O nas
Kontakt

Dzisiejsze rynki: Bitcoin w górę o 150%, złoto flirtuje z nowym rekordem

Laura Kowalczyk

Dzisiejsze rynki: Bitcoin w górę o 150%, złoto flirtuje z nowym rekordem

Inwestorzy czekają na dobre wieści z amerykańskiej gospodarki, podczas gdy obawy przed szerszą wojną między Izraelem a Hamasem chwilowo wypchnęły cenę złota na nowy poziom.

Bitcoin osiągnął prawie 42 000 dolarów, nabierając fali dynamiki w związku z oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych w USA, a inwestorzy spodziewają się rychłego zatwierdzenia funduszy Bitcoin znajdujących się w obrocie na rynku amerykańskiej giełdy papierów wartościowych.

Największa kryptowaluta na świecie wzrosła w poniedziałek o ponad 8% powyżej 42 000 dolarów, co stanowi najwyższy poziom od kwietnia 2022 r.

Bitcoin wzrósł w tym roku o ponad 150% – a jego cena wzrosła do 17 140 dolarów rok temu – chociaż obecna cena jest nadal o ponad 40% niższa od najwyższego poziomu w historii z 2021 r.

Tymczasem złoto znów zabłysło, podobnie jak inwestycje w bezpieczne miejsca w czasach niestabilności geopolitycznej.

Niedzielny atak na amerykański okręt wojenny i statki handlowe na Morzu Czerwonym trzymał inwestorów w czujności i podsycił obawy, że wojna między Izraelem a Hamasem może przerodzić się w szerszy konflikt.

Metal szlachetny osiągnął nowy rekordowy poziom w obliczu oczekiwań, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) obniży stopy procentowe w przyszłym roku, a także napięć na Bliskim Wschodzie i słabszego dolara. Cena szybko wzrosła do 2144 dolarów za uncję, co stanowi najwyższy poziom w historii, po czym podczas poniedziałkowego poranka spadła do około 2090 dolarów.

„Rynek jest wrażliwy na wszelkie nasilenie się tego konfliktu” – powiedział Quincy Krosby, główny globalny strateg w LPL Financial. „Myślę, że aktywni menedżerowie, bez względu na wszystko, mają większe szanse na zabezpieczenie swoich zysków, jeśli jest to zwiastun głębszego konfliktu zbrojnego z udziałem Stanów Zjednoczonych”.

Ceny ropy spadają

Pomimo pewnych oczekiwań i rosnących napięć geopolitycznych ceny ropy naftowej spadły pod presją sceptycyzmu inwestorów w związku z ostatnią decyzją OPEC+ o ograniczeniu podaży oraz niepewnością co do światowego popytu na ropę naftową, nawet jeśli ryzyko zakłóceń w dostawach na skutek konfliktu na Bliskim Wschodzie ograniczy straty .

Poniedziałkowy spadek jest uzupełnieniem spadku o 2% w zeszłym tygodniu po ogłoszeniu w czwartek cięć dostaw przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojuszników, w tym Rosję, znanych pod wspólną nazwą OPEC.OPEC+.

W poniedziałek rano kontrakty terminowe na ropę Brent oscylowały powyżej 78 dolarów, a kontrakty terminowe na ropę WTI spadły poniżej 74 dolarów za baryłkę.

Jak dane europejskie wpłynęły na nastroje w poniedziałkowy poranek?

W poniedziałek rano sytuacja na głównych europejskich indeksach giełdowych była mieszana, jedynie niemiecki DAX i hiszpański IBEX 35 odnotowały niewielkie wzrosty po opublikowaniu garści danych, które nadały ton inwestorom.

Nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła do 17,8 mld euro w październiku 2023 r., a eksport spadł o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 126,4 mld euro. Import spadł jednak bardziej dramatycznie do 108,6 miliardów euro, co oznacza spadek o 1,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 16,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie z powodu spadku cen energii.

Tymczasem w Hiszpanii liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne spadła o 24 573, czyli o 0,9%, aby w listopadzie 2023 r. osiągnąć 2,73 mln. Stopa bezrobocia w Hiszpanii w trzecim kwartale 2023 r. wyniosła 11,84%.

Kolejnym pozytywnym wydarzeniem z serca Europy było spowolnienie szwajcarskiej stopy inflacji do najniższego poziomu od dwóch lat. Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny w listopadzie wzrosły o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.

To ostatnia liczba przed kolejną decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) w sprawie stóp procentowych podjętą 14 grudnia. Obecna podstawowa stopa procentowa SNB wynosi 1,75%, a cel inflacyjny mieści się w przedziale od 0% do 2%.

14 grudnia Europejski Bank Centralny (EBC) również odbędzie posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej i inwestorzy uważnie obserwują, czy ostatnie zaskakująco dobre dane o inflacji są na tyle dobre, że pożyczkodawca ze strefy euro może złagodzić swoją restrykcyjną politykę pieniężną.

Jednak wiceprezes EBC Luis de Guindos ostrzegł rynki przed dużą niepewnością podczas poniedziałkowego wydarzenia finansowego, dodając, że „było zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo” – pisze Reuters.

Co może zmotywować inwestorów w tym tygodniu?

Rynki z niecierpliwością wypatrują oznak spowolnienia inflacji i mają nadzieję, że Fed ma już dość podnoszenia stóp procentowych.

Giełdy azjatyckie spadły w poniedziałek głównie w związku z obawami o kondycję gospodarczą Chin. Wyjątkiem były giełdy indyjskie, których wzrost napędzały akcje spółek finansowych i energetycznych, a kluczowe zwycięstwa partii rządzącej w wyborach krajowych ożywiły krajowy rynek.

Giełdy w USA zamknęły się w piątek na najwyższym poziomie od marca 2022 r. po komentarzach prezesa Fed Jaya Powella, które wzbudziły nadzieję, że bank centralny skończył podnosić stopy procentowe i zacznie je obniżać.

W ten sposób w ubiegły piątek S&P 500 (indeks skupiający 500 największych spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych) osiągnął nowy najwyższy poziom w roku 2023.

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie obserwować amerykańskie zapasy ropy i różne raporty dotyczące zatrudnienia w tym kraju, ponieważ oczekuje się, że w przyszłym roku największa gospodarka świata odnotuje szybkie ożywienie i uniknie recesji.

Ponieważ nowe miejsca pracy są wiodącym wskaźnikiem kondycji gospodarczej, wtorkowe oferty pracy JOLT, czwartkowe liczby bezrobotnych i piątkowa stopa bezrobocia z pewnością pobudzą inwestorów.

Następne posiedzenie Fed w sprawie polityki pieniężnej odbędzie się w dniach 12-13 grudnia.

W Europie opublikowane w czwartek dane o PKB i zatrudnieniu w strefie euro mogą rzucić więcej światła na gospodarkę UE, która według obaw może stanąć w obliczu recesji.