Street, a wydarzenie to jest obecnie uważane za święto Nowego Roku „z listy życzeń”.
Jak świętować Nowy Rok w Edynburgu
Procesja z pochodniami w Edynburgu
Czterodniowy program Hogmanay w Edynburgu rozpoczyna się 29 grudnia płonącą procesją z pochodniami (przywróconą po odwołaniu w zeszłym roku).
W tym wydarzeniu około 20 000 uczestników unosi w górę wysokie, płonące stożki i paraduje przez stare miasto, tworząc hipnotyzującą rzekę ognia.
To hałaśliwe, archaiczne wydarzenie z udziałem artystów ognia, zespołów piszczałkowych i perkusistów podpalających tłum.
Potężni Wikingowie z południowych Szetlandów Oddział Helly Aa’ Jarl odziani w futra i wymachujący tarczami prowadzą mrożącą krew w żyłach procesję.
Za każdy sprzedany bilet 2 funty (2,30 euro) przekazywane są szkockiej organizacji charytatywnej na rzecz bezdomnych Social Bite.
Impreza uliczna Hogmanay w Edynburgu
Kulminacją Hogmanay jest słynna na całym świecie impreza uliczna w Edynburgu, która w 2006 roku przyciągnęła tak wielu biesiadników, że liczba biletów musiała zostać ograniczona.
Imprezowicze tłoczą się na Princes Street (zamkniętej dla samochodów wraz z okolicznymi drogami) na karnawałową noc pełną muzyki na żywo, dud i bębnów, psychodelicznych artystów ulicznych i ulicznego jedzenia.
W parku biegnącym wzdłuż Princes Street – pod majestatycznym zamkiem na szczycie skalistego wzniesienia – miłośnicy hulanek mogą również wziąć udział w Koncercie w ogrodach.
W tym roku nagłówkiem PULP będą ikony kultury, a goście specjalni Hot Chip wykonają set DJ-ski.
Noworoczne fajerwerki w Edynburgu
Z wybiciem północy w Edynburgu wybucha pirotechnika. Ukoronowaniem pokazu sztucznych ogni rozpoczyna się z zamku, gdzie z ciemnych blanków wznoszą się rakiety i fontanny.
Po zakończeniu olśniewającego pokazu ludzie w całym mieście łączą się z przyjaciółmi i nieznajomymi, aby zaśpiewać uroczystą piosenkę Auld Lang Syne – opartą na wierszu szanowanego szkockiego poety Roberta Burnsa – aby pożegnać stary rok.
Pierwsza tradycja Szkocji
Po Warble istnieje jeszcze jedna, wielowiekowa tradycja, w której uczestniczą Szkoci. Pierwsze kroki – które prawdopodobnie sięgają najazdów Wikingów w IX wieku – odnosi się do osoby, która jako pierwsza przekroczyła próg domu w Nowy Rok i przynoszą dobre lub złe szczęście.
W całej Szkocji goście wchodzą do domów przyjaciół i sąsiadów, niosąc prezenty, takie jak węgiel, kruche ciastko czy whisky, jako symbole szczęścia.
Wysocy, ciemnowłosi mężczyźni podobno przynoszą najwięcej szczęścia, być może dlatego, że w epoce ataków Wikingów nieznajomy blondyn pod twoimi drzwiami był powodem do niepokoju.
Jeśli jesteś gościem w Edynburgu, możesz dołączyć do bezpłatnych wydarzeń First Footin’ na starym i nowym mieście, podczas których od 14:00 do 18:00 można posłuchać muzyki na żywo i występów w różnych pubach i miejscach.
Potrzebujesz biletów na Edynburg Hogmanay?
Niektóre wydarzenia są biletowane, w tym procesja z pochodniami za 20 funtów (23 euro), impreza uliczna za 28,50 funtów (32,80 euro) i koncert w ogrodach za 72,50 funtów (83,40 euro).
Inne wydarzenia, w tym First Footin’, są niebiletowane. Fajerwerki na zamku można bezpłatnie oglądać w różnych miejscach w Edynburgu, w tym w Inverleith Park, Calton Hill lub Bruntsfield Links.