Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny (EBC) utrzyma w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak poprawiające się prognozy inflacyjne, zarówno w kraju, jak i za granicą, oznaczają, że droga do dalszych obniżek w dalszej części roku pozostaje szeroko otwarta.
Inflacja bazowa spadła do 2,5 proc. w czerwcu z 2,6 proc. w maju, a gospodarka strefy euro wygląda nieco słabiej, niż oczekiwano, a przemysł regionu nadal znajduje się w odwrocie, ponieważ kluczowe rynki eksportowe w Chinach i USA wykazują oznaki spowolnienia.
Uważnie obserwowane badanie opublikowane we wtorek wykazało, że oczekiwania dotyczące niemieckiej gospodarki, największej w strefie euro, osłabły po raz pierwszy od roku. Jednocześnie inne badanie przeprowadzone przez EBC nie wykazało żadnych oznak znaczącego wzrostu inwestycji przedsiębiorstw.
Rynki finansowe, choć nie spodziewają się żadnych działań w tym tygodniu, nadal obstawiają kolejną ćwierćpunktową obniżkę we wrześniu, która podniosłaby kluczową stawkę Deposit Facility Rate do 3,5 procent. Wyceniają również 80-procentową szansę na kolejny ruch o tej samej skali w grudniu.
Mimo wszystko prezes Christine Lagarde będzie musiała powstrzymać się od wydawania zbyt jednoznacznych wytycznych, po tym jak pierwszą obniżkę stóp procentowych przez Bank w czerwcu utrudniły dowody na to, że inflacja w sektorze usług kluczowych uparcie nie chce zwolnić.
Podsumowanie czerwcowego posiedzenia przeprowadzone przez EBC ujawniło później, że niektórzy decydenci byli zaniepokojeni obniżką stóp procentowych, ponieważ uważali, że „dane dostępne od ostatniego posiedzenia nie zwiększyły ich pewności, że inflacja zbliży się do celu 2% do 2025 r.” i że obniżka „nie była w pełni zgodna z zasadą zależności od danych”.
W tym, co wyglądało na ledwie zawoalowane ostrzeżenie pod adresem Lagarde, aby nie składała już żadnych obietnic, Bundesbank we wtorek podkreślił, jak ważne jest pozostanie „zależnym od danych” ze względu na utrzymujące się ryzyko wzrostu inflacji.
Niektóre czynniki od ostatniego spotkania niewątpliwie ułatwiły EBC obniżenie stóp procentowych, jeśli będzie chciał: W USA inflacja i rynek pracy ostygły, co skłoniło wielu do oczekiwania pierwszej obniżki stóp przez Rezerwę Federalną już we wrześniu. W rezultacie euro umocniło się do czteromiesięcznego maksimum w stosunku do dolara. Również gospodarka chińska spowolniła w drugim kwartale bardziej gwałtownie, niż oczekiwano, co osłabiło globalne ceny energii.
Ale inne czynniki bliższe domu były mniej pomocne. Ostatnie wybory we Francji wywołały poważną niepewność co do tego, jak szybko Paryż, Rzym i kilka innych stolic UE mogą zmniejszyć swoje deficyty budżetowe, co stwarza dalsze ryzyko wzrostu inflacji. EBC wskazał, że uważa, że rządy powinny wycofać nadzwyczajne środki wsparcia z ostatnich lat i może czuć, że ma mniej miejsca na łagodzenie polityki pieniężnej, jeśli tego nie zrobią.
Na swojej regularnej konferencji prasowej po spotkaniu Lagarde prawdopodobnie będzie musiała stawić czoła lawinie pytań o niepewną przyszłość polityczną Francji. Ostatnie wybory nie wyłoniły wyraźnego zwycięzcy i doprowadziły do tego, że parlament zdominowały partie z rozbudowanymi planami wydatków, które grożą złamaniem zasad budżetowych UE i postawią francuski dług publiczny na niezrównoważonej ścieżce. W najgorszym przypadku mogłoby to grozić stworzeniem kolejnego kryzysu długu suwerennego w strefie euro.
Francja, której dług publiczny wynosi 110 procent PKB, już stoi w obliczu tzw. procedury nadmiernego deficytu ze strony UE, podobnie jak Włochy i pięć innych państw. Chociaż najgorszy scenariusz — silny i radykalny rząd otwarcie sprzeciwiający się UE — nie spełnił się, obawy, że nowy rząd nie zapewni konsolidacji fiskalnej, pozostają realne. Gubernator Banku Francji François Villeroy de Galhau wezwał każdy nowy rząd do unikania zwiększania deficytu.
Na razie rynki są nadal spokojne: premia, której rynki żądają za 10-letni francuski dług w porównaniu z niemieckim odpowiednikiem, spadła z 0,85 procent do 0,65 procent na zamknięciu w poniedziałek. Dzieje się tak pomimo uwag niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera grożącego podjęciem przez EBC prawnego wyzwania, jeśli podejmie działania mające na celu utrzymanie niskich kosztów pożyczek Paryża. EBC stworzył narzędzie umożliwiające ukierunkowane zakupy obligacji w celu przeciwdziałania wszelkim wzrostom rentowności obligacji, które uważa za nieuzasadnione, ale różne komentarze urzędników EBC w ciągu ostatniego miesiąca sugerują, że nie widzą siebie korzystających z tego narzędzia, aby pomóc Francji w najbliższym czasie.
Analitycy twierdzą, że Lagarde musi unikać mówienia czegokolwiek, co mogłoby zachwiać zaufaniem inwestorów do gotowości EBC do działania. Jednocześnie nie będzie chciała sprawiać wrażenia, że EBC jest gotowy dać jej ojczyźnie darmowy lunch.
„Prezydent Lagarde nie powie nic nowego w tej sprawie, zwłaszcza że rentowność obligacji nie wykazuje oznak silnej presji, a procesy polityczne wciąż trwają” – powiedział Greg Fuzesi, ekonomista JP Morgan.
Jak powiedział Carsten Brzeski, Global Head of Macro w ING: „Głównym, jeśli nie jedynym celem będzie łagodny początek sezonu świątecznego i uniknięcie wystawienia rynków na wyboistą drogę letnią”.