Plany wyłączenia finansowania z prawodawstwa UE dotyczącego należytej staranności w zakresie ochrony środowiska nie spotykają się dobrze z organami nadzoru we Frankfurcie
Organy nadzoru bankowego w UE ostro skrytykowały propozycje wyłączenia sektora finansowego z nowych przepisów dotyczących ekologicznego łańcucha dostaw, ponieważ prawodawcy finalizują plany egzekwowania kontroli zrównoważonego rozwoju w spółkach niefinansowych.
Dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw stanowi centralny element unijnych przepisów dotyczących finansów ekologicznych, nakładających na wiele przedsiębiorstw obowiązek identyfikowania i łagodzenia wpływu na środowisko i prawa człowieka.
W szczególności zgodnie z planami przedstawionymi przez Komisję Europejską w lutym 2022 r. większe przedsiębiorstwa mające siedzibę w bloku lub prowadzące handel w bloku musiałyby sprawdzić, czy ich działalność – oraz działalność ich dostawców – nie powoduje szkodliwych zmian klimatycznych.
Jednak dokument, do którego dotarła TylkoGliwice, przygotowany przez hiszpański rząd i datowany na 13 listopada, sugeruje, że ustawodawcy chcą usprawiedliwić firmy finansowe z wprowadzenia tych środków, co nie cieszy się uznaniem we Frankfurcie.
Hiszpania przewodniczy obecnie negocjacjom jako prezydencja Rady UE – instytucji UE, która musi uzgodnić ostateczną wersję ustawy o należytej staranności i która obecnie dopracowuje jej szczegóły.
„O ile nie ma wyraźnych powodów przeciwnych, których nie widzę, przedsiębiorstw finansowych nie należy traktować odmiennie niż inne spółki” – powiedział dziś w przemówieniu Frank Elderson, Holender będący wiceprzewodniczącym organu nadzoru EBC (14 listopada), nawiązując do Dyrektywy. „Aby finanse prywatne mogły skutecznie wspierać ekologiczną transformację gospodarki realnej, niezwykle ważne jest, aby zmiany regulacyjne i legislacyjne były spójne we wszystkich sektorach”.
EBC, odpowiedzialny za nadzór nad około 120 największymi pożyczkodawcami w strefie euro, ustalił rok 2024 jako ostateczną wytyczną dla banków w zakresie stosowania się do jego wytycznych dotyczących zmian klimatycznych, a Elderson ujawnił dziś, że wiele instytucji nie osiągnęło tymczasowego celu z marca 2023 r. .
Banki, które nie będą przestrzegać restrykcji EBC, będą musiały płacić dzienną karę, powiedział Elderson, dodając, że ignorowanie wpływu zmian klimatycznych „stawia pod znakiem zapytania sprawność i uczciwość” kadry kierowniczej odpowiedzialnej za takie banki.
Wydaje się jednak, że ostrzeżenia Eldersona pozostaną zlekceważone przez negocjatorów w Radzie.
„Prezydencja proponowałaby wyłączenie sektora finansowego z zakresu dyrektywy” – głosi dokument przygotowany przez Hiszpanię, która przewodniczy rozmowom w tej sprawie przed środowym (15 listopada) spotkaniem dyplomatów krajowych.
W ramach porozumienia z posłami do Parlamentu Europejskiego, którzy również muszą zgodzić się na prawo, Hiszpania zabiega również o szereg dodatkowych środków, które mogą wywołać konsternację wśród przedsiębiorstw zaniepokojonych dodatkową biurokracją.
W nocie z 13 listopada zaproponowano powiązanie wynagrodzeń i premii dyrektorów przedsiębiorstw z postępem w ograniczaniu zużycia paliw kopalnych, co umożliwi związkom zawodowym i organizacjom pozarządowym wszczynanie postępowań sądowych w przypadku nieprzestrzegania przepisów przez przedsiębiorstwa.