Od Opery Kantońskiej po aukcje najlepszych kolekcji sztuki współczesnej… Odkryj dynamicznie rozwijającą się scenę artystyczną i kulturalną Hongkongu w dzielnicy West Kowloon.
Zbudowana na zrekultywowanym terenie w Porcie Wiktorii i rozciągająca się na 40 hektarach, nowa dzielnica kulturalna West Kowloon w Hongkongu jest jednym z największych i najbardziej ambitnych projektów kulturalnych na świecie. Jest to także centrum biznesów związanych ze sztuką, gdzie domy aukcyjne takie jak Phillips otworzyły swoje nowe siedziby.
Xiqu Centre: nowa siedziba opery kantońskiej
Centrum Xiqu, położone na wschodnim krańcu dzielnicy, kuszące wejściem przypominającym kurtynę sceniczną. Ten imponujący budynek architektoniczny, otwarty w 2019 roku, jest nową siedzibą opery kantońskiej.
W budynku znajduje się teatr Wielki, który może pomieścić do 1073 widzów, a także bardziej „intymny” teatr Tea House. Został zaprojektowany w stylu herbaciarni w Hongkongu z początku XX wieku i był domem dla charakterystycznego Tea House Theatre Experience — przedstawienia z narracją fragmentów opery kantońskiej, idealnego dla nowej publiczności.
W centrum odbywają się nie tylko wspaniałe przedstawienia teatralne, ale także pokazy filmów, warsztaty, sympozja i coroczny Festiwal Oper Chińskich.
Opera kantońska: modernizacja sceny sztuki starożytnej
Chińska opera jest formą sztuki mającą tysiące lat. Uważa się, że jego początki sięgają dynastii Tang pod rządami cesarza Ming Huanga (712-755), który stworzył pierwszą w kraju trupę teatralną; Ogród Gruszkowy.
Dokładne początki opery kantońskiej, znanej również jako „dramat z Guangdong”, są przedmiotem dyskusji, ale można je prześledzić aż do XVI-wiecznej dynastii Ming, za panowania cesarza Jiajing (1522-1566). Uważa się, że forma sztuki rozwinęła się w prowincji Guangdong w XII wieku za czasów dynastii Song.
Według Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu%20z%20%20Ming%20dynastii.), „Jest to mieszanka różnych stylów operowych, takich jak melodie Yiyang i Kun z dynastii Ming, opera Xiqin i Han z wczesnej dynastii Qing, opery regionalne z prowincji Jiangsu, Henan, Anhui, Hunan, Hebei i Guangxi, a także lokalną muzykę Guangdong i tradycję opowiadania historii poprzez piosenkę.”
Jedną z kluczowych różnic między operą chińską i kantońską jest język: opera chińska jest zwykle wykonywana w języku mandaryńskim, podczas gdy drugi styl jest wykonywany w języku kantońskim, dominującym języku używanym w Hongkongu.
W 2009 roku opera kantońska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Ale wspaniała opera to nie wszystko, co ma do zaoferowania dzielnica West Kowloon. Miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy również mogą prowadzić tu działalność gospodarczą.
Rozwój biznesu artystycznego w West Kowloon
Region Azji i Pacyfiku jest wiodącą siłą w światowym handlu dziełami sztuki. Łatwe podróżowanie, światowej klasy infrastruktura i bezpłatny port dla dzieł sztuki sprawiają, że Hongkong jest strategicznym „obowiązkiem” dla każdej firmy artystycznej.
Globalny aukcjoner Phillips, mający tu swoją siedzibę od 2015 roku, podjął decyzję o rozszerzeniu swojej obecności w regionie, otwierając wiosną tego roku nową siedzibę w dzielnicy.
„_Zdecydowaliśmy się zamieszkać tutaj, w Zachodnim Kowloon, który jest bez wątpienia jedną z wiodących dzielnic kulturalnych na świecie, z Muzeum M+ dosłownie zaledwie dziesięć metrów dalej, a Muzeum Pałacowe w Hongkongu tuż obok, ponieważ dodaje piękna synergia między stroną muzealną a komercyjną_” – wyjaśnia Jonathan Crockett, prezes domu aukcyjnego Phillips.
Nowa siedziba główna w Azji zajmuje ponad 52 000 m2 na sześciu piętrach, a wszystkie służą do wystawiania i handlu najlepszymi dziełami sztuki współczesnej.
Phillips to pierwszy dom aukcyjny w Hongkongu posiadający stałą, specjalnie wybudowaną przestrzeń wystawienniczą z salą sprzedaży, biurami, kawiarnią i salonem VIP, umożliwiającą całoroczne wydarzenia i aukcje dla kolekcjonerów dzieł sztuki.
Wywołując emocje wśród tętniącej życiem azjatyckiej społeczności artystycznej, Hongkong szybko umacnia swoją reputację światowego centrum sztuki, łączącego współczesność z tradycją.