O nas
Kontakt

Dziennikarze palestyńscy przyznali Światową Nagrodę Wolności Prasy

Laura Kowalczyk

FILE - A relative mourns Palestinian journalist Akram Al-Shafi

Międzynarodowe jury złożone z profesjonalistów z branży mediów wyróżniło dziennikarzy w Gazie, którzy udokumentowali bezlitosne bombardowania ich ojczyzny przez Izrael.

Nigdy wcześniej w najnowszej historii tak wielu dziennikarzy i pracowników mediów nie zginęło tak szybko, jak w ubiegłym roku, głównie w Gazie.

Według biura medialnego Gazy w ciągu zaledwie kilku miesięcy, gdy próbowali relacjonować wojnę, zginęło ponad 140 osób. Zarówno Komitet Ochrony Dziennikarzy, jak i Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy podają tę liczbę na ponad 100.

W czwartek podczas ceremonii w stolicy Chile, Santiago, Nasser Abu Baker, przewodniczący Syndykatu Dziennikarzy Palestyńskich i wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, odebrał w imieniu swoich kolegów w Gazie nagrodę UNESCO.

Stało się to w przededniu Światowego Dnia Wolności Prasy, obchodzonego 3 maja.

Ostrzeżenie nadeszło także od szefa ONZ Antonio Guterresa, który powiedział, że w zeszłym roku pracownicy mediów byli atakowani w każdej części świata.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych uznaje nieocenioną pracę dziennikarzy i pracowników mediów mającą na celu zapewnienie informowania i zaangażowania społeczeństwa. Bez faktów nie możemy zwalczać dezinformacji i dezinformacji. Bez odpowiedzialności nie będziemy mieli silnych polityk. Bez wolności prasy nie będziemy mieli żadnej wolności. Wolna prasa nie jest wyborem, ale koniecznością” – powiedział.

Wolność prasy jest wystawiona na próbę, twierdzi RSF

Z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy grupa nacisku Reporterzy bez Granic (RSF) opublikowała globalny indeks szczegółowo opisujący warunki pracy dziennikarzy w 180 krajach.

W Unii Europejskiej w raporcie „Freedom of the Press Worldwide” warunki pracy dziennikarzy w Grecji, a także w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Ukrainie i Polsce uznano za „problematyczne”.

W Serbii i Albanii warunki określono jako „trudne”. Jeszcze poważniejsza jest sytuacja w Rosji, na Białorusi i w Turcji, którą określa się jako „bardzo poważną”.

Według raportu w Rosji „od czasu inwazji na Ukrainę ponad 1500 dziennikarzy uciekło za granicę”.

Ostrzega również, że „wolność prasy jest wystawiana na próbę” przez partie rządzące na Węgrzech (67.), Malcie (73.) i w Grecji (88.), czyli trzech najniżej sklasyfikowanych krajach UE. Włochy (46.), rządzone przez rząd Giorgii Meloni, również spadły o pięć pozycji.

Jednak w Europie nastąpiła pewna poprawa.

„Środowisko polityczne dla dziennikarstwa poprawiło się w Polsce i Bułgarii… dzięki nowym rządom, które w większym stopniu dbają o prawo do informacji” – czytamy w raporcie.